Archetyp maga jest jedną z najciekawszych postaci w psychologii analitycznej Carla Junga. Reprezentuje myśl, naukę, transformację, inspirację i innowację. Niektóre znane osoby, które manifestowały lub eksponowały ten archetyp, to Albert Einstein, Nikola Tesla, Elon Musk i Steve Jobs. Inżynierowie i naukowcy, którzy promowali lub nadal promują rozwój naszego społeczeństwa.
Kiedy myślimy o zestawie archetypów lub pierwotnych obrazów, które stworzył ten słynny szwajcarski psychiatra, bohater zawsze ma tendencję do wyróżniania się. Podziwiamy bohaterów, ponieważ to oni dokonują wielkich wyczynów. Zapominamy jednak, że za nimi zawsze stoi ktoś, kto ich prowadzi, doradza i instruuje.
Magowie są tak naprawdę najbardziej niezwykłymi osobowościami na skali archetypów. Są związani z intelektem, ale jest to intelekt dynamiczny, aktywny i transformujący. Osoby te mogą być zaangażowane w fizykę, ekonomię, psychologię, inżynierię lub medycynę. Sprawiają, że świat ewoluuje i poprawia się, a oni inspirują innych.
„Praktyka magii polega na uczynieniu tego, co nie jest zrozumiałe, zrozumiałym w niezrozumiały sposób”.
-Carl Jung-
Czym są archetypy?
Archetyp definiuje szereg wzorców emocjonalnych, poznawczych i behawioralnych, które kierują naszym sposobem przetwarzania informacji i działania w świecie. Carl Jung rozwinął to teoretyczne podejście w ramach swojej psychologii analitycznej. Zaproponował ideę, że rozwój psychologiczny człowieka nie zaczyna się od czystej karty. Innymi słowy, nie idzie w dowolnym kierunku ani nie jest uwarunkowany naszymi wczesnymi doświadczeniami, edukacją czy środowiskiem społecznym.
Dla Junga nasza osobowość i psychika są predestynowane przez archetypy. Twierdził, że wszyscy, w taki czy inny sposób, możemy mieć w sobie coś z bohatera, władcy, odkrywcy, błazna, niewinnego, czy maga. Każdy z tych psychicznych wzorców znajduje się w naszej nieświadomość zbiorowej i powtarza się, niezależnie od czasu i miejsca.
Książka Junga Archetypy i nieświadomość zbiorowa służy jako punkt odniesienia dla zrozumienia tego tematu. Jednak poza nieuniknionymi ezoterycznymi i duchowymi konotacjami wielu teorii jungowskich, archetypy te tworzą również ramy odniesienia w kulturze popularnej. Na przykład wiele postaci literackich podąża za wzorcem archetypu.
Jeśli chodzi o postać maga, to wizerunek ten ma duży wpływ na świat marketingu. Przyjrzyjmy się temu bliżej.
Archetyp maga
Często mówi się, że niewiele firm stosuje archetyp maga w takim stopniu, jak Apple. Ich nowe produkty mają tendencję do wysuwania poglądu, że zmieniają rzeczywistość. Promują ideę, że z każdym nowym modelem telefonu konsument będzie mógł robić to, o czym zawsze marzył.
Pod pewnymi względami wiele firm technologicznych również zaczyna od tego punktu. Na przykład Elon Musk ze swoimi projektami inżynieryjnymi, kosmicznymi i firmą Neuralink stosuje się do tego konkretnego archetypu.
Zobaczmy, co według Carla Junga definiuje postać maga.
Od introspekcji do innowacji
Arthur C. Clarke powiedział, że każda wystarczająco zaawansowana technologia jest nie do odróżnienia od magii. Archetyp maga zaczyna się od tej samej idei. Wiąże się to z magią i ezoteryką, ponieważ zaczyna się od introspekcji, z której rodzą się prawie niemożliwe do zrealizowania i ambitne pomysły.
Coś, co zaczyna się jako niewiele więcej niż tajemna wiedza, kończy się wyjątkowym osiągnięciem. Czymś wspaniałym, co pomaga ludziom i rozwija świat.
Refleksyjny umysł ciągle się uczy
Filozof Walter A. Shelburne napisał książkę zatytułowaną „ Mity i logos w myśli Carla Junga”. W tej pracy analizuje każdy z archetypów. Bez wątpienia wyróżnia się pośród nich obraz maga. Shelburne opisuje ten archetyp jako skromną osobowość zdolną zaakceptować, że nie wie wszystkiego. Archetyp maga akceptuje, że autentyczna mądrość wymaga ciągłego uczenia się.
Za każdym razem, gdy magowie zdobywają nową wiedzę, zastanawiają się nad nią i przepuszczają ją przez filtr intuicji. Dostosowują całą swoją mądrość do własnej perspektywy. W ten sposób mogą później przekazać to swojemu otoczeniu w bardziej potężny i transformujący sposób.
„Intuicja daje perspektywę i wgląd; rozkoszuje się ogrodem magicznych możliwości, jakby były prawdziwe”.
-Carl Jung-
Archetyp maga: imponujący, ale pomocny
Król Artur bał się Merlina, ale Merlin zawsze mu pomagał. Luke Skywalker również okazał wielki szacunek dla Obi-Wana Kenobiego i Yody. Wiedział, że są oni mądrzejsi i potężniejsi od niego. A oni pomogli mu zostać wielkim Rycerzem Jedi. Wydaje się, że archetyp maga wyróżnia się jako postać tajemnicza, zdystansowana, a czasem wręcz niepokojąca.
To samo dzieje się w wielu starożytnych plemionach. Na szamanów i uzdrowicieli patrzono ze strachem, ale byli oni niezbędni dla harmonijnej równowagi grupy. Ich sztuka, będąca w połowie drogi między magią a nauką, światem ezoterycznym a racjonalnym, pomogła uzdrawiać, dawać mądrość i inspirować postęp.
Psychologia analityczna Carla Junga miała korzenie duchowe i antropologiczne. Jego teoria archetypów opisywała wzorce zachowań, które w pewien sposób wszyscy możemy rozwinąć. Rozbudzenie naszego pragnienia wiedzy w celu stworzenia lepszego świata jest czymś, do czego wszyscy powinniśmy dążyć.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Faber, M. A., & Mayer, J. D. (June 2009). «Resonance to archetypes in media: There’s some accounting for taste». Journal of Research in Personality 43 (3): 307-322.
- Jung, Carl Gustav (2009) La vida simbólica.Madrid: Editorial Trotta.
- Stevens, Anthony en “The archetypes” Ed. Papadopoulos, Renos. The Handbook of Jungian Psychology
- Walter A. Shelburne (2009) Mythos and Logos in the Thought of Carl Jung: The Theory of the Collective Unconscious in Scientific Perspective.