Sen o szkolnych czasach - czy ma jakieś szczególne znaczenie?

Czy zdarzył Ci się kiedyś sen, że jesteś z powrotem w szkole, do której chodziłeś jako dziecko? Czy na nowo widziałeś siebie z Twoimi wyjątkowymi przyjaciółmi z dzieciństwa? Co ciekawe, może istnieć więcej niż jedno wyjaśnienie snu o szkolnych czasach.
Sen o szkolnych czasach - czy ma jakieś szczególne znaczenie?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 maja, 2023

Sen związany z dzieciństwem może czasem być pocieszny i uroczy. W innych przypadkach stanowi prawdziwy koszmar. Z psychologicznego punktu widzenia wiemy, że funkcją snów prawie zawsze jest umożliwienie nam przetworzenia pewnych emocji. Tak więc jeśli zdarzył Ci się sen o starej szkole, mogą istnieć różne wyjaśnienia.

Najczęstszym powodem jest istniejące uczucie nostalgii i tęsknota za powrotem do tego etapu, kiedy wszystko wydawało się możliwe, a każdy dzień był pełen nadziei. Z drugiej strony, być może w latach szkolnych doświadczyłeś jakiejś traumy. Tego rodzaju doświadczenia mogą pozostać nierozwiązane. Podświadomość podsuwa Ci więc wskazówki dotyczące psychologicznych realiów, z którymi być może będziesz musiał się uporać. Sen o szkolnych czasach może mieć naprawdę głębokie znaczenie.

„Sen to małe ukryte drzwi w najgłębszym i najbardziej intymnym sanktuarium naszej duszy…”

-Carl Jung-

Mężczyzna śpi
Sen o szkolnych czasach może skłonić nas do przywołania szczęśliwych chwil z tamtych czasów. Ale może on też nieco komplikować nasze życie.

Sen o szkolnych czasach – co może oznaczać?

Sny to mentalne narracje, które czasami mają sens, a innym razem graniczą z surrealizmem. Wielu z nas śni o swojej dawnej szkole. We śnie możemy zobaczyć siebie na nowo przeżywającego doświadczenia z przeszłości. Mogą to być na przykład przyjaźnie, pierwsza miłość, intrygi, rozczarowania i niezapomniane przygody.

Badanie przeprowadzone przez Centre for Cognitive Neuroscience na Uniwersytecie w Turku (Finlandia) wykazało, że forma i treść snów nie są przypadkowe. Zazwyczaj są one powiązane z elementami naszego życia na jawie. W tym artykule omówimy sen o szkolnych czasach oraz możliwe przyczyny pojawienia się go.

1. Tęsknisz za tym etapem swojego życia

W chwilach stresu Twoja nieświadomość może przenieść Cię z powrotem do szczęśliwszych chwil z przeszłości. Jeśli Twoje lata szkolne były wzbogacające i znaczące, może to być sposób na połączenie się z Twoją przeszłością i przyniesienie Ci uczucia spokoju i optymizmu. To jak patrzenie w lusterko wsteczne własnej egzystencji. Uświadamia, że życie składa się z etapów i niektóre z nich są lepsze od innych.

Jeśli śniłeś o swojej szkole i sen był satysfakcjonujący, pozostań przy tym uczuciu. Może dać Ci zachętę i wzmocnienie w teraźniejszości.

2. Nierozwiązane problemy

Dzieciństwo jest najbardziej decydującą fazą w rozwoju człowieka. Twoje wczesne doświadczenia ukształtowały znaczną część tego, kim jesteś teraz. Co więcej, szkoła odegrała w tym kluczową rolę. Więc jeśli byłeś zastraszany, prawdopodobnie ta rana nadal jest z Tobą.

Z badań przeprowadzonych przez University of Warwick (Wielka Brytania) wynika, że zastraszanie ma długoterminowe skutki i często zdarza się, oraz że ofiary osiągają dorosłość, wciąż cierpiąc z powodu dawnych ran. Bez wątpienia zastraszanie jest traumatycznym wydarzeniem, które objawia się również w snach i koszmarach.

Każdy złożony lub nieprzyjemny epizod, którego doświadczyłeś w tamtych latach, może pojawić się w dowolnym momencie w Twoim świecie snów. Reprezentuje coś, czym powinieneś się zająć.

Sny są często związane z codziennymi doświadczeniami emocjonalnymi. Często przedstawiają sprawy wymagające uwagi.

3. Przyjaźnie, które chciałbyś odzyskać

Sen o szkole może ukrywać pragnienie ponownego połączenia się z konkretnymi postaciami, z którymi byłeś szczęśliwy. W końcu wszyscy pamiętamy pewne przyjaźnie z dzieciństwa, które zadecydowały o odkrywaniu świata i samego siebie. Na przykład, może masz wspaniałe wspomnienia swojej pierwszej miłości.

Na szczęście dzisiaj, w naszej zdominowanej przez media społecznościowe teraźniejszości, znalezienie starych kolegów z klasy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dlaczego nie spróbować?

4. Porzucone plany, które chcesz wznowić

Kiedy byłeś mały, Twój umysł karmiony był planami i obrazami tego, kim będziesz w przyszłości. Jednak gdy dorastałeś, być może napotykałeś jedno rozczarowanie po drugim i odkryłeś, że nie możesz osiągnąć wszystkiego, o czym marzyłeś jako dziecko.

Kiedy więc śnisz o szkole, może to być spowodowane faktem, że chcesz wznowić pewne plany, które wtedy porzuciłeś i te, których realizacji nawet nie zacząłeś. Być może rzuciłeś szkołę lub zacząłeś trenować z powodu presji ze strony rodziny. Ale tak naprawdę nie chciałeś. Pamiętaj, nigdy nie jest za późno, aby coś zmienić i stać się tym, kim kiedyś chciałeś. Upewnij się tylko, że zrobiłeś ten pierwszy krok.

5. Nie czujesz się przygotowany na pewne rzeczy

Częstym zjawiskiem, którego możesz doświadczyć, jest zobaczenie się we śnie w trakcie egzaminu. Siedzisz przy biurku i masz egzamin z matematyki, języka angielskiego lub przedmiotów ścisłych, których się nie uczyłeś. Nic dziwnego, że Twój stres i udręka są ogromne. Ale dlaczego Twój mózg płata Ci takie sztuczki?

Tego typu sny zwykle sugerują, że nie pracujesz wystarczająco ciężko nad swoimi celami. Wracasz do swojego dzieciństwa jako punktu wyjścia i ćwiczenia refleksji. Być może więc musisz odzyskać dawne nadzieje i bardziej skupić się na realizacji swoich życzeń i planów.

Dziecko wspina się po schodach. Sen ze szkolnych czasów.
Sen o powrocie do starej szkoły zachęca do zastanowienia się nad tym, w jakim punkcie w swoim życiu się znajdujesz.

Sen o starej szkole – co zrobić, gdy się pojawi?

Sny związane z dzieciństwem zwykle mają szczególne znaczenie. Często towarzyszy im duży, pozytywny lub negatywny ładunek emocjonalny. Warto zauważyć, jest to powszechne zjawisko. Gdy się pojawi, warto dokonać analizy i zapytać się o to, jaką wiadomość chce Ci przekazać Twój umysł. W takich sytuacjach zalecamy wykonanie następujących czynności:

  1. Zapisz swój sen w dzienniku. Spróbuj opisać wszystkie szczegóły i emocje, których doświadczyłeś.
  2. Poszukaj elementów, które Twoim zdaniem odnoszą się do chwili obecnej.
  3. Zadaj sobie pytanie, jaką informację na Twój własny temat może Ci przekazywać dany sen.
  4. Zapisz wszystkie pomysły, które przychodzą Ci do głowy w związku z jego interpretacją.
  5. Oceń i zastanów się, czy sen zachęca Cię do wprowadzenia jakichś zmian w życiu.

Zygmunt Freud nazwał interpretację snów „królewską drogą” do nieświadomości. Z pewnością nigdy nie zaszkodzi zagłębić się w ten świat, aby zwiększyć wiedzę o samym sobie i poprawić swoje samopoczucie.

To może Cię zainteresować ...
Wskazówki na dobry sen
Piękno umysłu
Przeczytaj na Piękno umysłu
Wskazówki na dobry sen

Spokojny sen dodaje energii, dzięki czemu po przebudzeniu osiągasz lepsze wyniki. Oto pięć wskazówek na dobry sen.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treści zawarte na Piękno Umysłu służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie zastępują one diagnozy, porady ani leczenia u specjalisty. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.