Anoreksja. Termin zaburzenie odżywiania obejmuje wiele różnych zaburzeń związanych ze sposobem, w jaki ktoś je. Zwykle zdarzają się one z różnych powodów psychologicznych i różnią się w zależności od rodzaju. Prawdopodobnie każdemu z nas przyjdą one do głowy: poczucie własnej wartości, niepokój, sposób postrzegania własnego ciała…
Anoreksja i bulimia są prawdopodobnie najbardziej znanymi zaburzeniami związanymi z odżywianiem, ale nie jedynymi. Zwykle zaczynają się w okresie dojrzewania i nie są łatwe do wyleczenia. Częściej występują u kobiet, chociaż coraz więcej mężczyzn także szuka pomocy.
Istnieje wiele problemów zdrowotnych, do których mogą prowadzić te zaburzenia. Poza tym zwykle towarzyszą im inne problemy oraz choroby. Niektóre psychologiczne konsekwencje to:
- depresja
- lęk
- zaburzenia osobowości
Fizyczne konsekwencje obejmują:
- zmniejszoną częstość akcji serca
- zmniejszenie owłosienia na głowie i zwiększenie owłosienia na ciele
- suchą skórę
- odwodnienie
- zmęczenie
Zaburzenia odżywiania – co je powoduje?
Istnieje wiele różnych przyczyn, które tak naprawdę zależą od danej osoby. Ogólnie (ale jak mówiliśmy, wszyscy są inni), mówimy o osobach o niskiej samoocenie, wymagających zbyt wiele od siebie, perfekcjonistach z problemami w środowisku rodzinnym lub w przyjaźniach. Nie ma tylko jednego czynnika, zwykle jest ich więcej.
Zaburzenia te istnieją od zawsze i objawiają się na wiele różnych sposobów. Nic z tego nie jest w stanie ukryć faktu, że w ciągu ostatnich kilku dekad cierpi na nie coraz większa liczba ludzi. Trudno wskazać na wyraźny powód takiego stanu rzeczy. Ale świat mody i sztywne standardy ciała mogą częściowo ponosić za to winę.
Wpływ filmów na zaburzenia odżywiania
Bardzo szczupła figura u kobiet przestała być uważana za objaw zdrowia już dawno temu. Jednak media forsują taki wizerunek do tego stopnia, że wielu z nas myśli, iż bycie ekstremalnie chudym jest czymś najzupełniej normalnym.
Problem polega na tym, że media nie pokazują nam rzeczywistości większości ludzi. Nie wszyscy jesteśmy tacy sami, a normalizowanie ekstremalnej chudości może prowadzić do poważnych problemów w naszym społeczeństwie.
W związku z tym ważne jest, aby filmy i media pełniły bardziej uświadamiającą rolę. Muszą przestać być niczym lustro, które pokazuje zniekształcony obraz rzeczywistości. A reklama czyni go idealnym, pożądanym i powszechnym.
Poświęć chwilę, aby przyjrzeć się ciałom niektórych z największych gwiazd Hollywood. Czy oni naprawdę wyglądają jak ktokolwiek z nas? Czy ktoś z nich naprawdę żyje w tej samej rzeczywistości co my?
Gwiazdy i media
Trudno postrzegać filmy jako bezstronną reprezentację rzeczywistości. Pomyśl o tym, jak niewielu aktorów znajduje się poza dominującymi standardami urody. Idealizujemy postacie, aktorów i modelki i chcemy wyglądać, tak jak oni.
Ale to bywa naprawdę niebezpieczne, zwłaszcza dla młodych dziewcząt. Nic więc dziwnego, że wielu celebrytów przyznało się do anoreksji lub bulimii. Jest to długa lista, na której znajdują się takie osoby jak Allegra Versace, Mary-Kate Olsen, Victoria Beckham, Lady Gaga i Elton John.
Często zdarza się również, że w samych nagłówkach artykułów można znaleźć krytykę celebrytów za przybieranie na wadze. Pomyśl o tym, co stało się z Christiną Aguilerą kilka lat temu, kiedy zdecydowała się przerwać dietę. Zyskała kilka funtów, a media rozerwały ją na strzępy.
Kiedy sławna osoba zyskuje lub traci na wadze, krytyka i komentarze nie mają końca. Niestety wygląda na to, że ich wizerunek jest ważniejszy niż ich rzeczywiste talenty.
“Perfekcja to dopracowany zbiór błędów”.
-Mario Benedetti-
Anoreksja – jej przedstawianie w filmach
Jeśli chcemy odzwierciedlić rzeczywistość w filmach, powinniśmy spróbować znaleźć aktorów i aktorki, które ją reprezentują. Potrzebujemy ludzi z ciałami, które wyglądają jak u przeciętnego człowieka, a nie wyidealizowanych. Co więc powinniśmy zrobić, gdy chcemy nakręcić film o anoreksji?
Jeśli chodzi o pokazywanie tego zaburzenia w filmach trudno jest znaleźć wiele takich przykładów. Większość z nich nie jest też zbyt dobra. Przedstawiają co prawda bohaterów z anoreksją lub bulimią, ale filmy nigdy nie ukazują tych postaci wystarczająco głęboko. Nie ma wystarczającej ilości filmów, które naprawdę starałyby się pokazać, czym jest anoreksja.
Nie jest łatwo przedstawić, jak wyglądają tego rodzaju choroby, ponieważ każdy z nas jest inny. Co więcej, oznacza to, że aktorzy muszą stracić sporo kilogramów, aby móc zagrać taką rolę, co nie jest dobre dla ich zdrowia. Chociaż nie ma wielu takich filmów, poniżej opiszemy pięć, które są dobrą reprezentacją. Mamy nadzieję, że przyczynią się do zwiększenia świadomości tego problemu.
1. Primo Amore
To włoski film z 2004 roku. Pokazuje inną perspektywę na anoreksję: męską obsesję na punkcie wyjątkowo chudych kobiet. Vittorio to człowiek z obsesją na punkcie perfekcji. Dlatego też pragnie znaleźć kobietę, która będzie pasowała do jego wyobrażeń: wyjątkowo chudą dziewczynę.
Wkrótce poznaje Sonię. Chociaż nie jest tak chuda, jak by tego pragnął, zakochują się i tworzą związek. Sonia będzie próbowała stracić na wadze z miłości, ale to, co stanie się później, okaże się prawdziwym koszmarem. Film ukaże Ci piekło, jakim jest anoreksja, ale z innego punktu widzenia. Nie chodzi tylko o anoreksję, ale także o sposób, w jaki idealizujemy niektóre typy ciała.
2. Przerwana lekcja muzyki
To film z 1999 roku z Winoną Ryder w roli głównej. Zaburzenia odżywiania nie są jednak głównym tematem filmu. W rzeczywistości mamy tu do czynienia z kilkoma różnymi rodzajami zaburzeń związanych z byciem nastolatkiem: wyjątkowo niebezpiecznym czasem w naszym życiu, kiedy zwykle pojawiają się pierwsze objawy.
Ale są tu pewne postacie, które mają anoreksję i bulimię. Osoba, która wyróżnia się tutaj, jest Daisy, młoda kobieta, która cierpi na bulimię i była ofiarą wykorzystywania seksualnego.
3. Malos hábitos (Złe nawyki)
Meksykański film z 2005 roku, skupia się na pewnej rodzinie i pokazuje różne rodzaje zaburzeń odżywiania. W całym filmie widać raczej ostrą krytykę obecnych standardów urody. Zobaczysz tu, na przykład, matkę nastoletniej dziewczyny, zawstydzoną pulchnością córki. Anoreksja przewija się tu jako społeczne tabu.
4. Szczupłe
W rzeczywistości nie jest to film, a przynajmniej nie fikcyjny. To dokument, ale zasługuje na miejsce na naszej liście. Opisuje dość głęboko temat anoreksji i obsesji naszego społeczeństwa wobec zewnętrznego wyglądu. Chodzi o to, abyśmy ponownie zastanowili się, w jaki sposób sami przyczyniamy się do obowiązujących standardów piękna.
5. Anoreksja a film Aż do kości
To film nakręcony przez portal Netflix, który ukazał się na festiwalu filmowym w Sundance w 2017 roku. Pojawiło się wiele kontrowersji wokół niego, ponieważ niektórzy ludzie sądzą, iż zbytnio upiększa poważny temat. Ale są i tacy, którzy twierdzą, że osiąga on swoje cele.
Dzięki Ellen, młodej kobiecie z anoreksją, dowiadujemy się trochę więcej o trudnej walce, którą musi przejść, aby się z niej wydostać i nie zawsze bywa to tak skuteczne, jak byśmy sobie tego życzyli.
Tak na marginesie, aktorka, która gra Ellen, Lily Collins, także przyznała się do anoreksji. Twierdziła, że została już wyleczona, ale kiedy musiała stracić na wadze dla potrzeb filmu, ludzie chwalili jej ekstremalną chudość.
To ponownie potwierdza, że mamy do czynienia z niebezpieczną normalizacją standardów piękna, o których mówiliśmy. Ludzie chwalili aktorkę za utratę wagi, ponieważ pasowała do wizerunku w jaki postrzegamy kobiety.
“Pewnego dnia wychodziłam właśnie z mieszkania, a ktoś, kogo znam od dawna, w wieku mojej mamy, powiedział do mnie:” Och, łał, popatrz na siebie! “Próbowałam się wytłumaczyć [straciłam wagę dla potrzeb roli] a ona mówi:” Nie! Chcę wiedzieć, co robisz, że wyglądasz tak świetnie!” Wsiadłam do samochodu mamy i powiedziałam: “To dlatego ten problem nadal istnieje.”
– Lily Collins-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Bruch, H. (1978). Anorexia nervosa. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/00017285-197809000-00003
- Witzel, A. (2017). Anorexia. In Complications in Small Animal Surgery. https://doi.org/10.1002/9781119421344.ch13
- Guerola Pejenaute, E., & Pejenaute Labari, M. E. (2016). Anorexia nerviosa. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/j.fmc.2015.07.009