Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby

Czy kiedykolwiek wyrzucano Ci, że zawsze jesteś chory lub że wymyślasz swoją chorobę? Cierpienie na przewlekłą chorobę lub problem ze zdrowiem psychicznym może czasami powodować doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby.

Smutna kobieta. Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby

Nikt nigdy nie chce być chory, ale kiedy pojawia się zły stan zdrowia, który Cię osłabia, potrzebujesz wsparcia ze strony otoczenia. W końcu Twój powrót do zdrowia zależy po części ze zrozumienia, bliskości i troski ze strony otaczających Cię osób. Jednak ta podstawowa i pierwotna zasada nie zawsze jest przestrzegana. Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby staje się poważnym problemem.

Jeśli podczas choroby cierpisz znęcanie się słowne ze strony partnera, rodziny lub współpracowników, z pewnością zainteresuje Cię fakt, że nie jest to odosobnione zjawisko. Rzeczywiście, wiele osób ma do czynienia z przewlekłymi chorobami lub zaburzeniami psychicznymi i każdego dnia spotyka się z okrutnymi słowami, wraz z brakiem empatii, a nawet brutalną komunikacją.

„Zawsze jesteś taki sam”. „To tylko pretekst, by zwrócić na siebie uwagę”. „Jesteś bezużyteczny”. Oto kilka prostych przykładów tego, co możesz usłyszeć na co dzień, jeśli doświadczasz przemocy słownej, gdy jesteś chory. Nic dziwnego, że tego rodzaju brutalna komunikacja jeszcze bardziej zwiększa twoje cierpienie.

Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby ze strony partnera lub członków rodziny, jest najbardziej szkodliwa. W rzeczywistości wywiera ona najpoważniejszy wpływ na zdrowie psychiczne.

Kobieta popędza mężczyznę w biurze
Jest wiele osób, które cierpią na przewlekłe choroby i z tego powodu doświadczają werbalnego nękania ze strony szefów lub współpracowników.

Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby

Niektórych chorób nie widać. Są to stany, które nie powodują gorączki ani nie obejmują złamanych kości ani konieczności stosowania bandaży. Ale żyjemy w społeczeństwie, które przywiązuje wagę tylko do tego, co widoczne, a nie do cichej choroby. To wyjaśnia, dlaczego stany takie jak fibromialgia, przewlekły ból, migreny, rzadkie choroby lub zaburzenia psychiczne są tak słabo poznane.

Na przykład, jeśli masz problem z tarczycą i trudno Ci stawić czoła dniu pracy, możesz zostać uznany za słabego. Lub, jeśli cierpisz na problem układu mięśniowo-szkieletowego, może to również warunkować i ograniczać Twoje życie oraz prowadzić do nieporozumień. Nawet jeśli cierpisz na grypę, możesz doświadczyć przemocy słownej.

Wynika to z faktu, że kiedy czujesz się chory i słaby, łatwiej stajesz się celem manipulacji i nadużyć emocjonalnych. Wpływ mają również czynniki osobowościowe. Na przykład brutalna komunikacja jest typowa dla osób o niskiej empatii, cechach narcystycznych lub tych, które są agresywne i chcą sprawować władzę nad innymi.

Jeśli martwisz się, że możesz paść ofiarą przemocy, oto kilka wskazówek, które wskazują, że osoby z Twojego otoczenia są wykorzystywane.

W każdej chorobie, fizycznej lub psychicznej, cierpiący zasługuje na współczucie, szacunek i zrozumienie.

Charakterystyka tej formy przemocy psychicznej

Kiedy jesteś chory, potrzebujesz empatii, współczucia i wsparcia ze strony otoczenia. Być może jednak spotkałeś osobę, która zamiast oferować Ci zrozumienie, atakuje cię. Nadużycia w takich sytuacjach przejawiają się na wiele sposobów. Musisz wiedzieć, jak je zidentyfikować. Oto niektóre oznaki:

  • Osoba z Twojego otoczenia minimalizuje Twoją chorobę. Kwestionuje ją, mówiąc: „To nic takiego. Po prostu próbujesz znowu być w centrum uwagi”.
  • Sprawca może obwiniać Cię za Twój stan fizyczny lub psychiczny. Może na przykład mówić: „To Twoja wina, że złapałeś grypę” lub „Jesteś przygnębiony, ponieważ jesteś słaby i wszystko źle znosisz”.
  • Sprawca ignoruje lub nawet zaprzecza Twojemu stanowi, mówiąc: „Nic Ci nie jest, więc wracaj do pracy”.
  • Ktoś z otoczenia może stosować wobec Ciebie gaslighting. Będzie usiłował sprawić, abyś uwierzył, że wymyślasz swoją chorobę, ponieważ jesteś niezrównoważony. Może powiedzieć: „Nie masz fibromialgii. Po prostu zmyślasz, tak jak zrobiła to Twoja matka”.
  • Druga osoba jest pogardliwa i obraźliwa. Mówi na przykład: „Spójrz na siebie, jesteś żałosny”.

Skutki nadużyć

Do tej pory ten rodzaj nadużyć nie był szczegółowo badany. Uznaje się jednak wpływ, jaki wsparcie społeczne wywiera na wszelkiego rodzaju choroby. Z badań przeprowadzonych przez University of Utah (USA) wynika, że obecnie nie wiemy, jakie mechanizmy leżą u podstaw tego, że nasze samopoczucie poprawia się, gdy otrzymujemy wsparcie otoczenia, gdy cierpimy na jakąkolwiek chorobę. Choć nie wiemy, jak działa mechanizm, to jednak jego rezultaty są oczywiste.

Śmiertelność jest mniejsza, gdy chory korzysta z sieci wsparcia. Ponadto poprawia się jego jakość życia. Ale co się stanie, jeśli zostaniesz zaatakowany i skrytykowany w trakcie problemu ze zdrowiem fizycznym lub psychicznym?

  • Doznawanie przemocy psychicznej w trakcie choroby sprawia, że czujesz się bardziej bezbronny.
  • Twój stan może się pogorszyć. Możesz stracić zainteresowanie kontynuacją leczenia lub przestać szukać pomocy medycznej. Twoje zdrowie emocjonalne jest stale osłabiane przez znęcanie się psychiczne.
  • Uczucie krytyki, odrzucenia i ataku w trakcie choroby zwiększa poczucie samotności i związanego z nią dyskomfortu.

Bycie emocjonalnie atakowanym i maltretowanym podczas radzenia sobie z chorobą podkopuje równowagę psychiczną i może wpłynąć na Twój stan zdrowia.

Sprawcy

Bycie prześladowanym z powodu choroby jest częstym zjawiskiem. Ci, którzy Cię lekceważą i atakują, gdy masz problem zdrowotny, mogą wykazywać cechy narcystyczne. Uniwersytet Wollongong (Australia) przeprowadził badanie wpływu życia z patologicznym narcyzem.

Narcyzi nie doceniają i prześladują innych, brakuje im empatii i charakteryzują się mściwością. Kiedy jesteś chory, narcyz irytuje się Twoją bezbronnością, a biorąc pod uwagę brak narzędzi do okazania współczucia, reaguje agresywnie.

Może też wykazywać sprzeczne zachowania. Na przykład jednego dnia się Tobą zajmuje, a następnego dnia robi Ci wyrzuty.

Smutny mężczyzna w łóżku
Wsparcie bliskich, gdy jesteśmy chorzy, jest podstawowym składnikiem odżywczym dla naszego dobrego samopoczucia.

Doświadczanie przemocy słownej z powodu choroby – co robić

Niezależnie od tego, czy jest to przewlekła choroba, depresja czy zwykłe przeziębienie, każdy zasługuje i potrzebuje zrozumienia, empatii i pomocy, gdy nie czuje się dobrze. Dlatego jeśli cierpisz znęcanie się podczas choroby, pamiętaj, że jest to forma przemocy. To niedopuszczalne. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, warto zastanowić się nad następującymi kwestiami:

  • Twoje zdrowie jest najważniejsze. Ustal priorytety i zawsze rób to, co musisz. Jeśli potrzebujesz lekarza, skonsultuj się z nim, jeśli potrzebujesz odpocząć, zrób to, bez względu na to, co mówią ludzie wokół ciebie.
  • Uzyskaj wsparcie, na które zasługujesz. Jeśli sprawcą jest Twój partner, krewny lub przyjaciel, skontaktuj się z kimś, kto może Ci pomóc, kto Cię rozumie i szanuje.
  • Podejmij decyzję w sprawie osób, które się nad Tobą znęcają. Ponieważ najprawdopodobniej będą to robić również w innych sytuacjach.

Wreszcie, w tych chwilach kruchości najbardziej potrzebujesz innych. Zasługujesz na ważne wsparcie. To niekwestionowana podstawowa zasada człowieczeństwa. Dlatego upewnij się, że otaczasz się współczującymi i empatycznymi ludźmi i pamiętaj, aby taką samą pomoc oferować innym.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Goldsmith, Rachel & Freyd, Jennifer. (2005). Awareness for Emotional Abuse. Journal of Emotional Abuse. 5. 95-123. 10.1300/J135v05n01_04.
  • O’Leary KD, Maiuro RD, editores. El maltrato psicológico en las relaciones domésticas violentas. Nueva York: Springer; 2001.
  • Reblin M, Uchino BN. Social and emotional support and its implication for health. Curr Opin Psychiatry. 2008 Mar;21(2):201-5. doi: 10.1097/YCO.0b013e3282f3ad89. PMID: 18332671; PMCID: PMC2729718.
  • Ronningstam E, Weinberg I. Narcissistic personality disorder: progress in recognition and treatment. Focus. 2013;11(2):167–77
Scroll to Top