Agomelatyna - nietypowy lek przeciwdepresyjny

Agomelatyna, dostępna również pod nazwą handlową Valdoxan, jest lekiem stosowanym w leczeniu depresji.
Agomelatyna - nietypowy lek przeciwdepresyjny
Alicia Escaño Hidalgo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Alicia Escaño Hidalgo.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Agomelatyna jest lekiem przeciwdepresyjnym o skutecznym działaniu i wysokim poziomie remisji. Jest to środek stosunkowo bezpieczny i większość osób dobrze na niego reaguje. Różni się on od innych antydepresantów tym, że wpływa on na rytm dobowy organizmu.

Agomelatyna, sprzedawana również pod nazwą Valdoxan, należy do grupy leków psychoaktywnych. Ma ona działanie podobne do melatoniny, czyli hormonu pomagającego regulować naturalny cykl snu.

Dlatego właśnie agomelatyna jest zaliczana do leków przeciwdepresyjnych nowej generacji, tak zwanych agonistów receptora melatoniny.

Agomelatyna – jakie ma zastosowanie?

Agomelatyna jest stosowana w leczeniu depresji u osób dorosłych. Jej głównym zadaniem jest poprawa jakości i podniesienie ilości snu u osób borykających się z depresją. Ułatwia ona zasypianie i pomaga osiągnąć stabilny sen w fazie REM.

Jak już wspomnieliśmy, działanie tego leku polega na regulacji rytmu dobowego w organizmie. Badacze znaleźli również niedawno dowody na to, że istnieje powiązanie pomiędzy depresją a rozstrojem rytmu dobowego. Pozostaje jednak jeszcze wiele aspektów do zbadania, ponieważ zachodzące w ciele człowieka procesy są niezwykle skomplikowane.

Tabletka w dłoni

Sama melatonina pomaga w zasypianiu, zarówno u osób zdrowych, jak i tych cierpiących na depresję. Nie ma ona jednak żadnego działania przeciwdepresyjnego. Nie wpływa ona również na nastrój w ciągu dnia.

Dlatego właśnie agomelatyna, która działa podobnie do melatoniny, zyskała tak duża popularność. Pełni ona bowiem funkcje podobne do melatoniny, a przy tym pomaga w walce z depresją.

Popularność agemelatyny jest tym większa, że nie powoduje ona senności w ciągu dnia. Jest to efekt uboczny wielu leków przeciwdepresyjnych, który niejednokrotnie uniemożliwia ludziom skuteczną terapię farmakologiczną.

Agomelatyna – sposób działania

Agomelatyna jest agonistą melatoniny i działa głównie na receptory MT1 i MT2. Stymuluje również receptory serotoniny 5-HT2C. Co więcej, podnosi ilość produkowanej dopaminy i adrenaliny w mózgu, a dokładnie w jego płacie czołowym.

Środek ten ma działanie przeciwdepresyjne ze względu na to, jak mocno reaguje na niego receptor 5-HT2C. Zarówno ten receptor, jak i MT1 zmieniają poziom aktywności w zależności od fazy rytmu dobowego. Innymi słowy, receptory te są zależne od światła. Agomelatyna pomaga ograniczać wpływ światła na zmniejszanie produkcji melatoniny.

Skutki uboczne stosowania agomelatyny

Warto wspomnieć, że zażywanie agomelatyny nie wiąże się z wieloma powszechnymi skutkami ubocznymi innych antydepresantów, takimi jak ospałość, przybieranie na wadze, suchość w ustach, problemy z sercem czy też dysfunkcje seksualne.

W przypadku agomelatyny można się spodziewać takich efektów ubocznych, jak bóle głowy, nudności czy zawroty głowy. Są to zazwyczaj problemy przejściowe, które pojawiają się jedynie w pierwszych dwóch tygodniach terapii. Niektóre osoby stosujące agomelatynę zgłaszają również takie skutki uboczne, jak:

  • Zaburzenia lękowe
  • Nietypowe sny
  • Senność lub problemy z zasypianiem
  • Rozwolnienie lub zatwardzenie
  • Bóle brzucha
  • Bóle pleców
  • Przybieranie na wadze
  • Zmęczenie
Żółta tabletka

Jak widzimy, wiele skutków ubocznych stosowania agomelatyny wiąże się ze snem i jego znaczeniem dla rytmu dobowego. Jak jednak wspomnieliśmy wcześniej, są to najczęściej problemy przejściowe. Znikają one w miarę, jak organizm przyzwyczaja się do leku. Ważne jednak, aby mieć świadomość, skąd mogą się brać te skutki uboczne i jak długo trwają.

Pamiętaj, że jeśli zażywasz agomelatynę i zauważysz jakiekolwiek efekty uboczne, szczególnie na początku jej stosowania, powinieneś natychmiast zgłosić to swojemu lekarzowi. Nie przerywaj leczenia bez uprzedniej konsultacji ze specjalistą. Może on zalecić ci inny, podobny środek, dzięki któremu będziesz mógł kontynuować terapię.

Podsumowując, agomelatyna jest skutecznym antydepresantem, który wiąże się z mniejszą ilością skutków ubocznych, niż inne leki stosowane w leczeniu depresji. Wymaga ona jeszcze wielu badań, abyśmy wiedzieli, czy może być przepisywana dzieciom i nastolatkom. Póki co jest zalecana tylko osobom dorosłym.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Riso, W. ¿Amar o depender? Cómo superar el apego afectivo y hacer del amor una experiencia plena y saludable. Editorial Planeta/Zenith

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.