Wsparcie społeczne w żałobie: ocalenie z otchłani

Wsparcie społeczne jest kluczowe, aby przejść przez pewne procesy związane z żałobą i uniknąć długotrwałych komplikacji. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób towarzystwo innych osób może pomóc w przezwyciężeniu straty.

Smutna para przytulająca się, reprezentująca smutek i wsparcie społeczne

Wszyscy ponosimy straty w pewnych momentach naszego życia. W obliczu tych wydarzeń żałoba jest naturalną reakcją. Pozwala nam przetworzyć emocje, zintegrować to, co się wydarzyło i iść dalej. Nawet jeśli przewidujemy swój ból i wiemy, że prędzej czy później go doświadczymy, nie zmniejsza to jego intensywności ani znaczenia. To właśnie w tych chwilach, kiedy czujemy, że spadamy w otchłań żalu, obecność i wsparcie innych może nas uratować. Dzisiaj chcemy omówić, jak istotne jest wsparcie społeczne w żałobie.

Straty przybierają różne formy. Mogą się one wahać od rozstania miłosnego po zwolnienie z pracy, od śmierci członka rodziny po przeprowadzkę lub migrację. Dla każdej osoby wpływ tych sytuacji będzie inny. Jednak we wszystkich przypadkach sieć wsparcia ma wyjątkową wartość.

Smutna kobieta
Smutek powoduje, że cierpiący doświadcza intensywnych emocji.

Skutki żałoby

Strata (każdego rodzaju, ale szczególnie związana ze śmiercią bliskiej osoby) uruchamia różne wewnętrzne procesy, z którymi niełatwo sobie poradzić. Z jednej strony budzi wiele intensywnych i negatywnie naładowanych emocji. Mogą obejmować smutek i poczucie winy, strach, złość i beznadziejność.

Z drugiej strony strata całkowicie zmienia codzienne życie żałobnika. Na przykład jego rutyna i dynamika nieuchronnie ulegną zmianie. Co więcej, ludzie, którzy kogoś stracili, muszą nauczyć się nowych sposobów życia i funkcjonowania bez osoby, która odeszła i wszystkiego, co wniosła do ich świata. Obejmuje to jej obecność, towarzystwo i wsparcie emocjonalne, a także bardziej praktyczne i codzienne aspekty, w których pomagała lub współpracowała z innymi, co osoba pogrążona w żałobie teraz zauważa.

Ponadto poczucie przynależności osoby pogrążonej w żałobie może zostać zachwiane, zwłaszcza jeśli zmarły był kimś szczególnie bliskim lub jeśli jej tożsamość została zbudowana wokół relacji z nim. Na przykład starsza kobieta, która traci męża, może czuć, że nie jest już potrzebna ani użyteczna, ponieważ nie ma się kim opiekować. Poza tym czuje się wyjątkowo samotna.

Wsparcie społeczne w żałobie

Wszyscy posiadamy odporność, która pozwala nam stawić czoła procesom utraty i iść dalej. Jednak to, jak zdecydujemy się podejść do naszej żałoby (zwłaszcza na jej wczesnych etapach), ma kluczowe znaczenie dla tego, jak trudna będzie. Dlatego tak ważne jest wsparcie społeczne w żałobie.

Naukowcy badali różne style radzenia sobie ze stratą. Odkryli, że nie wszystkie z nich są równie skuteczne lub korzystne. Ludzie, którzy są skoncentrowani na rozwiązaniach, mają wsparcie społeczne i dobrze zarządzają swoimi emocjami, doświadczają najbardziej pozytywnego rozwoju osobistego i transformacji oraz najmniej się smucą.

Wsparcie społeczne jest niezbędne, aby stawić czoła cierpieniu wynikającemu ze straty. Przede wszystkim dlatego, że pozwala jednostce realizować ważne zadania związane z żałobą.

Ekspresja emocjonalna

Emocje po stracie mogą być intensywne i przytłaczające. Muszą być odpowiednio przetworzone i wyrażone. Posiadanie wokół siebie ludzi godnych zaufania, którzy oferują bezpieczną przestrzeń do wyładowania emocji i którzy są w stanie okazywać im empatię i walidację, jest niezwykle uzdrawiające. Jeśli osoby po stracie nie przejdą przez ten proces, ich emocje mogą się zakorzenić i powodować długotrwały ból.

Adaptacja do środowiska bez bliskiej osoby

Śmierć bliskiej osoby całkowicie wstrząsa życiem pogrążonych w żałobie. Zmusza ich do zmiany rutyny, harmonogramów i dynamiki. Mogą nawet znaleźć się w sytuacji, w której będą musieli wziąć odpowiedzialność za siebie. Ta reorganizacja nie jest łatwa. Dlatego posiadanie ludzi wokół, którzy wspierają ich na poziomie praktycznym i instrumentalnym, może być wielką ulgą. Rzeczywiście, jeśli są zmuszeni sami wziąć na siebie ten dodatkowy ciężar, zwiększa to ich emocjonalny niepokój. W związku z tym będzie im naprawdę trudno pójść dalej.

Poczucie przynależności

Jeśli tożsamość osoby pogrążonej w żałobie była powiązana ze zmarłym, osoba ta może czuć się naprawdę pusta, zdezorientowana i odłączona. W efekcie nie wie już, kim jest. Plany, które mieli razem, rozpłynęły się, a jednostka nie wie, gdzie teraz będzie pasować.

Wtedy bliscy lub nawet nowe relacje mogą być bardzo pomocne. W efekcie w dużej mierze definiujemy się na podstawie naszych więzi. Jako takie, posiadanie znaczących relacji pomaga osobie pogrążonej w żałobie poczuć, że nadal należy i że jest częścią czegoś większego.

Poczucie kontroli

Wreszcie wsparcie społeczne pozwala osobom pogrążonym w żałobie odzyskać pewne poczucie kontroli nad własnym życiem: to, które czują, że zostało im odebrane po stracie. Szczególnie przydatne w tym względzie wydają się grupy wsparcia. Będąc ich częścią, jednostka przejmuje kontrolę nad swoją sytuacją i odpowiednio radzi sobie z bólem. Co więcej, przyczynia się również do poprawy samopoczucia innych osób w grupie.

Przyjaciel pocieszający innego
Wsparcie społeczne pozwala nam na wykonanie niezbędnych zadań w procesie żałoby, dlatego jest tak korzystne.

Korzyści ze wsparcia społecznego w żałobie

Obecność i wsparcie innych osób podczas procesu żałoby jest ogromnym czynnikiem ochronnym. Nawet jeśli czasami odczuwamy tendencję lub potrzebę izolowania się lub nie mamy motywacji do życia towarzyskiego i po prostu chcemy zatracić się we wspomnieniach o kimś, kogo już nie ma, ważne jest, abyśmy pozwolili sobie na wsparcie.

Jeśli poniosłeś znaczną stratę, otaczaj się zaufanymi osobami, z którymi możesz wyrazić swoje emocje. Takimi, którzy Cię pocieszą, pomogą i wesprą. Jeśli nie masz wokół siebie takich osób, rozważ możliwość dołączenia do grupy wsparcia lub rozpoczęcia procesu terapeutycznego. Pamiętaj, że wsparcie społeczne w żałobie może uratować Cię przed przepaścią, którą teraz widzisz przed sobą.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bermejo, J. C., Magaña, M., Villacieros, M., Carabias, R., & Serrano, I. (2012). Estrategias de afrontamiento y resiliencia como factores mediadores de duelo complicado. Revista de psicoterapia22(88), 85-95.
  • Bustos Caro, A. C. (2011). Cuando se acaba el amor: Estrategias de afrontamiento, duelo por pérdidas amorosas y crecimiento postraumático en estudiantes universitarios (Bachelor’s thesis, Quito: USFQ, 2011).
  • Melguizo-Garín, A., Hombrados-Mendieta, I., & Martos-Méndez, M. J. (2020). La experiencia de un grupo de apoyo en el proceso de duelo de familiares de niños con cáncer. Un estudio cualitativo. Psicooncología17(1), 117.
Scroll to Top