Wolność w związku - jak możemy ją zachować?

Wolność w związku - jak możemy ją zachować?
Gema Sánchez Cuevas

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Gema Sánchez Cuevas.

Ostatnia aktualizacja: 24 lutego, 2023

Czy naprawdę można zachować wolność będąc w związku? To czasem przerażające jak relacja może stać się zaborcza i pełna kontroli, nawet u osób, które starają się ze wszystkich sił tego unikać. Większość ludzi pragnie zachować wolność w związku i nie chce czuć się kontrolowanymi, ale jednocześnie ważne jest czuć silną więź z bliską osobą. To dwie strony monety, między którymi trudno znaleźć równowagę. 

Jest coś zakorzenionego w nas, co sprawia, że pragniemy budować więzi z innymi. To nic logicznego, ani nawet fizycznego; to raczej rzecz duchowa. Jednak nasza dusza ceni sobie też wolność, również w związkach.

wolność

Dlaczego nawiązujemy relacje pełne kontroli?

Problem oscyluje między poczuciem niepewności oraz brakiem wiary w siebie. Jeśli potrzebujesz kogoś, kto wyrazi uznanie oraz aprobatę, to ogromny problem, ponieważ tym samym dajesz w ręce drugiej osoby moc wpływania na Twój własny wizerunek. Sam stawiasz siebie w pozycji osoby czekającej na kontrolowanie.

Pozwalamy innym nas kontrolować, ponieważ nie czujemy się pewni siebie oraz brakuje nam wiary we własną przyszłość.

Tego rodzaju niepewności mogą rozwinąć się na różny sposób. Zwykle zaczyna się to już w dzieciństwie, w rodzinie, ale istnieją wyjątki. Rozwijają się oparte na fałszywych przekonaniach oraz wzrastają wraz z potrzebą akceptacji.

Jak rozwija się brak pewności siebie?

Nie rodzimy się jako czysta biała tablica czekająca na pierwsze zapisane litery. Pojawiamy się na tym świecie z zapisanym “dyskiem”, na który składają się podstawowe elementy, które wpływają na naszą osobowość, pewien potencjał intelektualny oraz cały zestaw predyspozycji i skłonności.

Nie urodziliśmy się też z genetycznie uwarunkowanym brakiem pewności siebie. Jako dzieci nie mamy najmniejszej tendencji do tego, by wątpić w siebie, nasze zdolności, czy naszą wartość. Dzieci rodząc się akceptują siebie takimi, jakie są. Ziarno niepewności zasiane jest dopiero pod wpływem różnych ludzi i okoliczności.

Rodzice nie są idealni

W wychowaniu dzieci popełniane są błędy, które mogą mieć długotrwałe konsekwencje. To po prostu życie. Dzieci potrzebują bezwarunkowej miłości oraz okazywania uczuć ze strony rodziców. Jeśli tego nie otrzymują, może zacząć rosnąć w nich ziarno niepewności.

Niektórym dzieciom brakuje czułości i akceptacji ze strony jednego rodzica, lecz otrzymują ją od drugiego. Inni rodzą się w domach, gdzie oboje rodziców nie jest w stanie ofiarować im miłości oraz wskazówek, których tak potrzebują.

Dzieci potrzebują bezwarunkowej miłości i czułości ze strony swoich rodziców, a kiedy jej nie otrzymują, zaczyna w nich kiełkować ziarno niepewności.

Kończą akceptując ten brak miłości i autorytetu, jako coś normalnego. Odkładają to na półkę, aż do momentu, kiedy zaczną przekładać to na wszystkie role jakie będą odgrywać w swoim życiu.

Dzieci, które otrzymują od swoich rodziców wsparcie również mogą czuć się niepewnie. Kiedy dochodzą do okresu dojrzewania, doświadczają odrzucenia ze strony swoich rówieśników, a ich wiara w siebie zaczyna być podkopywana. Nie mają żadnej kontroli nad opinią innych ludzi, mimo to uznają subiektywne oceny jako prawdę ostateczną, co tylko obniża ich poczucie własnej wartości.

związek

Jak możesz zachować swoją wolność w związku?

Zanim wejdziesz w zdrową relację z drugim człowiekiem, należy wykonać niemałą pracę. Zmiany zaczynają się od środka i ważne jest odzyskać poczucie własnego “ja”. Oznacza to na nowo uwierzenie w siebie oraz wolność od wszelkich wątpliwości na temat swojej osoby.

“Prawdziwa miłość to nie miłość własna, to właśnie to, co otrzymujesz kiedy otwierasz się na innych oraz na życie; ona nie nęka, nie izoluje, nie odrzuca, ani nie goni. Po prostu akceptuje.”

-Antonio Gala-

Kiedy dwoje ludzi naprawdę dobrze się ze sobą dogaduje, relacja powinna stać się silniejsza, bliższa, bardziej intymna. Oto znaczenie budowania stabilnej relacji: wspólne rozwijanie się oraz stworzenie jedności, w której każda ze stron wzbogaca tą drugą.

Bezwarunkowa miłość

Związek miłosny powinien być oparty na stabilnej oraz szczerej miłości i akceptacji. Próba kontrolowania kogoś oznacza zmuszanie go do bycia kimś innym niż jest. W autentycznej i bezwarunkowej miłości wolność drugiej osoby obdarzana jest szacunkiem. Tym samym zawsze masz wybór zakończyć relację, jeśli czujesz, że tak właśnie powinieneś postąpić.

Komunikacja pełna szacunku

Musicie komunikować się z szacunkiem, jeśli oboje chcecie zachować swoją godność. Brak szacunku jest po prostu nieakceptowalny. Jeżeli w waszym związku ma panować wolność, nie pozwolicie sobie na wzajemne okazywanie braku szacunku.

Zaakceptuj wasze różnice

Akceptowanie czyichś różnic jest niezbędne do tego, by w związku panowała wolność. Jeśli je odrzucasz, oznacza to, że relacja nie opiera się na miłości.

miłość para

Uczcie się od siebie

Dzięki sowim różnicom możecie wiele się od siebie nauczyć. Nieporozumienia są częścią ceny, jaką musicie za to zapłacić. Jednak uczyńcie swoje różnice czymś, co pomoże wam się rozwijać. Każdy partner może nas czegoś nauczyć.

Uczenie się od siebie daje Ci okazję do tego, by współpracować i wykorzystywać swoją wolność, zamiast czuć się jak więzień.

Zaakceptuj wolność partnera

Zaakceptowanie wolności swojego partnera wymaga dużo odwagi, jako że ryzyko jego utraty jest ogromne. Kiedy czujesz, że nie zasługujesz na to, co posiadasz, robisz wszystko, by to zachować przy sobie, co tylko może skończyć się nadmierną kontrolą, nawet jeśli to Ciebie kontrolowano w poprzednim związku.

Zaakceptowanie wolności partnera wymaga wiele odwagi.

Im bardziej akceptujesz wolność ukochanej osoby, tym większa szansa, że zostanie ona przy Tobie. Jeżeli oboje chcecie być wolni, musicie wzajemnie szanować swoje prawo do zakończenia związku. Tylko poprzez szanowanie oraz chronienie wolności partnera, będziesz w stanie stworzyć prawdziwie kochający związek.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.