Adelphopoiesis: dawne związki tej samej płci

Dwóch świętych adelphopoiesis

Małżeństwa osób tej samej płci to możliwość, która pojawiła się we współczesnym społeczeństwie. Jednakże może to być dużo starsza tradycja, jeśli weźmiemy pod uwagę przykłady, które dała nam historia. Jednym z tych przykładów jest adelphopoiesis, czyli termin odnoszący się do legalnych małżeństw osób tej samej płci.

W historii było wiele związków tej samej płci. Najbardziej znanym zwyczajem była pederastia w starożytnej Grecji, gdzie nauczyciele i uczniowie byli ze sobą w związkach. Ponadto w innych czasach również istniały pary tej samej płci, które się łączyły i cieszyły społeczną akceptacją.

G.K. Chesterton powiedział: “Architekci wiedzieli wszystko o budowli romańskiej, z wyjątkiem tego jak ją zbudować”. Wydaje się, że w innych czasach istnieli “architekci” zdolni do budowania intymnych związków między osobami tej samej płci. Usprawiedliwiali to romantycznym uczuciem, choć nie był to jedyny powód łączenia się w pary.

Czy to oznacza, że ​​homoseksualizm i związki homoseksualne zawsze były akceptowane? Oczywiście, że nie. Chociaż wiemy o adelphopoiesis i innych podobnych ceremoniach w starożytnym Rzymie lub w Cesarstwie Chińskim, homoseksualizmu nigdy nie uważano za “konwencjonalny”.

“Nie szukam w rzeczywistości zrozumienia, aby wierzyć, ale wierzę, żeby zrozumieć. Cóż, wierzę w to, ponieważ gdybym nie wierzył, nie zrozumiałbym. “

-San Anselmo z Canterbury-

Dwóch mężczyzn adelphopoiesis

Czym jest adelphopoiesis?

Ważne jest aby pamiętać, że ostatecznym celem adelphopoiesis nie było połączenie dwóch osób w sensie romantycznym. Jednak zarówno religijnie jak i prawnie, uznawało ono relacje między dwoma mężczyznami (zazwyczaj), jak również relacje między dwiema kobietami (okazjonalnie), które zostały całkowicie zaakceptowane przez Kościół.

Dodatkowo, ludzie nie uważali wspomnianych związków za małżeństwo ale za związek, który zmusił obie strony do zajmowania się sobą. Oznaczało to, że dzielili swoje życie, dobytki, zadania, pracę, a nawet rodzinę. Co więcej, jeśli jedna ze stron zmarła, druga obiecała, że ​​będzie nadal troszczyć się o krewnych swoich partnerów.

Tak jak w przypadku tradycyjnych ślubów, obaj partnerzy obiecywali sobie wierność aż do śmierci. Jednak praktyka pozwoliła obojgu partnerom dzielić prawie wszystko (mogli nawet zostać pochowani razem) z wyjątkiem wyraźnej romantycznej miłości.

Niemniej jednak, mimo że nie chodzi tu o związek romantyczny, ale rodzaj prawnego partnerstwa, wydaje się, że seksualność, choć jej oficjalnie nie uznawano, domyślnie zdobywała akceptację. Oznaczało to, że tacy partnerzy mogli mieć “w pełni zalegalizowany” związek.

Pradawna praktyka

Chociaż adelphopoiesis nie była powszechną praktyką, od dawna była akceptowana społecznie i prawnie. Jednak nie spotykało się jej zbyt częste w Europie. Mimo to wiadomo, że Kościół katolicki był jego częścią. W rzeczywistości były przypadki, że święci i inni ludzie jednoczyli się poprzez adelphopoiesis, tak jak na przykład Kosma i Damian.

Z drugiej strony, nie wiemy dokładnie kiedy ta praktyka się skończyła. Niektórzy uważają, że stało się to ze względu na fakt, że przyciąganie ludzi tej samej płci nigdy nie było mile widziane.

Zasadniczo związek dwóch osób tej samej płci, które się łączyły aby dzielić swoje życie i brzemię mógł cieszyć się legalnym statusem i akceptacją, o ile nie chodziło o homoseksualizm. Jednak otoczenie podejrzewało albo wyczuwało, że w tych związkach chodziło również o seksualność.

Dwóch mężczyzn

Prekursor małżeństwa osób tej samej płci

Niewątpliwie wiele osób widziało adelphopoiesis jako poprzednika małżeństw homoseksualnych od wielu lat. Są tacy autorzy jak J. Boswell, którzy twierdzą, że Kościół akceptował homoseksualizm aż do XIII wieku. To wyjaśnia dlaczego niektórzy interpretują obrzęd adelphopoiesis jako jego przykład.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

Scroll to Top