Komunikacja intrapersonalna: komunikowanie się ze sobą

Komunikacja intrapersonalna to sposób, w jaki porozumiewasz się sam ze sobą. Co ciekawe, może ona przybrać pozytywny lub negatywny ton.

Kobieta uśmiechająca się do siebie przed lustrem

Komunikacja pozwala łączyć się z innymi. Wiele mówi się o tym rodzaju komunikacji: o tym, jak odnosisz się do siebie, komunikujesz się i słuchasz… Jednak niewiele mówi się o innym rodzaju komunikacji. Jest nim komunikacja intrapersonalna, która pozwala komunikować się z samym sobą.

Jest to przekaz, który kierujesz do siebie, niezależnie od tego, czy wypowiedzi zostaną ubrane w głos. Twój tak zwany wewnętrzny lub wewnętrzny dialog ma wiele funkcji, które wyjaśnimy w tym artykule. Wśród nich jest autorefleksja lub introspekcja, dwa fundamentalne psychologiczne procesy poznawania siebie.

„Największą mądrością jest poznanie samego siebie”.

-Galileo Galilei-

Kobieta z zamkniętymi oczami. Komunikacja intrapersonalna

Komunikacja intrapersonalna

Komunikacja intrapersonalna to taka, w którą angażujesz się z sobą samym. Jesteś w niej zarówno nadawcą, jak i odbiorcą wiadomości.

Zwykle obejmuje ona analizy, które przeprowadzasz prywatnie, zarówno w odniesieniu do siebie, jak i różnych spraw. Z reguły odnosi się do dialogu wewnętrznego i obejmuje wszystko, czego słuchasz, co czytasz lub co sobie powtarzasz.

Charakterystyka

Aby ułatwić zrozumienie tego rodzaju komunikacji, przedstawiamy jego główne cechy:

  • Jest jednostronna. To komunikacja, którą rozwijasz ze sobą. W efekcie jesteś zarówno nadawcą, jak i odbiorcą wiadomości.
  • Komunikacja jest nieunikniona i spontaniczna. Powstaje bez planowania, manifestuje się niezależnie i często nie jest zbyt łatwa w zarządzaniu. Na przykład ruminacje są przykładem komunikacji intrapersonalnej, która może wymknąć się spod kontroli.
  • Służy jako filtr. Komunikacja intrapersonalna może pomóc Ci zachowywać się w społecznie akceptowany sposób. Dzięki niej możesz dokonać autocenzury pewnych gestów, komentarzy czy zachowań, na które inni by się nie zgodzili.
  • Niekoniecznie jest dosłowna. Często musisz się zastanawiać nad komunikatami, które sobie przekazujesz.
  • Nie odbywa się wyłącznie w pierwszej osobie. Podczas gdy pierwsza osoba jest najczęściej używana w komunikacji intrapersonalnej, możesz również użyć trzeciej osoby. Czasami mówisz do siebie tak, jakbyś był inną osobą. Na przykład, kiedy zwracasz się do siebie po imieniu, aby powiedzieć sobie coś w stylu: „John, popełniłeś błąd”.

Cel komunikacji intrapersonalnej

Pozytywna komunikacja intrapersonalna pozwala połączyć się ze sobą i poznać najgłębsze pokłady swojego jestestwa. Innymi słowy, jest to forma komunikacji, która pozwala zastanowić się nad swoimi stanami emocjonalnymi, wsłuchać się w siebie, dodać sobie otuchy i być dla siebie pociechą w bolesnych chwilach. Pomaga również w analizie samego siebie.

Teraz porozmawiamy o głównych funkcjach pozytywnej komunikacji intrapersonalnej.

Pozwala na autorefleksję

Komunikacja intrapersonalna pozwala na refleksję nad swoim otoczeniem i nad sobą. Ta rozmowa, którą prowadzisz ze sobą, może doprowadzić Cię do zbadania obszarów życia, które mogą nie iść tak dobrze, lub do zidentyfikowania osobistych aspektów, których być może nie byłeś w pełni świadomy.

Na przykład formą autorefleksji byłoby zadanie sobie pytania, dlaczego czujesz się niekomfortowo w pracy lub w swoim związku. W takim przypadku jest prawdopodobne, że twoja gorączkowa codzienna rutyna nie pozwala ci zagłębiać się w swoje uczucia, dopóki naprawdę nie zaczną sprawiać, że będziesz cierpieć.

Komunikacja intrapersonalna ma miejsce wtedy, gdy przestajesz zastanawiać się nad przyczynami swoich emocji i szukać odpowiedzi w sobie.

Łączy Cię z Twoją esencją

W świecie, w którym dużo energii i czasu poświęcasz dla innych ludzi, znalezienie chwili na rozmowę ze sobą może pomóc Ci ponownie połączyć się z własną esencją.

Te chwile są idealne do określenia, co naprawdę Cię definiuje. Stanowi podstawę Twojego osobistego rozwoju.

Dzięki komunikacji intrapersonalnej łączysz się ze swoim emocjonalnym światem, wspomnieniami i doświadczeniami. W pewnym sensie polega to na zbliżeniu się do nich i „wyłączeniu” hałasu świata zewnętrznego.

Promuje wsłuchiwanie się w siebie

Słuchanie siebie oznacza blokowanie tego, co na zewnątrz i zwracanie uwagi na to, co jest w Tobie.

Innymi słowy, komunikacja intrapersonalna obejmuje myślenie wewnętrzne. W efekcie to od wewnątrz mówisz do siebie. Pamiętaj, że ten rodzaj komunikacji obejmuje nie tylko emisję i odbiór wiadomości ustnie (mówienie), ale także w myślach (myślenie).

Pozwala na introspekcję

Połączona z powyższymi, introspekcja jest kolejną funkcją lub możliwością, na jakie pozwala komunikacja intrapersonalna. Introspekcja jest zdefiniowana jako obserwacja własnej świadomości lub stanu umysłu w celu zastanowienia się nad nim.

Wiąże się to z innymi wymienionymi już elementami. Na przykład słuchanie, autorefleksja, a nawet dbanie o siebie. W rzeczywistości w psychologii introspekcja jest kluczowym elementem, który pozwala ludziom zatrzymać się i skupić na sobie. Pomaga rozwiązać konflikty wewnętrzne oraz zrozumieć i zintegrować swoje doświadczenia.

Przykłady komunikacji intrapersonalnej

Istnieją różne sposoby wykonywania tego rodzaju komunikacji. Oto najważniejsze rodzaje:

Mówienie na głos

To jest tak zwane „mówienie do siebie”. Obejmuje również akt czytania sobie czegoś na głos.

Może to być przydatna praktyka, która pomoże Ci się uspokoić, zwrócić uwagę na coś szczególnego, uporządkować swoje pomysły i zachęcić do koncentracji. W rzeczywistości często nieświadomie mówisz do siebie na głos.

Negatywne myśli

Negatywne myśli to pomysły, które pojawiają się w umyśle, często natrętnie. Generują udrękę i mogą wpłynąć na Twój stan umysłu i inne aspekty, takie jak poczucie własnej wartości.

Negatywne myśli są zaliczane do dysfunkcyjnej lub negatywnej komunikacji intrapersonalnej. Możesz zwalczyć ten sposób posługiwania się myślami za pomocą terapii.

Kobieta myśli

Komunikacja pomiędzy częściami ciała

Jest to bardziej specyficzny rodzaj komunikacji i nie jest tak psychologiczny. Polega na tym, że jeden z Twoich narządów wysyła wiadomość do Twojego centralnego układu nerwowego.

Na przykład wyobraź sobie uczucie zimna lub ciepła, łaskotanie lub pieczenie. To także komunikacja intrapersonalna, ale na innym poziomie.

Końcowe przemyślenia

Czy czasem do siebie mówisz? Czy korzystasz z tego rodzaju komunikacji w ciągu dnia? Jeśli tak, to w jakim celu? Dbanie o swój wewnętrzny język i wszystko, co mówisz do siebie, jest niezbędne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym.

Mówienie do siebie to wyuczone zachowanie. Z tego powodu ważne jest, aby przejrzeć swój wewnętrzny dialog i upewnić się, że jest on adaptacyjny, użyteczny i przyjazny. Jeśli czujesz, że mowa wewnętrzna sprawia Ci dyskomfort, posłuchaj siebie i poproś o profesjonalną pomoc, jeśli czujesz, że jej potrzebujesz.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Alderson-Day, B., y Fernyhough, C. (2015). Discurso interno: desarrollo, funciones cognitivas, fenomenología y neurobiología. Boletín psicológico , 141 (5), 931-965. Disponible en: https://doi.org/10.1037/bul0000021
  • Kross, E., Bruehlman, E., Park, J., et al. (2014). Self-talk as a regulatory mechanism: how you do it matters. Journal of personality and social psychology106(2), 304-324. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24467424/
  • Kross, E., Vickers, B. D., Orvell, A., et al. (2017). Third‐person self‐talk reduces Ebola worry and risk perception by enhancing rational thinking. Applied Psychology: Health and Well‐Being9(3), 387-409. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29171194/
  • Morin, A. (2018). The self-reflective functions of inner speech: thirteen years later. In P. Langland & A. Vicente (Eds.), Inner Speech: New Voices (pp. 276-298). Oxford University Press. Disponible en: https://www.researchgate.net/publication/316994184_The_self-reflective_functions_of_inner_speech_Thirteen_years_later
  • Orvell, A., Ayduk, Ö., Moser, J. S., et al. (2019). Linguistic shifts: A relatively effortless route to emotion regulation? Current Directions in Psychological Science28(6), 567-573. Disponible en: https://journals.sagepub.com/doi/abs/10.1177/0963721419861411?journalCode=cdpa
  • Moser, J. S., Dougherty, A., Mattson, W. I., et al. (2017). Third-person self-talk facilitates emotion regulation without engaging cognitive control: Converging evidence from ERP and fMRI. Scientific reports7(1), 1-9.Disponible en: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5495792/
Scroll to Top