Ludzie mówią, że apatia jest jak przekleństwo. Kiedy Cię dopadnie nie pozwala odejść. Zepsuje Ci życie, ugasi ogień, który masz w środku i całkowicie pozbawi Cię uczuć. Jest to stan umysłu, w którym dominuje zniechęcenie, nadzieja znika, a całe ciało sprawia ból. Brakuje Ci energii i chęci do działania, jesteś niczym więzień absolutnej fizycznej i mentalnej otępiałości.
Większość z nas doświadczyła tego przynajmniej raz. Ale czy to naprawdę stan umysłu? Czy to uczucie? Czy może to być stosunek do życia? Apatia jest w rzeczywistości wieloczynnikowa. Wiemy o tym, ponieważ mamy doświadczenia z pierwszej ręki. Jej wpływ dociera praktycznie do każdego fragmentu naszej istoty. To brak motywacji, zmęczenie, rozczarowanie, smutek…
“Czasami mam okropne uczucie, że czas mija, a ja nic nie robię i nic się nie dzieje. Nic nie porusza mnie do głębi”.
-Mario Benedetti-
Kalejdoskop procesów mentalnych, emocjonalnych i fizycznych jest często opisywany jako jedna z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, jakich dana osoba może doświadczyć. To jak naciskanie przycisku “pauza” dla życia i zawieszenie w dziwnym wymiarze, w którym króluje brak inicjatywy i nadziei. Nikt nie powinien tam być dłużej niż to konieczne. Spójrzmy zatem na przyczyny apatii i jak sobie z nią radzić.
Czym jest apatia?
Apatia dosłownie oznacza “brak uczuć”. Choć może to zabrzmieć nieco przesadnie, przypomnij sobie kiedy po raz ostatni doświadczyłeś apatii i następujące myśli wirowały w twoim umyśle: “Nic mnie nie interesuje. Wszystko jest bez znaczenia. Nie obchodzi mnie, co stanie się dalej. Nic nie ma znaczenia…”
Ten nieznośny letarg znacząco wpływa na postrzeganie świata . Zniekształca skupienie się na różnych rzeczach. Nie możesz ustawić ostrości ani zachować informacji. Jednak cień apatii jeszcze bardziej wpływa na twoje emocje. Tak bardzo, że zaczynasz się zastanawiać, czy doświadczasz objawów depresji.
Dwie rzeczy muszą zostać tu wyjaśnione. Chociaż prawdą jest, że depresja czasami występuje razem z apatią, nie zawsze tak jest. Apatia nie zawsze jest obecna. U niektórych osób zdiagnozowano zaburzenie depresyjne bez apatii i na odwrót.
Oznacza to, że sama apatia nie jest bezpośrednim wskaźnikiem depresji. Dlatego, gdy tylko dostrzeżesz obecność tego niewygodnego towarzysza, musisz nakłonić go, by odszedł tak szybko, jak to możliwe. Po pierwsze, musisz wiedzieć, skąd pochodzi i dlaczego.
Jakie jest źródło apatii?
Nie ma jednego pochodzenia apatii. Może ona wynikać z wielu czynników i powinieneś wziąć je pod uwagę. Są one następujące:
Czynniki organiczne
- Anemia.
- Niektóre infekcje.
- Słaby układ odpornościowy.
- Niedobory żywieniowe.
- Brak snu.
- Brak ćwiczeń.
- Problemy z tarczycą.
- Możliwa demencja. W rzeczywistości należy pamiętać, że apatia jest jednym z najczęstszych objawów neuropsychiatrycznych w rozpoznawaniu choroby Alzheimera.
- Obrażenia mózgu spowodowane traumatycznymi wypadkami mogą być również przyczyną apatii.
- Niewłaściwe funkcjonowanie układu limbicznego lub połączenie kory czołowej i zwojów nerwowych.
- Nadużywanie substancji.
Czynniki psychologiczne
- Choroba afektywna dwubiegunowa.
- Silna depresja.
- Dystymia.
- Wysoki poziom lęku.
Czynniki środowiskowe
Czasami znajdujesz się w pewnym środowisku, w którym nie możesz znaleźć żadnych pozytywnych bodźców. Nie znajdujesz nic oprócz negatywnych, stresujących lub nieciekawych bodźców. Życie w takich środowiskach może naturalnie prowadzić do depresyjnych myśli i stanu umysłu naznaczonego apatią.
Życie lub praca w sytuacjach, w których nic nie wydaje się atrakcyjne a Ty czujesz się uwięziony przez rutynę lub stres często prowadzi do frustracji i apatii.
Jak radzić sobie z apatią
Gdy wszystkie problemy organiczne zostaną wykluczone, nadszedł czas, abyś wdrożył w praktykę pewne ćwiczenia, strategie i podejścia, by wykorzenić apatię z ciała i umysłu. Jest jeden fakt, którego nie można zaniedbać. Żadna rada nie pomoże, jeśli najpierw nie zmienisz sposobu myślenia.
Bez względu na to, co wywołało ten stan letargu i utratę motywacji, musisz zrozumieć, że to, co Cię w nim więzi, to Twoja perspektywa. Dlatego mówimy, że lepiej jest najpierw “naprawić” to, co jest w Twoim umyśle. Pamiętaj, że świat zewnętrzny jest z reguły poza Twoją kontrolą.
- Terapia psychologiczna ukierunkowana na restrukturyzację poznawczą.
- Zerwanie z rutyną, wypróbowanie nowych działań, zmiana otoczenia, poznawanie nowych ludzi, znajdowanie nowych zainteresowań.
- Ćwiczenia fizyczne i stosowanie zrównoważonej diety.
- Pozostawanie w kontakcie z naturą.
- Uprawianie dyscyplin takich jak joga lub uważność.
Podsumowując, dobrym sposobem na pozbycie się apatii ze swojego umysłu i serca jest zaangażowanie się w życie w bardziej kreatywny sposób. Lepsze poznanie siebie i wyznaczanie nowych celów może pomóc. Podsumowując, dobrym sposobem na pozbycie się apatii ze swojego umysłu i serca jest zaangażowanie się w życie w bardziej kreatywny sposób.
Lepsze poznanie siebie i wyznaczanie nowych celów może pomóc Ci w lepszym spojrzeniu na świat. Obudź w sobie nadzieję i rozprosz to stęchłe powietrze apatii i letargu.