Osobowość o wysokim potencjale - co mówi nauka?

Osobowość o wysokim potencjale nie zawsze zależy od wysokiej inteligencji. Wyróżnia ją raczej ciekawość, talent, zdolność do innowacji, którym towarzyszy skrupulatność, odwaga i konkurencyjność.
Osobowość o wysokim potencjale - co mówi nauka?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Jeśli zapytamy kogoś, co rozumie pod pojęciem osobowość o wysokim potencjale, najprawdopodobniej zdefiniuje osobę o wysokiej inteligencji. Prawda jest taka, że ​​dzisiaj nadal kojarzymy talent z wysokimi zdolnościami intelektualnymi. Jednak prawdziwy ludzki potencjał nie zawsze tkwi w wysokim IQ według najczystszej definicji Stephena Hawkinga.

Ktoś genialny to ten, kto ośmiela się przekształcać rzeczywistość, wykraczając poza wszystko, co konwencjonalne. Posiadanie potencjału to dostrzeganie tego, czego inni nie widzą i możliwość zainspirowania ich do podążania za nimi. Bycie wyjątkowym to wykorzystywanie trudności i wyznaczanie na horyzoncie innowacyjnych celów, których nikt wcześniej nie wyznaczył.

Moglibyśmy zdefiniować osobowość o wysokim potencjale na wiele sposobów, ale ciekawe jest to, że sporo postaci już to za nas zrobiło. Do tego stopnia, że ​​wiele firm zaczęło używać kwestionariusza typologicznego Myersa – Briggsa, aby wyszukiwać geniuszów. Opiera się on na teoriach Carla Junga i służy do identyfikacji pewnych cech osobowości o wysokim potencjale.

Przeanalizujemy to nieco bliżej w tym artykule.

„Inwestowanie w wiedzę zawsze przynosi najlepsze odsetki”.

-Benjamin Franklin-

Kobieta na tle oświetlonego mostu

Czym się wyróżnia osobowość o wysokim potencjale?

Społeczeństwo potrzebuje czegoś więcej niż tylko inteligentnych ludzi. Cenimy obecność ludzi, którzy potrafią dobrze wykorzystać swój spryt czy geniusz, bez względu na ich inteligencję. Czasami bowiem talent tkwi w elastyczności umysłu kogoś, kto wie, jak znaleźć najlepszą odpowiedź w najbardziej potrzebnym momencie.

Również w tym, że ktoś wie, jak wykorzystać swoje umiejętności do tworzenia szczęśliwych i zmotywowanych grup roboczych w celu osiągnięcia tego samego celu.

Przywództwo podlega aktualnie re definicji. To samo dotyczy koncepcji osobowości o wysokim potencjale. Jeszcze do niedawna kojarzyliśmy tę koncepcję z tymi, którzy produkują najwięcej i są najbardziej towarzyscy. Albo z tymi, którzy mają najlepsze zdolności przywódcze i oferują lepsze wyniki organizacyjne.

Dziś wiele z tych wymiarów uległo jednak przeformułowaniu. Bo w tej chwili bardziej potrzebny jest dynamizm, człowieczeństwo, kontakt, wydajność i zdolność do innowacji.

Z tego powodu psychologowie Ian MacRae i Adrian Furnham z University College London, przeprowadzili badanie, aby określić czynniki, które definiują ten typ osobowości. Zwrócili uwagę na bardzo ciekawe wymiary. Wskazali też, w jaki sposób wszyscy możemy się rozwijać w o wiele większym stopniu.

1. Osobowość o wysokim potencjale wyróżnia się sumienność i samodyscyplina

Kto osiąga sukces, nie robi tego od niechcenia. Za tym triumfem kryje się dyscyplina, samokontrola i zamiłowanie do pracowitości. Osiągnięcie tej umiejętności wymaga przede wszystkim opanowania impulsywności. Ponadto wiąże się z wdrożeniem planowania strategicznego a także zamiłowaniem do dobrze zrobionych rzeczy.

Nie trzeba popadać w obsesję na punkcie perfekcji. Ale chodzi o pewien stopień wymagania od samego siebie, zgodnie z którym zawsze chcemy dać z siebie to, co najlepsze.

A na czym polega przeciętna skrupulatność, z jaką podejmuje się lepsze decyzje? Na przepuszczeniu ich przez filtr świadomości, sumienia, rozumu, a także wyrafinowanej intuicji, która niczego nie pozostawia przypadkowi…

2. Dostosowanie emocjonalne, opanowanie emocji, aby lepiej myśleć

Wszyscy wiemy, jak wielkie znaczenie ma regulacja emocji, a także dobre ich wykorzystanie. Dopasowanie emocjonalne to kluczowa umiejętność osobowości o wysokim potencjale. Określa bowiem zdolność kontrolowania codziennego stresu, niepokoju, który prawie zawsze jest obecny w rytmie życia, pracy i relacji międzyludzkich.

Osobowość o wysokim potencjale bardzo sprawnie porusza się w każdym środowisku. Ma zdolność wprowadzania spokoju, poprawia również atmosferę pracy i relacje międzyludzkie.

Nie tylko wie, jak regulować swoje zmartwienia, niepokoje i negatywne nastawienie, ale także ułatwia otoczeniu dostosowanie się do tej emocjonalnej harmonii.

3. Osobowość o wysokim potencjale akceptuje niepewność i dwuznaczność

Osoba o wysokim potencjale doskonale wie, że rzeczywistość nigdy nie będzie taka, jak tego chce i pragnie. Świat, organizacje, to prawie zawsze chaotyczne środowiska. Często pojawiają się trudności, a niepewność jest bardzo często czynnikiem wszechobecnym, z którym trzeba się zmierzyć czy się tego chce  czy nie.

Nieprzewidziane wydarzenia nie stanowią wielkich niedogodności dla osób o tym profilu, ponieważ z góry są na to przygotowane. Ich proaktywne umysły z góry akceptują trudności i są zmotywowane do radzenia sobie z nimi.

Zamiast utykać w tym, czego nie mogą zmienić, nie wahają się zastosować kreatywności. Nie ustają w dawaniu tysiąca propozycji i możliwości reakcji na konkretne problemy.

4. Ciekawość poznawania i odkrywania nowych ścieżek

Czym byłby człowiek bez ciekawości? To witalne narzędzie ludzkiego potencjału z biegiem lat traci jednak na sile. Często samo wychowanie, codzienna rutyna, a nawet bardzo sztywne środowisko pracy całkowicie redukują tę zdolność.

Osobowość o wysokim potencjale utożsamia się z tą zaletą. Wykorzystuje ciekawość do uczenia się, odkrywania i stosowania nowych podejść.

Spotkanie w pracy

5. Osobowość o wysokim potencjale cechuje odwaga.

Odwaga pozwala nam torować sobie drogę pośród trudności. Odwaga jest tym, co pomaga nam wyjść poza to, co zostało ustalone. W ten sposób niejako otwiera drzwi na nowe, to, co może poprawić naszą rzeczywistość.

Tak więc osobowość o wysokim potencjale wyróżnia się tym, że nie boi się konfrontacji z rzeczywistością. Stawia czoła ryzyku z pełnym opanowaniem, ponieważ ufa własnym zdolnościom.

6. Konkurencyjność jako strategia doskonalenia

Konkurencyjność może czasami powodować tarcia, a nawet konflikty w organizacji. Jednak w tym przypadku, mężczyzna lub kobieta o wysokim potencjale wykorzystuje zmysł współzawodnictwa kierując się chęcią poprawy i doskonalenia.

Co więcej, nie waha się zjednoczyć zespołu, aby był bardziej konkurencyjny. Dzięki temu cała organizacja może robić postępy i pozycjonować się na dobrym miejscu na rynku.

Podsumowując, jak można ustalić jedną rzecz, która w szczególny sposób definiuje osobę o wysokim potencjale? To bez wątpienia ktoś, komu można zaufać. Osoby te mają wyjątkową umiejętność wydobywania tego, co najlepsze z innych po to, aby praca posuwała się w tym samym kierunku.

To ziarno, które sprawia, że w ​​każdym scenariuszu rozkwita sukces poprzez innowację, postęp i rezyliencję.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Furnham, Adrian & Treglown, Luke. (2018). High potential personality and intelligence. Personality and Individual Differences. 128. 81-87. 10.1016/j.paid.2018.02.025.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.