Przyjaźń jest jedną z najkorzystniejszych więzi, jakie można nawiązać. Praktycznie każdy z nas pragnie znaleźć podobnie myślących ludzi, z którymi zdoła utrzymać emocjonalną bliskość. Jednak relacje te z czasem się kończą, a przyjaciele odchodzą, podążając własną drogą. Aby temu zapobiec, dobrze jest znać cechy pozwalające kultywować trwałe przyjaźnie.
Przyjaciele wspierają nasze szczęście i dobre samopoczucie emocjonalne, chronią zdrowie fizyczne i psychiczne, a nawet pozytywnie wpływają na przewidywaną długość życia. Fakty te są szczegółowo opisane w książce The Psychology of Friendship (2017). Ale jakie cechy musi mieć przyjaźń, żeby te pozytywne efekty się pojawiły i były trwałe? Wyjaśnimy.
Trwałe przyjaźnie – co warto wiedzieć
Wszyscy mamy własną opinię na temat tego, czym jest prawdziwa przyjaźń. Niektórzy z nas szukają głębokich więzi emocjonalnych i spędzanie czasu w towarzystwie innych ludzi traktują priorytetowo. Inni natomiast lubią utrzymywać nieco rzadszy kontakt i wierzą, że o przyjaźni świadczy obecność zwłaszcza w trudnych chwilach.
Jednak poza tymi indywidualnymi oczekiwaniami, co nauka mówi o trwałych przyjaźniach? Rzućmy okiem na niektóre z bardziej interesujących odkryć.
Głębokie wzajemne poznanie
Myślisz, że znasz swoich przyjaciół? Często sądzimy, że przyjaźń opiera się na tym, ile wiemy o naszych przyjaciołach, a także na stopniu, w jakim możemy ich opisać i wymienić to, co lubią oraz co sprawia im przyjemność. Ale interesujące badanie opublikowane w Psychological Science dowodzi, że jeszcze ważniejsze jest wiedzieć, co przeszkadza i nie odpowiada tej drugiej osobie.
W szczególności przydatne wydaje się zrozumienie, jakiego rodzaju sytuacje lub wydarzenia wywołują negatywną reakcję emocjonalną u Twoich przyjaciół. Zgodnie z ustaleniami wiąże się to ze zmniejszeniem uczucia dyskomfortu i wzrostem poczucia przynależności oraz więzi, co prowadzi do jeszcze bardziej zażyłej przyjaźni.
Okazywanie wdzięczności
Wszystkie więzi międzyludzkie przechodzą przez trudne chwile, konflikty i problemy. Dlatego, ważne jest, aby obie osoby były w stanie się ze sobą komunikować. W tym aspekcie wdzięczność odgrywa kluczową rolę.
Badanie recenzowane przez Studies in Psychology wskazuje, że wyrażanie wdzięczności przyjacielowi zwiększa pozytywne postrzeganie siebie nawzajem. Ponieważ jest to jedyny sposób rozwiązywania konfliktów w zdrowy i asertywny sposób, stanowi kluczowy element budowania przyjaźni na całe życie.
Częstotliwość kontaktu
Chociaż nie wszyscy cenią lub potrzebują spędzać czas ze swoimi przyjaciółmi w takim samym stopniu, jak inni, wydaje się, że jest to ważny element trwałej przyjaźni. Badanie opublikowane w The International Journal of Aging and Human Development sugeruje, że częstotliwość kontaktu korzystnie wpływa na przyjaźń.
Przyjaciele to osoby, które spotykasz twarzą w twarz i spędzasz z nimi całe mnóstwo czasu. Co więcej, przyczyniają się oni do Twojego dobrego samopoczucia i zdrowia. Mając na uwadze, że najzdrowsze i najbardziej satysfakcjonujące relacje to te długoterminowe, warto doceniać wspólnie spędzone chwile.
Ujawnianie siebie
Głównym składnikiem przyjaźni jest więź emocjonalna. Składa się na nią bliskość, szczerość i wzajemna sympatia. W dobrej przyjaźni obie osoby znają się nawzajem, rozumieją się, doceniają i szanują. Nie pojawia się to jednak automatycznie. Przyjaźń budujemy poprzez stopniowe ujawnianie siebie.
Polega ono na dzieleniu się istotnymi informacjami o sobie, otwieraniu się na drugą osobę i dawaniu jej dostępu do swojego wewnętrznego świata. Jest to jeden z najważniejszych czynników pogłębiania i utrwalania przyjaźni oraz umożliwiania jej rozwoju (Oswald, 2017).
Trwałe przyjaźnie a bezpieczeństwo i wsparcie
Trwałe przyjaźnie tworzą bezpieczną przestrzeń. Gwarantują pewność, że Twoi przyjaciele zachowają Twoje sekrety i będą dostępni, aby zaoferować zachętę, uznanie i praktyczne wsparcie, gdy będziesz tego potrzebować.
Potwierdza to artykuł opublikowany w Trends in Cognitive Sciences. Stwierdza, że przyjaciele zapewniają moralne i emocjonalne wsparcie, a także ochronę przed zewnętrznymi zagrożeniami i stresem. Stwierdzono w nim również, że podstawą trwałej przyjaźni jest wzajemność i zrównoważone wysiłki obu stron.
Trwałe przyjaźnie muszą wzbogacać
Jak widać, trwałe przyjaźnie zwykle zawierają pewne elementy, które sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy, bardziej wspierany i bezpieczniejszy w swojej codziennej rutynie. Jest to wynik wspólnych wysiłków, aby zbudować i utrzymać więź takiej jakości.
Jednak trwałe przyjaźnie nie zawsze są najzdrowsze. Na przykład, jeśli masz trudności z wyznaczaniem granic, jeśli dajesz się ponieść poczuciu winy, tęsknocie za domem lub strachem przed samotnością, możesz tolerować toksyczne przyjaźnie.
Dlatego ważne jest, aby podkreślić fakt, że tylko zdrowe, trwałe przyjaźnie są warte inwestowania naszego czasu i wysiłku. W rzeczywistości musisz odpuścić i otworzyć się na poznawanie nowych ludzi – takich, którzy być może są bardziej podobni do tego, kim jesteś dzisiaj.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Canan, E., & Arzu, A. (2019). The cognitive, emotional and behavioral indicators of dispositional gratitude in close friendship: The case of Turkey. Studies in Psychology, 39(2), 321-344. https://iupress.istanbul.edu.tr/en/journal/sp/article/the-cognitive-emotional-and-behavioral-indicators-of-dispositional-gratitude-in-close-friendship-the-case-of-turkey
- Dunbar, R. I. (2018). The anatomy of friendship. Trends in cognitive sciences, 22(1), 32-51. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1364661317302243
- Friesen, C. A., & Kammrath, L. K. (2011). What It Pays to Know About a Close Other: The Value of If-Then Personality Knowledge in Close Relationships. Psychological Science, 22(5), 567–571. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0956797611405676?journalCode=pssa
- Holt-Lunstad, J. (2017). Friendship and health. In M. Hojjat & A. Moyer (Eds.), The Psychology of Friendship (pp. 233–248). Oxford University Press.
- Nicolaisen, M., & Thorsen, K. (2017). What are friends for? Friendships and loneliness over the lifespan—From 18 to 79 years. The International Journal of Aging and Human Development, 84(2), 126-158. https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0091415016655166?journalCode=ahdb
- Oswald, D. L. (2017). Maintaining long-lasting friendships. In M. Hojjat & A. Moyer (Eds.), The Psychology of Friendship (pp. 267–282). Oxford University Press. https://psycnet.apa.org/record/2016-59521-016