Cyberprzemoc to akt, który może głęboko ranić ludzi. Ofiary tego zachowania w konsekwencji rozwijają objawy cierpienia emocjonalnego, takie jak lęk, depresja lub stres pourazowy. Co więcej, zaobserwowano, że blisko 60 procent nastolatków może być ofiarami cyberprzemocy. Wzrost rozpowszechnienia się tego zjawiska skłonił naukowców do przeanalizowania tej sytuacji.
Może Ci się wydawać, że koncepcja zastraszania innych jest nowa. Jednak termin ten pojawił się po raz pierwszy ponad 50 lat temu. Zostało to opisane jako „rodzaj wrogiego i gwałtownego zachowania, które powtarza się w czasie i którego celem jest wyrządzenie krzywdy ofierze, która jest postrzegana jako słabsza” (Olweus, 1978).
„Nowe formaty i platformy internetowe dały początek nowym obszarom, w których zastraszanie jest łatwiejsze i bardziej dostępne”.
-Michelle F.Wright-
Cyberprzemoc
Fakt, że postęp techniczny i technologiczny doprowadził do powstania nowych sposobów interakcji na poziomie społecznym, jest niezaprzeczalny. Oznacza to również, że tradycyjne zastraszanie (twarzą w twarz) przeszło transformację.
Te nowe formy nękania są znane jako cyberprzemoc. Odbywa się ona w cyfrowym świecie i pozwala napastnikowi ukryć się za anonimowością, jaką zapewniają media społecznościowe. Powoduje to u ofiar większe poczucie bezradności.
Cyberprzemoc jest nową formą nękania i różni się w niektórych aspektach od tradycyjnego zastraszania (Moleroa i in., 2020):
- Tradycyjne zastraszanie jest wyraźnie związane z różnicami w statusie i władzy między sprawcą a jego ofiarą. Z drugiej strony cybernękanie jest zwykle powiązane z anonimowością. Ponadto ofierze może być trudniej się bronić.
- W przypadku tradycyjnego zastraszania ofiara może zdecydować się na opuszczenie sytuacji lub przynajmniej unikanie jej w jak największym stopniu. Jednak w przypadku cybernękania jest to trudniejsze, ponieważ ofiary są stale narażone w mediach społecznościowych.
Te dwa elementy składają się na różnicę między tradycyjnym i cyfrowym zastraszaniem. To skłoniło niektórych badaczy do zagłębienia się w zjawisko cyberprzemocy. Według raportu Save The Children (2019), prawie 80 procent nastolatków w wieku do 20 lat padło ofiarą cyberprzemocy w pewnym momencie swojego życia.
„Jeśli zgłaszasz przypadek molestowania, nie jesteś kapusiem, jesteś odważny”.
-Iñaki Zubizarreta-
Różne rodzaje cyberprzemocy
Istnieje wiele rodzajów cyberprzemocy (Álvarez-García i in., 2017):
- Przemoc w formie pisemnej. Na przykład poprzez wulgarne wyrażenia, obelgi, obrazy, przekleństwa lub anonimowe telefony, których celem jest zastraszenie.
- Rodzaj wizualny. Na przykład poprzez kradzież intymnych zdjęć lub filmów jednostki. Są one później udostępniane w mediach społecznościowych i mają ogromny wpływ na życie społeczne ofiar.
- Przemoc domyślna. Sprawca cyberprzemocy celowo i złośliwie wyklucza ofiarę ze spotkań towarzyskich i sytuacji społecznych. Co więcej, wyśmiewa się z niej przed rówieśnikami.
- Rodzaj, który wiąże się z kradzieżą tożsamości (Moleroa i in., 2022). Jest to niezwykle powszechne w dziedzinie cyfrowego wszechświata.
Wydaje się, że cyberprzemoc sprawowana słownie oraz ta, który przejawia się w wyniku pominięcia lub wykluczenia ofiary w interakcjach społecznych, to dwa najpowszechniejsze typy.
Co więcej, przypadki wizualnej cyberprzemocy stają się coraz częstsze. Charakteryzują się zmuszaniem ofiary do oglądania wyjątkowo upokarzających scen, filmów i zdjęć (Barragan i in., 2021).
„Cyfrowa wiktymizacja została wskazana jako czynnik ściśle związany z uszkodzeniami psychicznymi wśród nastolatków”.
-Álvaro Montes-
Cierpienie emocjonalne i cyberprzemoc u nastolatków
Wśród ofiar cyberprzemocy często zgłaszany jest brak silnej i ugruntowanej samooceny lub emocjonalne objawy cierpienia, takie jak strach i wstyd. Ponadto ofiary odczuwają silny niepokój z powodu otwarcia się na otaczających ich ludzi. W rezultacie doświadczają samotności, która ich paraliżuje i zamraża.
Depresja jest jedną z częstych konsekwencji cyberprzemocy. Obserwujemy rosnącą liczbę przypadków młodych ofiar cyfrowego nękania cierpiących na tę chorobę. Cyberprzemoc zwiększa ryzyko zarówno depresji, jak i zaburzeń lękowych. Jednocześnie sprawia, że ofiary izolują się od otoczenia i czują się samotne.
Odkryto, że konsekwencje cyberprzemocy zależą od umiejętności ofiary w zakresie radzenia sobie z negatywnymi skutkami tego zachowania. Na przykład istotne jest to, jak ofiary postrzegają poczucie własnej skuteczności lub strategie adaptacyjne w zakresie regulacji emocjonalnej. Wsparcie społeczne (to, w jaki sposób ofiara wykorzystuje swoich przyjaciół i rodzinę, jeśli chodzi o rozładowanie presji) jest zmienną, która pomaga zmniejszyć emocjonalne objawy cyberprzemocy.
„Psycho-emocjonalne przystosowanie nastolatków jest ściśle związane z cyfrową wiktymizacją w Internecie”.
-Carlos Evangelio-
Utrata sensu życia
Często w wyniku cyberprzemocy młodzież traci sens życia. Myśli o samobójstwie są powszechnym zjawiskiem. Jest to aspekt, który zaniepokoił badaczy. Ponadto określone emocje, takie jak złość, dezorientacja lub ciągłe napięcie, wiążą się z większym prawdopodobieństwem bycia ofiarą cyberprzemocy.
W rezultacie różni eksperci zasugerowali, że powinniśmy opracowywać interwencje ukierunkowane na promowanie lepszego zarządzania emocjami wśród nastolatków (Pasquale i in., 2021). Niewątpliwie przyniosłoby to korzyści zdrowiu psychicznemu młodych ludzi narażonych na tego rodzaju cyfrowe nękanie.
„Kontakty społeczne twarzą w twarz chronią przed negatywnymi skutkami dla zdrowia psychicznego związanymi z cyberwiktymizacją”.
-Larisa T. McLoughlin-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Molero, M. M., Pérez-Fuentes, M. C., Martos, Á., Pino, R. M., & Gázquez, J. J. (2023). Network Analysis of Emotional Symptoms and their Relationship with Different Types of Cybervictimization. European Journal of Psychology Applied to Legal Context, 15(1), 23-32.
-
Olweus, D. (1978). Aggression in the schools: Bullies and whipping boys. Hemisphere.
-
Wright, M. F., & Schiamberg, L. B. (Eds.). (2020). Child and Adolescent Online Risk Exposure: An Ecological Perspective. Academic Press.
- Save the Children. (2019). Viral violence: Executive summary [Violencia viral: resumen ejecutivo]. https://www.savethechildren.es/sites/default/files/imce/docs/violenciaviral_resumenejecutivo.pdf
- Álvarez-García, D., Barreiro-Collazo, A., & Núñez, J. C. (2017). Cyberbullying among adolescents: Prevalence and gender differences. Comunicar, 50(25), 89-97. https://doi.org/10.3916/C50-2017-08
- Evangelio, C., Rodríguez-González, P., Fernández-Río, J., & González-Villora, S. (2022). Cyberbullying in elementary and middle school students: A systematic review. Computers & Education, 176, Article 104356. https://doi.org/10.1016/j.compedu.2021.104356
- Barragán, A. B., Molero, M. M., Pérez-Fuentes, M. C., Simón, M. M., Martos, Á., Sisto, M., & Gázquez, J. J. (2021). Study of cyberbullying among adolescents in recent years: A bibliometric analysis. International Journal of Environmental Research and Public Health, 18(6), 3016. https://doi.org/10.3390/ijerph18063016
- Montes, Á., Sanmarco, J., Novo, M., Cea, B., & Arce, R. (2022). Estimating the Psychological harm consequence of bullying victimization: A meta-analytic review for forensic evaluation. International Journal of Environmental Research and Public Health, 19(21), Article 13852. https://doi.org/10.3390/ijerph192113852
- De Pasquale, C., Martinelli, V., Sciacca, F., Mazzone, M., Chiappedi, M., Dinaro, C., & Hichy, Z. (2021). The role of mood states in cyberbullying and cybervictimization behaviors in adolescents. Psychiatry Research, 300, Article 113908. https://doi.org/10.1016/j.psychres.2021.113908
- McLoughlin, L. T. (2021). Understanding and measuring coping with cyberbullying in adolescents: Exploratory factor analysis of the brief coping orientation to problems experienced inventory. Current Psychology, 40(2), 4300-4310. https://doi.org/10.1007/s12144-019-00378-8