Więź emocjonalna - najważniejszą rolę odgrywa miłość

Więź emocjonalna - najważniejszą rolę odgrywa miłość

Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2018

Więź emocjonalna tworzy się u dzieci narodzonych w środowisku otoczonym miłością. W styczniu, lutym, marcu czy kwietniu… nieważne kiedy się urodziłeś. Więź emocjonalna to największy dar jaki posiadamy, a jednocześnie ten, którego często wcale nie doceniamy.

Również w chwili, gdy tworzy się więź emocjonalna, po prostu nie zdajemy sobie sprawy z tego jak cenna jest możliwość spędzania pierwszych lat życia w atmosferze ciepła i miłości. 

Dopiero narodzone dzieci odczuwają miłość na wiele sposobów. Mogą ją smakować, czują jej zapach. Na tej podstawie w trakcie pierwszego roku życia pewne osoby wolą bardziej od pozostałych.

Co ciekawe już zanim dziecko postawi swoje pierwsze kroki zaczyna formować swoją więź emocjonalną. W ten sposób powstają podstawy jego dalszego rozwoju emocjonalnego, który będzie miał bezpośredni wpływ na całe życie dziecka. Właśnie dlatego więź emocjonalna, która powstaje już od przyjścia dziecka na świat ma tak istotne znaczenie.

Kiedy chwilę się nad tym zastanowić, z łatwością dojdziemy do wniosku, że jeśli chodzi o proces dokonywania wyboru naszych ulubionych osób i tworzenia z nimi więzi emocjonalnych, dorośli od dzieci wiele się nie różnią. Wytłumaczenie zdaje się być zupełnie proste. Otóż uczymy się rozróżniać między osobami, które dbają o nasze dobro i tymi, którym zupełnie na tym nie zależy.

Mama przytula dziecko

Więź emocjonalna – dlaczego jest tak istotna?

Wiele przeprowadzonych na ten temat badań naukowych utrzymuje, że więź emocjonalna jest bardzo ważna dla dziecka. Na przykład eksperyment Harlowa dowodzi, że pozbawienie dziecka więzi matki powoduje trudności w rozwoju i procesie nauczania dzieci. Problemy te uwidaczniają się w ogólnym rozwoju dziecka, a także w postaci występujących problemów emocjonalnych.

Więź emocjonalna tworzy się, gdy rodzice zaspokajają nie tylko podstawowe potrzeby dziecka, ale również robią o wiele więcej. Zapewniają niezbędne wsparcie, dbają o dobre samopoczucie, kontakt fizyczny, okazują miłość, a także wsparcie w trudnych chwilach.

Nie sposób przecenić umiejętności, jakich w tym kontekście nabywają dzieci. Dzieje się tak dlatego, że emocje stanowią ich sposób postrzegania świata już od pierwszych chwil życia. To właśnie na nich bazują się wszelkie doświadczenia socjalne. Pod względem emocjonalnym dzieci nie uronią żadnego szczegółu, żadnej rozbieżności w zachowaniu otoczenia.

Dziecko śpi z mamą

Więź emocjonalna – jak przyczynia się do niej dziecko?

Dziecko odnajduje się w otoczeniu za pomocą zmysłów, które służą mu za narzędzie do nauki, ale nie tylko. Inną istotną funkcją zmysłów u dziecka jest porozumiewanie się z mamą, tatą i całym otoczeniem. Jego umiejętność kompleksowego myślenia i analizy na tym etapie się jeszcze nie rozwinęła, jego działania opierają się bardziej na rejestrowanych przez zmysły impulsach.

Dzieci posiadają też wrodzoną cechę, która sprawia, że ludzki głos jest dla nich atrakcyjny. Tak więc za każdym razem, gdy słyszy głos najważniejszych dla niego osób, jego mózg się aktywuje i dochodzi do stopniowego rozwoju więzi emocjonalnej. Dzieci natychmiastowo też reagują na dotyk oraz kontakt wzrokowy. Oba rodzaje kontaktu działają na nie uspokajająco, a także generują ogólny rozwój noworodka.

Dziecko na rękach

Więź emocjonalna – jak powstaje?

Każda chwila jest dobra, aby rodzice obdarzali dziecko czułością wyrażając w ten sposób swoją miłość do niego. Nie stanowi jednak nieprawdy stwierdzenie, że poszczególne chwile mogą mieć szczególne znaczenie.

Jedną z nich jest z pewnością chwila, w której dziecko znajduje się na rękach rodzica lub w jego ramionach, tuż po porodzie. To szczególna chwila, w której dziecko najbardziej potrzebuje kontaktu. Dlatego tak przykry jest fakt, że dochodzi do wielu narodzin, którym towarzyszą komplikacje. Dziecko zamiast trafić w objęcia matki, trafia na ręce lekarzy, którzy natychmiast muszą udzielić mu pomocy.

Innym czasem, w którym tworzy się szczególna więź emocjonalna między dzieckiem i matką jest cały etap karmienia piersią. Sam akt karmienia pozwala matce nawiązywać z kontakt wzrokowy z dzieckiem i czule do niego mówić. Już od wczesnego etapu dzieciństwa dzieci potrafią również naśladować mimikę twarzy, gesty, a także dźwięki wydawane przez najważniejsze dla nich osoby.

Tak więc zarówno kąpanie dziecka, naśladowanie jego ruchów, masowanie czy wstanie w nocy w celu nakarmienia go piersią to tylko niektóre chwile, w których tworzy się więź emocjonalna.

Mama z dzieckiem

Rozsiewając miłość

Tworzenie więzi emocjonalnych z dziećmi stanowi wyjątkowe doświadczenie, bardzo osobiste i wzbogacające. Bez wątpliwości mówimy o największym przywileju, jaki się wiąże z posiadaniem dzieci i możliwością nazywania siebie rodzicami. Wszystko się zmienia, gdy rodzice na cztery strony świata mogą rozsiewać szczerą miłość do swojego dziecka. Ten naturalny proces mogą tworzyć wyłącznie rodzice.

Czas, w którym dzieci są małe przemija bardzo szybko. Trzeba go dobrze wykorzystać, ponieważ właśnie w nim tworzy się więź emocjonalna, która łączy najbliższe sobie osoby. Tworzy się osobowość dziecka, która będzie miała na nie wpływ przez resztę życia. To, co w tym krótkim czasie dziecko otrzyma od rodziców, będzie już zawsze wpływać na jego indywidualny sposób bycia.

Dla Ciebie mamo, tato, pierwsze chwile dziecka przemijają jeszcze szybciej. Korzystaj więc z możliwości, jaka została Ci dana. Kochaj, całuj, przytulaj, ciesz się z każdej chwili, która wpływa na więź emocjonalną, jaka tworzy się na podstawie Twojej relacji z dzieckiem. Daj dziecku to, co najlepsze i pozwól, by w pełni Cię pokochało.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.