Termin umiejętności społeczne jest wielopłaszczyznowy. Posiadanie umiejętności społecznych może odnosić się do wielu zachowań, które są odpowiednie w pewnych kontekstach (takich jak rozmowa z przyjacielem), ale nieodpowiednie w innych (jak inicjowanie rozmowy na pogrzebie). Jak je jednak odróżnić?
Umiejętności społeczne oznaczają dostosowywanie swojego zachowania do zmieniających się sytuacji. Osoby cierpiące na niektóre zaburzenia kliniczne doświadczają deficytów w tym zakresie. Jest tak w przypadku zaburzeń ze spektrum autyzmu, a dokładniej autyzmu lub zespołu Aspergera (Moya, 2023).
„Bycie zorientowanym społecznie to pierwszy krok do budowania silnych, trwałych relacji”.
-Stephen Covey-
Umiejętności społeczne: złożona koncepcja
Jako istoty ludzkie wszyscy posiadamy zdolności do nawiązywania relacji społecznych. Jednak w zależności od dość różnorodnych czynników, takich jak osobowość jednostki, styl przywiązania lub środowisko, ludzie mogą być mniej lub bardziej biegli w tym zakresie ze społecznego punktu widzenia.
Czym więc są te umiejętności? Psychologia poznawcza i teorie uczenia się twierdzą, że obejmują one zestaw zachowań i procesów poznawczych, które były, są i będą obecne w naszej osobistej historii. W związku z tym istnieją pewne ścieżki i mechanizmy, które odpowiadają zarówno za ich nabywanie, jak i utrzymywanie (Díaz i in., 2017). Przyjrzyjmy się im.
Umiejętności społeczne
- Informacja zwrotna między ludźmi ma kluczowe znaczenie. Podczas komunikowania się otrzymujesz sygnały, które mówią Ci, czy Twój sposób interakcji jest dobrze, czy źle odbierany przez innych. Są to na przykład gesty, postawa i kontakt wzrokowy.
- Możesz pokazywać lub ukrywać to, czego się nauczyłeś na podstawie tego, co zaobserwowałeś. Na przykład dziecko może nauczyć się, że aby się porozumieć, musi krzyczeć (ponieważ tak robi jego ojciec). Kiedy więc maluch rozmawia z rówieśnikami, krzyczy.
- Wzmocnienie w swojej pozytywnej lub negatywnej modalności. Jest to mechanizm, który wyjaśnia, dlaczego w całej historii biograficznej pewne umiejętności społeczne powstają i są utrzymywane ze szkodą dla innych. Argumentuje to, w jaki sposób takie umiejętności są wykonywane i utrzymywane, w zależności od tego, czy są one wzmacniające, czy zniechęcające dla danej osoby.
Innym kluczowym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, są nasze oczekiwania co do tego, co to znaczy być uzdolnionym społecznie. Oczekiwania te mogą być wysokie i frustrujące, ponieważ są niemożliwe do spełnienia (na przykład komunikowanie się jak Oprah Winfrey) lub nierealne (inicjowanie komunikacji lub tolerowanie przerw i ciszy).
Albert Bandura wyjaśnił to w swojej koncepcji oczekiwań dotyczących własnej skuteczności. Nawiązują one do tego, „jak skuteczna jest dana osoba w trakcie rozmowy”. Na przykład: „Czuję się komfortowo rozmawiając na ten temat”, „Czuję, że udało mi się przedstawić inny punkt widzenia na ten temat” lub „Czy naprawdę mogę stawić czoła tej interakcji społecznej?”.
„Umiejętności społeczne to nie tylko kwestia inteligencji emocjonalnej, ale także umiejętność odczytywania mowy ciała i niewerbalnych sygnałów innych osób”.
-Malcolm Gladwell-
Klucze do umiejętności społecznych
Eksperci opisali wiele form i zachowań, które dotyczą koncepcji umiejętności społecznych. Psycholog Arnold Goldstein podzielił je na sześć dużych grup, które szczegółowo omówimy poniżej.
1. Początek wszechświata społecznego
Aby być dobrym w komunikowaniu się, musisz umieć słuchać. Jednak słuchanie obejmuje różne zachowania. Jednym z nich jest umiejętność rozpoczęcia rozmowy, ale także jej podtrzymania i tolerowania przerw.
Aby to zrobić, przydatne może być sporządzenie małego skryptu myślowego z różnymi podstawowymi i prostymi pytaniami, które można zadać rozmówcy. Stanowią formułę uprzejmości, której zwykle używasz w ustalony z góry sposób. Na przykład „Jak się masz?” lub „Co za dzień!”. Ważne jest również przedstawienie się. Na przykład: „Cześć! Jestem Paweł, miło mi Cię poznać”.
Innym ważnym aspektem interakcji społecznych jest akt wdzięczności. Możesz podziękować za wiele rzeczy, na przykład naprawdę interesującą rozmowę lub fakt, że osoba, z którą rozmawiasz, jest zainteresowana tym, co mówisz. Umiejętność komplementowania innych ludzi jest ważna. To również normalne i uzasadnione, aby czuć się trochę zawstydzonym, gdy to robisz.
2. Asertywna komunikacja
Przechodzimy od umiejętności podstawowych do zaawansowanych. Wiele osób ma trudności z zachowaniami „szukania pomocy” lub przepraszania. Przydatne są więc techniki, które mają na celu wytrenowanie asertywnej komunikacji.
Jednym z kluczowych aspektów umiejętnego zachowania społecznego jest umiejętność wydawania poleceń lub asertywnego proszenia kogoś o zrobienie czegoś konkretnego. Na przykład będąc pasażerem, Klaudia może powiedzieć swojej przyjaciółce Alicji, która prowadzi: „Proszę, kiedy dotrzesz do następnego skrzyżowania, spójrz na znak”.
3. Ekspresja emocjonalna
Uczestnictwo w rozmowie i próba nakłonienia drugiej osoby do zmiany to coś, czego próbuje wielu z nas. Sztuka przekonywania drugiej osoby do zrobienia czegoś wymaga wiedzy o emocjach, których doświadczasz w momencie interakcji i analizie tego, o czym myślisz i czego chcesz.
Oznacza to zastosowanie empatii w praktyce i postawienie się na miejscu kogoś innego. Zdolność do empatii jest kolejnym podstawowym składnikiem społecznie wykwalifikowanego zachowania. Musisz jednak wiedzieć, z jakiego emocjonalnego poziomu zaczynasz i jak to wyrażasz.
Zanim zrozumiesz uczucia innych ludzi, musisz być biegły w zrozumieniu własnych. Powinieneś dać sobie nagrodę, gdy uda Ci się nazwać swoje emocje i emocje innych. Na przykład „Czuję się rozdrażniony” lub „Alicja jest zirytowana”.
4. Problemy z gniewem
W niektórych przypadkach, w wyniku gniewu lub irytacji, możesz komunikować się agresywnie. Ważne jest, aby używać samokontroli, gdy Twoja komunikacja staje się wroga.
Prawa każdego człowieka powinny być chronione i szanowane bez wchodzenia w destrukcyjne dyskusje. Unikaj komunikacji, która skupia się na gniewie. Zamiast tego podziel się tym, co sprawia, że czujesz się w ten sposób, jak chciałbyś się czuć i co możesz zmodyfikować, aby uniknąć reagowania w ten sposób na określony bodziec.
5. Antidotum na stres
Jeśli chcesz być uzdolniony społecznie, umiejętność odmawiania czemuś, co powoduje dyskomfort, ból lub po prostu jest czymś, czego nie lubisz, powinno być dla Ciebie maksymą. Co więcej, musisz wiedzieć, że aby odnieść sukces w jakiejkolwiek interakcji społecznej, powinieneś nauczyć się wyznaczać bariery lub granice dla pewnych komunikatów i zachowań, które mogą Cię skrzywdzić.
Fakt, że wiemy, jak reagować na wiadomości, które są antagonistyczne lub na krytykę innych osób, jest naprawdę ważny. Łatwiej jest odpowiedzieć na tego rodzaju wiadomości, jeśli na przykład trenujesz techniki oddychania. Metody te przyczyniają się do zmniejszenia aktywacji i pomagają lepiej radzić sobie w sytuacjach awersyjnych.
6. Umiejętności wykonawcze, czyli sztuka bycia lepiej zorganizowanym
Umiejętności społeczne oznaczają bycie zorganizowanym. W dzisiejszym społeczeństwie ważne są takie zachowania, jak przejmowanie inicjatywy w rozmowie czy dostrzeganie, co może być przyczyną określonego problemu. Na tej podstawie Twoje umiejętności społeczne mają również wpływ na umiejętność wyznaczania celu i wdrażania zachowań, które pozwolą Ci go osiągnąć.
Jak widać, posiadanie umiejętności społecznych jest niezwykle złożonym pojęciem. Istnieją skuteczne metody, które mogą pomóc nad nimi pracować. Są to na przykład terapia poznawczo-behawioralna (CBT), a dokładniej trening umiejętności społecznych. Zdolność do inicjowania, utrzymywania, planowania i obrony własnego punktu widzenia jest niezbędnym elementem sukcesu we wszechświecie społecznym.
„Bycie uzdolnionym społecznie nie oznacza bycia manipulatorem, ale raczej umiejętnością rozumienia innych i skutecznego reagowania na ich potrzeby i pragnienia”.
-Zig Ziglar-
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Goldstein, A. P. (1989). Habilidades sociales y autocontrol en la adolescencia: un programa de enseñanza. Martínez Roca.
- Ishak, N. M., Abidin, M. H. Z., & Bakar, A. Y. A. (2014). Dimensions of social skills and their relationship with empathy among gifted and talented students in Malaysia. Procedia-Social and Behavioral Sciences, 116, 750-753. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1877042814003097
- Mikami, A. Y., Jia, M., & Na, J. J. (2014). Social skills training. Child and Adolescent Psychiatric Clinics, 23(4), 775-788. https://www.childpsych.theclinics.com/article/S1056-4993(14)00039-X/fulltext
- Díaz. M, Ruiz, M, Villalobos, A. (2017). Manual de técnicas y terapias cognitivo conductuales. Desclee De Brouwer.