Zmiana zdania - masz prawo do zmiany i rozwoju

Zmiana zdania - masz prawo do zmiany i rozwoju
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Zmiana zdania nie oznacza, że ​​odsuwasz się od tego, kim jesteś. Uświadamiasz sobie, że ludzie, w których wierzyłeś, nie są godni zaufania. Akceptujesz, że ścieżka, którą uważałeś za słuszną wcale taka nie była. Poza tym zastanawiasz się, jak iść dalej z lepszą perspektywą i dojrzałością. Nie zapominaj, że wszyscy dysponujemy cennym prawem do zmian i rozwoju.

Choć może wydawać się to dziwne, jest mnóstwo ludzi, którzy potrafią w pewnym momencie zmienić całkowicie zdanie w stosunku do tego co kiedyś robili lub na sposób w jaki postrzegali różne rzeczy. Tego typu zachowanie zwykle zaskakuje członków Twojej rodziny, dezorientuje partnerów lub sprawia, że Twoi znajomi czują się niekomfortowo. Jak możesz teraz lubić “zielony”, jeśli kiedyś tak bardzo uwielbiałeś “niebieski”? Zmiana zdania często budzi zaskoczenie.

“Wszyscy myślą o zmianie świata, ale nikt nie myśli o zmianie siebie”.

W zasadzie na tym to polega. Teraz wolisz kolor zielony lub czerwony lub kobaltowy. To dlatego, że nagle uświadomiłeś sobie, że w życiu jest więcej kolorów niż te, których uczyli cię w szkole. Teraz odkryłeś, że są również dźwięki, które znacznie lepiej na Ciebie działają, smaki, które budzą Twoje zmysły. Istnieje dużo więcej motywujących i wzbogacających zapachów, zaułków i miejsc.

Zmiana zdania w pewnym momencie nie jest żadnym przestępstwem. Nie sprawia też, że ​​stajesz się chwiejną czy nieprzewidywalną osobą. W rzeczywistości ludzie, którzy potrafią otworzyć swoje umysły, być otwarci na inne bodźce i na zmiany, świetnie sobie radzą z rozwojem osobistym.

Mężczyzna z gwiazdkami na szyi.

Ludzie z otwartym umysłem nie boją się zmieniać swoich opinii

Ludzie, którzy zmieniają swoje opinie lekko i bezmyślnie, wywołują w nas sceptycyzm. Niełatwo jest żyć z ludźmi, którzy jednego dnia mówią tak a następnego twierdzą coś całkiem innego. Albo z takimi, którzy gorzko bronią jednego zestawu wartości dzisiaj tylko po to, by odrzucić je jutro i argumentować za zupełnie przeciwnymi. Ale to nie jest rodzaj zachowania, o którym mówimy.

To, o czym naprawdę mówimy, to umiejętność, nad którą wszyscy powinniśmy pracować: zdolność do zmiany i zachęcania do rozwoju. Tak więc możliwość zmiany zdania na temat zachowania lub sposobu, w jaki patrzyłeś na jakąś konkretną osobę, jest bardzo podobna do punktu wyjścia, z którego możesz skorzystać, aby wspomóc swój rozwój. To Twoja jedyna szansa na wykorzystanie innych, bardziej użytecznych punktów widzenia i perspektyw.

Kilka lat temu psychologowie społeczni, Ian Handley i Dolores Albar, opublikowali badanie w Journal of Personality and Social Psychology na temat naszej niechęci do zmiany postaw.

Według ich badań istnieje jeden niezwykle podstawowy, wyjaśniający wszystko fakt. Ludzie, którzy czują się dobrze i mają wysoką samoocenę, mają o wiele bardziej otwarte umysły i są bardziej otwarci na zmiany. Na dodatek nie boją się zmiany opinii w pewnym momencie i wyjaśnienia dlaczego tak postąpili.

Zmiana zdania - mam do tego prawo.

Heurystyki, które działają jak głos z tyłu głowy

Ten fakt ma również związek z tym, co dwóch innych psychologów, Melissa Finucane i Paul Slovic, oznaczyli terminem “wpływu na heurystykę“. Oznacza to, że ludzie z bardziej skupionym i otwartym na doświadczenia podejściem do życia zwykle podejmują decyzje w oparciu o skróty myślowe, które czerpią bezpośrednio z emocji, czy też raczej z ” własnego instynktu”.

Są tak doświadczeni w samopoznaniu, że mają w sobie rodzaj “radaru” (głosu z tyłu głowy), który pozwala im wiedzieć, kiedy coś nie jest dla nich dobre. Lub może dać im znać, kiedy powinni odrzucić pewne ideały, ludzi lub koncepcje, ponieważ powodują one dysonans, niezadowolenie lub nieszczęście.

Z drugiej strony osoby, które nie chcą zmieniać swoich opinii i nastawienia, używają bardziej wyrafinowanych, ale mniej emocjonalnych heurystyk. To jedyny sposób, w jaki mogą budować mury, aby unieważnić wszelkie wyzwania, które wiązały się z ich z góry przyjętymi pomysłami.

“Jeśli jest coś, czego nauczyłem się w życiu, to nie tracić czasu na próbę zmiany sposobu bycia mojego sąsiada”.

-Carmen Martín Gaite-

Zmiana zdania – masz do tego prawo

Masz prawo zmienić zdanie, przestać podziwiać kogoś, nie pozwalając sobie czucie sie gorszym z tego powodu. Tak, masz prawo powiedzieć teraz, że podoba Ci się ten temat, to hobby lub ta dziedzina wiedzy, którą zwykłeś krytykować. Może krytykowałeś to tylko dlatego, że nie miałeś odwagi podejść bliżej i dowiedzieć się, co ma do zaoferowania.

Są chwile, kiedy zmiana zdania oznacza rozwój, otwieranie nowych drzwi i szybkie zamkniecie tych, które znajdują za Tobą, aby poruszać się dalej pewniej i z większym poczuciem bezpieczeństwa. Nic z tego nie jest złe. Nie czyni cię złym człowiekiem – jest dokładnie odwrotnie.

Oczywiście jest jedna rzecz, której nie możesz odłożyć na bok, kiedy podejmujesz te kroki.

Kobieta z rowerem.

Każdy, kto zmienia zdanie na temat kogoś lub czegoś, robi to, ponieważ dokonał autorefleksji. Pomogło mu to wykorzystać te heurystyki, o których wspominaliśmy wcześniej, aby zapamiętać, gdzie jest jego prawdziwe ja, co podpowiadają mu jego instynkty i potrzeby emocjonalne.

Nikt więc nie powinien wprowadzać zmian lekko, ani zmieniać swoich opinii tylko dlatego, że mu się tak podoba. Musisz to zrobić z pewnością. Musisz mieć pewność, że istnieją takie rzeczy, których nie warto bronić, ponieważ gdzieś znajdują się lepsze i bardziej wzbogacające opcje.

Przemyśl to i nie bój się zmian, czy to dużych czy małych.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.