Pregabalina - poznaj zalety i wady tego popularnego leku

Pregabalina to zyskujący popularność lek przeciwpadaczkowy, który jest z powodzeniem stosowany do leczenia bólów neuropatycznych i zespołu lęku uogólnionego. Dowiedz się, jakie są zalety i skutki uboczne przyjmowania pregabaliny.
Pregabalina - poznaj zalety i wady tego popularnego leku

Ostatnia aktualizacja: 09 października, 2019

Pregabalina to skuteczny lek stosowany w przypadku epilepsji i bólów neuropatycznych wynikających z neuralgii półpaścowej i neuralgii cukrzycowej. Środek ten jest również znany na niektórych rynkach jako Lyrica.

Bóle neuropatyczne to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Coraz większa liczba pacjentów nie odczuwa potrzebnej ulgi po zażyciu zwykłych leków przeciwbólowych ponieważ ich ból ma wielopoziomową przyczynę. Właśnie dlatego środki takie jak pregabalina zaczynają zyskiwać coraz większą popularność. Niestety, ich zażywanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, których pacjent musi być świadomy.

Co to jest pregabalina?

Pregabalina jest strukturalnym analogiem kwasu gamma-aminomasłowego GABA. GABA jest głównym neuroprzekaźnikiem hamującym w ośrodkowym układzie nerwowym, a jego główna rolą jest spowalnianie aktywności mózgu.

Pregabalina w kapsułkach

Choć pregabalina jest przede wszystkim lekiem przeciwpadaczkowym, to naukowcy zaliczają go również do leków neuromodulujących. Jest ona pochodną gabapentiny i została stworzona z myślą o leczeniu obwodowych bólów neuropatycznych.

Pregabalina to środek o liniowej farmakokinetyce. Nie wiąże się z białkami osocza, nie jest metabolizowana w nerkach, a nasz organizm wydala je wraz z moczem. W związku z tym, pregabalina wchodzi w bardzo ograniczoną interakcję z innymi lekami. Właściwości przeciwbólowe pregabaliny przynoszą pierwsze efekty już po kilku dniach stosowania i rezultaty te utrzymują się przez długi czas.

Pregabalina – do czego jest stosowana?

Pregabalina jest stosowana w przypadku takich zaburzeń, jak :

  • Bóle neuropatyczne. Lekarze zalecają pregabalinę osobom dorosłym cierpiącym na obwodowe i centralne bóle neuropatyczne.
  • Epilepsja. Pregabalinę przepisuje się w leczeniu napadów częściowych, z wtórnym uogólnieniem lub bez niego.
  • Zespół lęku uogólnionego. Pregabalina jest wykorzystywana w leczeniu zespołu lęku uogólnionego u dorosłych.

Skuteczność działania pregabaliny potwierdziły badania, w których zastosowano różne dawki leku i placebo. Okazało się, że zażywanie tego środka pomaga poprawić jakość snu, złagodzić bóle i podnieść ogólny komfort życia osób, które cierpiały na różnego rodzaju bóle neuropatyczne. Najlepsze efekty zanotowano wśród chorych na neuropatię cukrzycową i półpaścową.

  • Neuropatia cukrzycowa – zespół zaburzeń układu nerwowego wywołany przez cukrzycę.
  • Neuropatia półpaścowa – chroniczny ból neuropatyczny, umiejscowiony w dermatomie dotkniętym uprzednio przez półpasiec. Ból ten może się utrzymywać przez ponad trzy miesiące po ustąpieniu objawów choroby.

Jak działa pregabalina?

Pregabalina jest ligandem podjednostki kanału wapniowego w centralnym układzie nerwowym. Co ciekawe, naukowcy wiedzą, że pregabalina działa, ale póki co nie są w stanie wyjaśnić jak.

Wiadomo na razie, że swoje działanie przeciwbólowe pregabalina zawdzięcza lepszej zdolności wiązania się ze wspomnianą podjednostką wapnia niż ma to miejsce w przypadku gabapentyny. Ta ostatnia substancja to inny, również szeroko stosowany lek na epilepsję. Profile farmakologiczne obydwu tych leków są bardzo podobne.

Kobieta masuje bolący kark

Przyłączając się do kanału wapniowego, pregabalina wpływa na sposób, w jaki jony wapnia wnikają w kanał wapniowy. To z kolei obniża wydzielanie neuroprzekaźników pobudzających, takich jak glutaminian, noradrenalina i substancja P.

Proces ten skutkuje redukcją pobudzenia w różnych obszarach układu nerwowego. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentów cierpiących na bóle neuropatyczne, padaczkę lub zaburzenia lękowe. Co ciekawe, mimo że pregabalina jest analogiem neuroprzekaźnika GABA, nie wchodzi ona w reakcję z receptorami GABA-A i B, ani nie wpływa na ich wychwyt zwrotny.

Efekty uboczne pregabaliny

Pacjenci którzy zażywają pregabalinę borykają się z całym szeregiem skutków ubocznych. Najczęstsze z nich to:

  • Bóle głowy
  • Stany zapalne górnych dróg oddechowych
  • Zwiększony apetyt i związane z tym przybieranie na wadze
  • Wahania nastroju
  • Trudności w zebraniu myśli
  • Rozdrażnienie
  • Dezorientacja
  • Bezsenność
  • Obniżone libido
  • Zaburzenia erekcji
  • Zaburzenia wzroku, w tym podwójne widzenie
  • Zawroty głowy
  • Zaburzenia układu trawiennego
  • Skurcze mięśni
  • Bóle pleców i kończyn

Mimo że lista efektów uboczny stosowania pregabaliny jest dość długa, to warto zaznaczyć, że objawy te zazwyczaj dość szybko ustępują. Odsetek pacjentów, którzy decydują się odstawić lek jest bardzo niski. Częściej zdarza się natomiast złe samopoczucie po odstawieniu leku. Dlatego też lekarze zalecają stopniowe zmniejszanie dawki leku, aby uniknąć dyskomfortu i potencjalnych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Agencia Española de Medicamentos y Productos sanitarios (20187). Ficha técnica. Lyrica. [Online] Disponible en: https://cima.aemps.es/cima/pdfs/ft/04279003/FT_04279003.pdf
  • González-Escalada, J. R. (2005). Pregabalina en el tratamiento del dolor neuropático periférico. Revista de la Sociedad Española del Dolor12(3), 169-180.
  • López-Trigo, J., & Sancho Rieger, J. (2006). Pregabalina. Un nuevo tratamiento para el dolor neuropático. Neurología21(2), 96-103.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.