Podobnie jak są wśrod nas potwory, duchy również istnieją. Są bytami, które nie tylko chowają się pod łóżkami czy nawiedzają odosobnione miejsca, ale zakradają się do Twojego umysłu. To te mentalne mgły, które próbujesz ukryć, takie jak strach, udręka i dyskomfort. Mogą one dotyczyć traumy, nierozwiązanych problemów i trudnych emocji. Dlaczego prześladują nas psychologiczne duchy?
Wszystko, czego nie lubisz lub co sprawia Ci wielki emocjonalny ból, chowasz w głębi swojego psychologicznego wszechświata. Jednak byty te, zamiast pozostawać w zamknięciu na zawsze, ujawniają się na najróżniejsze sposoby. Często pojawiają się w postaci lęków, fobii i paraliżujących lęków. Objawiają się również w postaci złości lub nieprzystosowanych zachowań.
Boisz się stawić czoła tym widmom, które zajmują miejsce w Twoim umyśle. Jeśli tego jednak nie zrobisz, poczujesz tylko nieszczęście i związane z nim zaburzenia psychiczne. Zmienią Cię w kogoś, kogo nie lubisz. Sprawią, że będziesz odstraszać innych.
Jeśli nawiedzają Cię Twoje psychologiczne duchy, wyjaśniamy, dlaczego mogły się pojawić i co możesz z nimi zrobić.
“Teraz wiem, czym jest duch. To niedokończona sprawa, ot co”.
-Salman Rushdie-
Psychologiczne duchy, z którymi żyjesz
W 1975 roku Selma Fraiberg, psychoanalityczka dziecięca, wprowadziła termin, który później sformułowała w renomowanym artykule naukowym. Opisała traumy przekazywane z pokolenia na pokolenie, które czasami kształtują sposób, w jaki dzieci są wychowywane, jako duchy dzieciństwa. Matka lub ojciec, którzy byli maltretowani fizycznie, mogą powielić to zachowanie wobec swoich własnych dzieci.
Dlatego jeśli Twoi rodzice byli wychowywani w emocjonalnie zimny sposób i brakowało im przywiązania, być może powtórzyli ten sam schemat z Tobą. Oznacza to, że zaniedbali Twoje potrzeby emocjonalne i chociaż byli obecni fizycznie, byli tak naprawdę „nieobecnymi” opiekunami. Tego rodzaju traumy z przeszłości mogą przyczynić się do cyklu ciągłych nadużyć i cierpienia, które mogą rozciągać się na kilka pokoleń.
Z tego podejścia wynikała jeszcze jedna sugestia sformułowana przez dr Fraiberg. Chodzi o to, że psychologiczne duchy to te problemy, których nie uzdrowiliśmy lub z którymi sobie nie poradziliśmy i które przyczyniają się do poczucia dyskomfortu w nas i w naszym otoczeniu.
Jest to częsty scenariusz w dzisiejszym społeczeństwie. Większość z nas ma przynajmniej jednego ducha w głębi naszych umysłów. Dowiedzmy się, jak te istoty mogą wślizgnąć się do czyjegoś psychologicznego wszechświata
Nierozwiązane traumy są źródłem wielu duchowych duchów, które ograniczają możliwość życia pełną piersią.
1. Odłożony ból: rany, które się nie zagoiły
Odłożony żal lub uporczywe złożone zaburzenie żałoby definiuje przypadki, w których dana osoba nie jest w stanie poradzić sobie ze śmiercią kogoś bliskiego. Z badań przeprowadzonych przez Columbia University wynika, że pięć procent populacji może w pewnym momencie doświadczyć tej sytuacji.
Należy zauważyć, że chociaż każda osoba przeżywa i radzi sobie z żałobą w inny sposób, czasami może to prowadzić do problematycznych sytuacji. Zaprzeczanie temu, co się stało, popadanie w depresję, brak dalekosiężnych planów i zaprzestanie życia towarzyskiego to oczywiste symptomy wskazujące, że potrzebna jest specjalistyczna pomoc. To jeden z częstszych duchów psychologicznych.
2. Traumy z dzieciństwa
Znęcanie się, maltretowanie, brak uczuć ze strony opiekunów, bycie świadkiem zdarzeń niepożądanych… Traumy z dzieciństwa warunkują rozwój psychospołeczny jednostki na nieskończone sposoby. Stresujące doświadczenia z dzieciństwa stają się uporczywymi widmami w umyśle, które są w stanie modulować osobowość i zachowanie.
Nieleczone rany wpływają nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne. Powodują problemy w Twoich związkach, ograniczają Twój potencjał i przeszkadzają w wielu codziennych czynnościach. W efekcie trauma jest groźnym duchem, który niszczy wiele rzeczy na swojej drodze.
3. Problemy z przywiązaniem
Więź emocjonalna z silnymi i niezawodnymi obiektami przywiązania kształtuje najlepszy społeczny, emocjonalny i poznawczy motor rozwoju. Jeśli ta więź nie jest zbudowana prawidłowo, pojawiają się niepokój i niezaspokojone potrzeby.
Jeden z najbardziej uporczywych duchów psychologicznych pojawia się z powodu problemów z przywiązaniem. Brak poczucia bezpieczeństwa w relacjach społecznych i emocjonalnych całkowicie zmienia Twoją zdolność do bycia szczęśliwym.
4. Ciężar winy
Seneka powiedział, że poczucie winy jest w stanie zmienić kogoś w swojego najgorszego wroga. Nie ma wątpliwości, że uporczywy cień tej emocji może być autodestrukcyjny i zniszczyć znaczną część Twoich podstaw mentalnych. Jako takie, Twoje wyrzuty sumienia za to, co zrobiłeś w przeszłości, za to, co zrobiłeś lub czego nie zrobiłeś, powiedziałeś lub nie powiedziałeś, odbiera Ci dobre samopoczucie, więzi Cię w przeszłości i napełnia niepewnością.
Jakby tego było mało, psychiczne spektrum poczucia winy wpływa również na jakość Twoich relacji. W końcu ciężko jest dawać z siebie wszystko, gdy poczucie winy przyćmiewa całą Twoją pracę i jej efekty. Wpływa na te aspekty do tego stopnia, że możesz nie ufać innym i przenosić na nich swoje problemy.
5. Cień strachu
Całkowite wyeliminowanie strachu z mózgu jest niemożliwe. Dzięki strachowi przetrwaliśmy jako gatunek, ponieważ pozwalał nam bronić się przed zagrożeniami. Wśród Twoich najbardziej uporczywych duchów psychicznych są irracjonalne lęki, które ograniczają Twój rozwój i karmią Twoje fobie i lęki.
Wiele lęków, które osaczają Cię w codziennym życiu, pochodzi z Twojego podziemnego mózgu. Zamiast konfrontować się z nimi, pozwalasz im rosnąć. Osiągają tak ogromne rozmiary, że ostatecznie stają się potworami, które sprawiają, że drżysz w najbardziej zwyczajnych sytuacjach.
Kiedy stajesz się świadomy swoich duchów, starasz się je dezaktywować i oczyścić swoje życie z ich obecności za pomocą odpowiednich narzędzi, które pozwalają odzyskać kontrolę.
Jak wypędzić psychiczne duchy?
Niektórzy ludzie są świadomi, że w ich rodzinach zawsze były obecne pewne duchy psychiczne. Na przykład, jeśli dorastałeś w dysfunkcyjnym środowisku, będziesz tego świadomy i możesz sprawić, że ta dynamika nie będzie Ci towarzyszyć w dorosłym życiu. W końcu błędy Twoich rodziców nie muszą przechodzić na Ciebie. Możesz się wyleczyć.
Jeśli jednak Twoje psychiczne duchy zyskują moc, dzieje się tak dlatego, że boisz się konfrontacji z nimi. Jeśli potwory w Tobie stają się silne, to dlatego, że boisz się je zdemaskować i spojrzeć im w twarz. Na tym właśnie polega proces terapeutyczny. Zostawiasz miejsce na rzeczy, które Cię przerażają i utrudniają Ci osiągnięcie szczęścia.
Terapia psychologiczna to mechanizm egzorcyzmowania tego, co kryje się pod Twoimi ranami i co Cię przeraża. Oddanie się w ręce profesjonalistów oznacza zaufanie nauce w procesie usunięcia tego, czego się boisz i rozświetlenia ciemnych przestrzeni wewnątrz Ciebie.
Dlatego jeśli cierpisz z powodu traumy, trudnych emocji lub problemów z przywiązaniem, nie wahaj się poprosić o specjalistyczną pomoc. Tylko wtedy te psychiczne duchy zostaną wygnane na zawsze.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Breslau N, Wilcox HC, Storr CL, Lucia VC, Anthony JC. Trauma exposure and posttraumatic stress disorder: a study of youths in urban America. J Urban Health. 2004 Dec;81(4):530-44. doi: 10.1093/jurban/jth138. PMID: 15466836; PMCID: PMC3455932.
- Fraiberg S, Adelson E, Shapiro V. Ghosts in the nursery. A psychoanalytic approach to the problems of impaired infant-mother relationships. J Am Acad Child Psychiatry. 1975 Summer;14(3):387-421. doi: 10.1016/s0002-7138(09)61442-4. PMID: 1141566.
- Shear, M. K., & Mulhare, E. (2009). Complicated Grief. Psychiatric Annals, 38(10), 662–670. https://doi.org/10.3928/00485713-20081001-10