Asklepios - historia boga medycyny

Asklepios - historia boga medycyny

Ostatnia aktualizacja: 13 września, 2020

Asklepios to bóg, który był czczony w Grecji. Połączył mądrość Chirona z uzdrawiającymi mocami Apollina. Jego insygnia stały się uniwersalnym symbolem medycyny.

Asklepios lub Eskulap dla Rzymian, to nie tylko bóg medycyny. jego mit opowiada o całej rodzinie oddanej sztuce uzdrawiania. Chociaż prawie wszyscy bogowie mieli jakąś uzdrawiającą moc to Asklepios był tym, który najlepiej opanował tę wiedzę. Do tego stopnia, że ​​miał moc wskrzeszania zmarłych.

Uważa się, że mit greckiego boga – Asklepiosa opiera się na legendzie egipskiej postaci Imhotep. Ta postać żyła około 2000 lat wcześniej, zanim ukształtowała się jej historia. Asklepios był uczonym uważanym za ojca współczesnej medycyny i jako pierwszy wykonywał ten zawód.

Imhotep był autorem obszernej książki z przepisami farmakologicznymi i, o ile wiadomo, pierwszym człowiekiem, który opisał przypadki kliniczne z racjonalnej, a nie magicznej perspektywy.

Zaczął używać opioidów jako środków znieczulających i sporządził pierwsze znane opisy anatomiczne. Uważa się, że mit Asklepiosa został zainspirowany tą postacią z prawdziwego życia.

„Medycyna to dzisiejsza sztuka walki ludzi ze śmiercią, aby nieco później oddać im ich w lepszym stanie”.

-Noel Clarasó-

Grecja

Asklepios – pochodzenie mitu

Jak zwykle u Greków, istnieje kilka wersji mitu Asklepiosa. Najbardziej znany wskazuje, że ta postać była synem boga Apolla, władcy słońca i sztuki oraz śmiertelniczki o imieniu Coronis lub Corónide.

Coronis jest opisywana jako kobieta o wielkiej urodzie. Była tak piękna, że ​​skradła serce boga Apolla, który upadł jej do stóp, gdy ją zobaczył.

Historia mówi, że spotkali się w pobliżu jeziora i że aby to osiągnąć bóg musiał przemienić się w łabędzia. Coronis zaszła w ciążę.

Po tym Apollo musiał wrócić na Delos, ale rozkazał białemu krukowi opiekować się jego żoną podczas jego nieobecności. Jednak korzystając z nieobecności boga, Coronis stała się kochankiem wojownika imieniem Ischis. Kruk się zorientował i szybko poleciał, aby ostrzec swojego pana.

Po drodze spotkał wronę, a ona ostrzegła go, że przynoszenie złych wieści nie jest dobrym pomysłem. Jednak kruk to zignorował. Apollo był całkowicie zszokowany. W gniewie przeklął ptaka i skazał go na czarne upierzenie. Od tego czasu uważany był za „ptaka przynoszącego złe wieści”.

Asklepios – niesamowite dziecko

Mit o Asklepiosie mówi, że Apollo udał się do miejsca, w którym przebywała Coronis i pełen gniewu strzelił do niej jedną ze swoich strzał, przebijając pierś kobiety. Kiedy zobaczył, jak umiera bóg pokutował i próbował ją ożywić, ale było już za późno. Potem zabrał ją na stos pogrzebowy.

Kiedy ciało Coronis zostało strawione przez ogień, Apollo postanowił usunąć syna z jej łona.

Tym synem był Asklepios i Apollo postanowił powierzyć jego wychowanie i edukację Chironowi, leczącemu centaurowi. W ten sposób chłopiec dorastał pod opieką nauczyciela, który dogłębnie znał sztukę uzdrawiania. W ten sposób od najmłodszych lat zapoznawał się z roślinami leczniczymi i technikami leczenia.

Asklepios miał tak wiele zdolności leczniczych, że nauczył się nawet wskrzeszać umarłych. Wzbudziło to gniew Zeusa, który uważał, że niebezpieczne jest odwracanie stanu śmiertelników. Więc używając Cyklopa wysłał piorun i zabił Asklepiosa.

Zeus

Czczony bóg

Apollo, rozwścieczony zabójstwem swojego syna zabił Cyklopa, który wykonał plan Zeusa. Następnie, używając swoich mocy udało mu się doprowadzić Asklepiosa na Olimp, gdzie przemienił się w boga. Od tego czasu wielu śmiertelników zaczęło go czcić i błagać o łaskę, gdy potrzebowali pomocy w chorobie.

Śmierć Asklepiosa spowodowała również rozwój wielkich cnót w rodzinie, którą zostawił na Ziemi. W ten sposób jego żona, Epíone, uzyskała moc łagodzenia bólu. Jego córka Higea stała się symbolem profilaktyki zdrowotnej.

Panacea, inna z jego córek, stała się synonimem leczenia. Telésforo stał się symbolem rekonwalescencji, a Macaón i Podalirio obrońcami lekarzy i chirurgów.

Później mówiono, że również Hipokrates był potomkiem Asklepiosa. Insygnia tego boga, wąż zaplątany w laskę, stał się uniwersalnym symbolem medycyny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Morales-Puebla, J. M., Fernandez, M. A. A., & Delgado, A. D. (2011). Asclepio. El Dios griego de la medicina. Apuntes de Ciencia, (3), 53-57.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.