Piesze wędrówki - zanurzenie w naturze a nasz mózg

Kontakt z naturą może wywołać w naszym organizmie mnóstwo korzyści pod wieloma względami.
Piesze wędrówki - zanurzenie w naturze a nasz mózg

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2024

Nie trzeba być ekspertem, by wiedzieć, że piesze wędrówki i łączenie się z naturą to świetny sposób na zrelaksowanie naszego zestresowanego umysłu. Nie potrzeba również żadnych skomplikowanych urządzeń naukowych, żeby to udowodnić.

Wystarczy pochodzić wśród zieleni a natychmiast poczujesz odnowienie. Po prostu czujesz się bardziej energiczny i lżejszy umysłowo. Odkryjesz to od razu. Piesze wędrówki po miejscach, w których króluje przyroda, napełniają Cię tlenem.

Gdy oddychamy lepszym, czystszym niż w przepełnionym mieście powietrzem, nasz mózg również zaczyna pracować lepiej. Ciało karmi się nietkniętym tlenem, który znajdziesz w lesie.

“Górska ścieżka, podobnie jak życie, nie jest zwiedzana nogami, lecz sercem.”

-Andrés Nadal-

Dodatkowo piesze wędrówki same w sobie wpływają na krążenie krwi, wzmacniając w ten sposób wszystkie organy w Twoim ciele. Udowodniono, iż aktywność fizyczna powoduje pozytywne zmiany w mózgu. Zwiększa również wytwarzanie korzystnych hormonów i hamuje wydzielanie tak zwanego “hormonu stresu“.

Fascynujące jest to, że eksperci przeprowadzili badania, by przekonać się, ile korzyści dostarczają nam piesze wędrówki. W szczególności niektórzy z nich badali zmiany w mózgu, które mają miejsce, gdy ktoś udaje się na wycieczkę. Wyniki były zaskakujące.

Piesze wędrówki i zmiany w mózgu

National Academy of Sciences (NAS – narodowa akademia nauk Stanów Zjednoczonych) przeprowadziła badanie zmian mózgu, które występują, gdy osoba udaje się na piesze wędrówki. Najpierw przeprowadzono ankietę. Przeprowadzono również wywiady z ludźmi, którzy ostatnio zanurzyli się w naturze przez piesze wędrówki.

Następnie porównano wyniki z wynikami innych ludzi, którzy udali się wcześniej na spacery po mieście. W wyniku, ci pierwsi powiedzieli, że czują się spokojni, podczas gdy w drugiej grupie spotkano szerszy zakres odpowiedzi.

Kobieta triumfuje nad okolicznościami stojąc na górze

Później naukowcy monitorowali zmiany w mózgu, które miały miejsce wśród wędrowców. Byli w stanie zweryfikować, że po wykonaniu tej czynności nastąpił spadek przepływu krwi w korze przedczołowej mózgu.

Przełożyło się to na kilka praktycznych terminów. Co najważniejsze, główna zmiana nastąpiła w obszarze związanym z humorem. W szczególności ten obszar kory mózgowej regulujący nastroje i uczucia zmartwienia oraz smutku.

Wszystko wskazuje na to, że piesze wędrówki zmniejszają aktywność tego obszaru, redukując wszelką drażliwość lub smutek, z którymi nasz mózg w innym przypadku miałby “walczyć”.

W innym badaniu uzyskano podobny wynik. W tym przypadku badano zmiany w mózgu, które wystąpiły u ludzi, którzy spacerowali po środowisku wiejskim przez cztery dni. Byli w pełni odłączeni od urządzeń elektronicznych.

Po zakończeniu tego okresu wszyscy zrobili test umiejętności intelektualnych. Wynik był taki, że każdy dostał o 50% więcej punktów od osób, które nie udały się na piesze wędrówki, ich potencjał twórczy został szczególnie dotknięty.

Inne korzyści z wędrówek

Zmiany w mózgu nie są obserwowane jedynie u podróżników. W 2004 r. przeprowadzono badania z osobami cierpiącymi na tak zwane “zaburzenia deficytu uwagi”. Ich grupa została poproszona o dokonaniu pieszej wędrówki. Po jej zakończeniu stwierdzono, iż objawy zaburzenia zmniejszyły się pod względem intensywności i częstotliwości.

Coś podobnego wydarzyło się z grupą osób cierpiących na demencję. Piesze wędrówki przez zielone obszary i wzniesienia, które wymagały więcej wysiłku, wywarły niezwykły wpływ na ich pamięć.

Wszystko wskazuje na to, że piesze wędrówki mogą poprawić naszą zdolność koncentracji i przechowywania informacji. Krótko mówiąc, wszystkie funkcje intelektualne poprawiają się dzięki prostemu spacerowi.

Piesze wędrówki - Grupa ludzi spaceruje po górach

I to jeszcze nie koniec. Piesze wędrówki również pozytywnie wpływają na nasz emocjonalny stan. Artykuł w czasopiśmie Journal of Environmental Science i Technology pokazał, że zaledwie pięć minut spaceru w środowisku natury wywierają potężny wpływ na nasze emocje.

Ten krótki czas wystarczy, by zobaczyć zmiany w postrzeganiu siebie i poczuciu własnej wartości. Ci, którzy robią tego typu wędrówki regularnie, są bardziej pewni siebie i osiągają większą samokontrolę.

Najlepsze jest to, że nie potrzebujesz prawie niczego do rozpoczęcia takiego wędrowania. Potrzeba tylko odpowiedniej odzieży i wody. Oprócz wywoływania pozytywnych zmian w mózgu, piesze wędrówki poprawiają także ogólny stan zdrowia.

A jeśli udajesz się na wędrówkę z przyjaciółmi – jeszcze lepiej. To łatwy i szybki sposób na znaczącą poprawę jakości życia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.