Chociaż niewiele osób wie o tym nowym zaburzeniu odżywiania, ono rośnie. Alkoreksja (także drunkoreksja) jest bardzo poważnym zaburzeniem odżywiania obecnym w dzisiejszym społeczeństwie. Ci, których dotknęła alkoreksja, zastępują kalorie dostarczane przez żywność tymi, które znajdują się w napojach alkoholowych, robiąc to z obawy przed przybraniem na wadze.
Nie spożywanie odpowiedniej ilości jedzenia może prowadzić do niedokrwistości, która może mieć poważne konsekwencje w dłuższej perspektywie. Pomyśl o wszystkich szkodach, jakie dana osoba wyrządza swojemu organizmowi, gdy spożywa duże ilości alkoholu w regularnych odstępach czasu. Jeśli dodasz post do równania, jest to przepis na katastrofę. Ten stan wiąże się z dwoma naprawdę dużymi problemami: zaburzeniami odżywiania i uzależnieniem od alkoholu.
Picie zamiast jedzenia
Ludzie cierpiący na alkoreksję bardzo martwią się o swoją wagę. Mimo to wolą nie odwiedzić pracownika służby zdrowia, który mógłby pokazać im właściwe, pożywne diety do naśladowania. Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń odżywiania, posuwają obsesję na punkcie utraty wagi do skrajności, kiedy to przestają jeść i decydują się na picie alkoholu w dużych ilościach.
Głównym celem osób cierpiących na alkoreksję jest zmniejszenie masy ciała poprzez wykonanie dwóch wymienionych wyżej czynności. Z jednej strony lekkomyślnie hamują spożywanie pokarmów, a z drugiej nadmiernie spożywają alkohol. Uważają to drugie za substytut ich diety. Może to być tak niebezpieczne dla zdrowia, że może nawet doprowadzić do śmierci.
Choroba współistniejąca
Eksperci uważają, że alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które nie jest określone inaczej (EDNOS), co w wielu przypadkach idzie w parze z bulimią i anoreksją. Przy wielu okazjach ci ludzie wywołują wymioty, aby pozbyć się dodatkowych kalorii, które dał im alkohol.
Jednak mogą występować pewne przypadki alkoreksji, które nie są związane z innymi zaburzeniami odżywiania. Zasadniczo osoba je bardzo mało (i niezdrowo) i pije alkohol bardzo regularnie.
Konsekwencje fizyczne
Najpoważniejszą konsekwencją alkoreksji jest możliwość wejścia w stan śpiączki. Może to spowodować duża ilość alkoholu we krwi. Pamiętaj, że ludzie wchłaniają alkohol łatwiej i szybciej, gdy spożywają go na pusty żołądek, a to właśnie robią ci z alkoreksją. Może to doprowadzić do zapaści całego organizmu, ponieważ niemożliwe jest przeciwdziałanie takiemu odwodnieniu. Przedawkowanie alkoholu może powodować marskość wątroby i śmierć.
Ponadto niedożywienie może powodować anemię, która jest zwykle bardzo wyraźnym objawem alkoreksji. Niski poziom witamin i minerałów może powodować brak miesiączki, osłabienie mięśni, trudności w zasypianiu i koncentracji.
Większa konsumpcja oznacza większą tolerancję
Trudność w przezwyciężaniu jakiegokolwiek uzależnienia polega na rosnącej potrzebie konsumowania coraz większej ilości substancji w celu osiągnięcia pożądanego efektu. Zjawisko to znane jest jako “tolerancja”. Na przykład, pierwszego dnia, potrzebowaliśmy tylko 2 szklanek alkoholu, aby poczuć przyjemne uczucie. Trzeciego dnia potrzebowaliśmy 3. Dwa tygodnie później poczuliśmy potrzebę wypicia 5. To trwa tak długo, aż wymagane ilości są kolosalne.
Zjawisko to występuje w alkoreksji. Za każdym razem, gdy ktoś przyjmuje to uzależniające zachowanie, organizm zaczyna wymagać większego spożycia alkoholu, aby stłumić swój apetyt.
Alkoreksja: Populacja zagrożona
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie konsumują coraz więcej alkoholu. Przy wielu okazjach opuszczają posiłki, ponieważ wiedzą, że będą spożywać alkohol w nocy. Młode kobiety są bardziej zmartwione swoim wyglądem fizycznym. Należy jednak pamiętać, że wielu młodym mężczyznom również brakuje pewności siebie co do swojej tożsamości i ciała.
Dlatego rodzice muszą być wyczuleni na możliwe wskaźniki tego rodzaju zachowań, szczególnie gdy ich dzieci się rozwijają. Edukacja profilaktyczna jest niezbędna. Ważne jest również, aby porozmawiać z nimi o negatywnych skutkach niedożywienia i alkoholizmu.
Leczenie alkoreksji
Alkoreksja jest zaburzeniem odżywiania, które nie jest jeszcze rozważane w podręcznikach diagnozy psychologicznej. Jednak musi to być traktowane jako całość. Z jednej strony należy przeprowadzić kontrolę kliniczną i toksykologiczną za pomocą badań krwi, które pozwolą lekarzom medycyny poznać stan pacjenta. Z drugiej strony konieczna jest terapia psychologiczna i poradnictwo żywieniowe.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Ward, R. M., & Galante, M. (2015). Development and initial validation of the Drunkorexia Motives and Behaviors scales. Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2015.04.003
- Barry, A. E., & Piazza-Gardner, A. K. (2012). Drunkorexia: Understanding the co-occurrence of alcohol consumption and eating/exercise weight management behaviors. Journal of American College Health. https://doi.org/10.1080/07448481.2011.587487
- Hunt, T. K., & Forbush, K. T. (2016). Is “drunkorexia” an eating disorder, substance use disorder, or both? Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2016.03.034
- Pompili, S., & Laghi, F. (2018). Drunkorexia among adolescents: The role of motivations and emotion regulation. Eating Behaviors. https://doi.org/10.1016/j.eatbeh.2018.01.001
- Burke, S. C., Cremeens, J., Vail-Smith, K., & Woolsey, C. (2010). Drunkorexia: calorie restriction prior to alcohol consumption among college freshman. Journal of Alcohol and Drug Education.