Najważniejsze pozytywne emocje według Barbary Fredrickson

Emocje są ważne w życiu każdego z nas - nawet te negatywne. Dzisiaj skupiamy się jednak na najważniejszych pozytywnych emocjach.
Najważniejsze pozytywne emocje według Barbary Fredrickson
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 21 lutego, 2023

Gdybyś miał wybrać jedną pozytywną emocję, którą byś wybrał? Dla wielu najbardziej odżywczym, potężnym i transformującym stanem emocjonalnym jest bez wątpienia miłość. Dla innych to spokój, poczucie równowagi i absolutnej satysfakcji, gdy życie, choć przez chwilę, nie jest trudne ani stresujące. Dziś przedstawimy najważniejsze pozytywne emocje według Barbary Fredrickson.

Tak naprawdę całe spektrum emocji jest dla Ciebie jako człowieka podstawowe, decydujące i ważne. Te pozytywne działają jak Twój codzienny silnik i światło, które oświetla Twoją motywację, nadzieję i relację z otoczeniem. Emocje pozytywne to na przykład pasja, inspiracja, ciekawość i radość. Kto nie chciałby ich zawsze doświadczać?

Oczywiście nie jest to możliwe i na co dzień może Cię dotknąć smutek, udręka i rozczarowanie, które wystawiają Twoje umiejętności przystosowania się na próbę. Zrozumienie istoty najbardziej satysfakcjonujących stanów emocjonalnych uczy jak je promować i budzić w sobie, aby osiągnąć pozytywne samopoczucie psychiczne.

„Tak jak liliowce cofają się, gdy znika światło słoneczne, tak samo dzieje się z naszymi umysłami, gdy zanika pozytywność”.

-Barbara Fredrickson-

Starsza para uśmiechnięta
Miłość, ciekawość i inspiracja to emocje, które najbardziej sprzyjają dobremu samopoczuciu psychicznemu.

Najważniejsze pozytywne emocje

Jedną z czołowych ekspertek w dziedzinie psychologii pozytywnej jest Barbara Fredrickson. Można powiedzieć, że to dzięki jej badaniom po raz pierwszy w sposób naukowy i obiektywny zajęto się dziedziną pozytywnych emocji. Fredrickson jest profesorem na Uniwersytecie Północnej Karoliny w Chapel Hill (USA).

Aż do wczesnych lat 90. nikt nie badał funkcji i celów tych pozytywnych emocji. Dr Fredrickson wykazała, że są one kluczem do tworzenia nowej wiedzy i zachowań oraz konsolidacji naszych relacji.

Pozytywne emocje są iskrą, która sprawia, że życie jest możliwe i która konsoliduje dobre samopoczucie i ludzki rozwój. Działają jako impuls poznawczy, który daje siłę do budowania i przekształcania rzeczywistości. W badaniu opublikowanym w 2021 roku wyszczególniono najważniejsze pozytywne emocje, które należy promować. Są one następujące:

1. Radość, umiejętność odczuwania przyjemności

Co daje Ci przyjemność, zachwyt i satysfakcję? Radość. Jest przeciwieństwem bólu i jest stanem emocjonalnym, który przynosi spełnienie i szczęście. Jest to jednak stan krótkotrwały, przypominający uczucie odczuwane przez dziecko jedzące lody. Odczuwasz go także podczas czytania książki lub uprawiania seksu. Są to proste, podstawowe i wzbogacające czynności, które sprawiają, że doświadczasz satysfakcjonującego uczucia dobrego samopoczucia.

2. Wdzięczność, ukłon w stronę dobrego samopoczucia

Może Cię to zaskoczyć, ale wdzięczność jest podstawową umiejętnością rozwijania i utrzymywania optymalnego poziomu satysfakcji, jakości życia i dobrego samopoczucia emocjonalnego. Dzięki temu doświadczeniu doceniasz wszystko, od jakości swoich relacji po własne istnienie w świecie.

Więc zadaj sobie pytanie… Za co jesteś dzisiaj wdzięczny?

„Pozytywne emocje otwierają nasze serca i umysły, czynią nas bardziej otwartymi i kreatywnymi”.

-Barbara Fredrickson-

3. Spokój, wewnętrzny ład

Wspomnieliśmy wcześniej o spokoju. To z pewnością jedna z najważniejszych pozytywnych emocji. To uczucie naładowane harmonią; stan umysłu, w którym nic zewnętrznego ani wewnętrznego nie zmienia Cię ani nie przynosi cierpienia.

Ta emocja jest jedną z najbardziej upragnionych, ponieważ spokojny umysł to ten, który wie, jak radzić sobie z lękiem; ten, który nie cierpi przez zakłócenia spowodowane nadmiernymi zmartwieniami.

4. Zainteresowanie światem, życiem i sobą

Barbara Fredrickson podkreśla w swojej pracy znaczenie tej emocji jako klucza do naszego rozwoju i ewolucji. Żadna nauka nie zostanie skonsolidowana, jeśli wcześniej nie było w nas zainteresowania odkrywaniem pewnych obszarów lub nowych informacji.

Zainteresowany umysł popycha jednostkę w kierunku eksploracji. To ją motywuje i sprawia, że porusza się po świecie informacji, by poszerzać swoje perspektywy i wiedzę.

5. Nadzieja, wiara w jutro

Pełne nadziei serca i umysły nie są naiwne. Nadzieja wykracza poza optymizm. Jeśli trzymasz się nadziei i pielęgnujesz ją codziennie, nie oznacza to, że oczekujesz, że wszystko, co przyniesie los, będzie pozytywne. Nadzieja sprawia, że wierzysz, że to, co ma nadejść, będzie miało sens i będziesz w stanie stawić temu czoła. W efekcie ufasz, że pomimo faktu, że świat jest niepewnym miejscem, jutro będzie lepsze.

6. Duma, poczucie bycia wartościowym

Wśród najważniejszych pozytywnych emocji, które powinieneś pielęgnować i promować, jest duma. Zamiast postrzegania dumy jako negatywnej emocji, z której wyłania się egoizm lub narcyzm, należy ją rozumieć z bardziej dostosowanej perspektywy. W końcu nie ma nic chełpliwego w kimś, kto jest dumny ze swoich osiągnięć, docenia swoje umiejętności i sprawia, że skutecznie mu służą.

Ta emocja wzmacnia poczucie własnej wartości, działając jako walidator samego siebie.

7. Rozbawienie, siła humoru

Doświadczasz rozbawienia, gdy coś wydaje Ci się zabawne. Może to być żart lub po prostu myślenie o tym, jak dziwny jest świat, w którym żyjemy. Co więcej, humor pomaga Ci łączyć się z innymi, a wspólne poczucie rozbawienia pomaga tworzyć więzi społeczne. Emocja ta pokazuje innym, że nie traktujesz życia zbyt poważnie. Umiejętność śmiania się z własnych błędów jest jednym z kluczy do szczęścia.

8. Inspiracja, powód do życia

Inspiracja to umiejętność znalezienia celów, koncepcji i odniesień, które zaszczepią w Tobie ciekawość i pasję. Daje Ci także chęć eksperymentowania, uczenia się, naśladowania, a nawet przekraczania granic. Porusza Cię do działania i przekazuje energię, siłę i nowe zainteresowania, dzięki którym możesz się rozwijać i iść naprzód.

Badania przeprowadzone przez psychologów Todda M. Thrasha i Andrew J. Elliota dowodzą, że inspiracja działa jako decydujący konstrukt dla dobrego samopoczucia.

9. Podziw, uznanie dla kreatywności

Czujesz podziw, gdy widzisz coś magicznego, na przykład piękny zachód słońca lub krajobraz. Lub gdy patrzysz na wspaniały obraz i podziwiasz umiejętności artysty. Podziw to uznanie dla kreatywności. Może mieć również element duchowy, gdy zastanawiasz się nad wszechświatem. Oznacza otwartość na nowe doświadczenia. To myślenie o otaczającym Cię świecie i poczucie całkowitego przytłoczenia jego pięknem.

„Pozytywne emocje, takie jak miłość, radość i wdzięczność, sprzyjają nowym i kreatywnym działaniom, pomysłom i więziom społecznym”.

-Barbara Fredrickson-

Ręce wskazujące na niebo symbolizujące najważniejsze pozytywne emocje
Pozytywny stan umysłu może poprawić relacje i zdrowie oraz poszerzyć umysł.

10. Miłość, silnik napędzający świat

Jaka jest według Ciebie najważniejsza pozytywna emocja? Ostatnią pozycją na liście Fredrickson jest miłość, nie dlatego, że jest najmniej istotna, ale wręcz przeciwnie. Miłość jest energią, która sprawia, że Twoje serce bije i sprawia, że rośniesz i czujesz się silny i wartościowy. Bez tej siły życiowej byłbyś zgubiony. Co więcej, nie wystarczy jej otrzymać, trzeba też wiedzieć, jak ją ofiarować.

Miłość jest społecznym klejem, który konsoliduje Twoje relacje. To także szkło, przez które patrzysz na świat i wszystkie jego szczegóły. Tylko ten, kto patrzy na życie z pozycji miłości, jest w stanie zawsze dawać z siebie wszystko. To, jak dobrze wiesz, ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie fizyczne i emocjonalne.

A co by było, gdybyś zaczął bardziej skupiać się na promowaniu swoich pozytywnych stanów emocjonalnych? Na pewno poczujesz wiele korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fredrickson BL. The role of positive emotions in positive psychology. The broaden-and-build theory of positive emotions. Am Psychol. 2001 Mar;56(3):218-26. doi: 10.1037//0003-066x.56.3.218. PMID: 11315248; PMCID: PMC3122271.
  • Fredrickson, B. L. (1998). What good are positive emotions? Rev. Gen. Psychol. 2, 300–319. doi: 10.1037/1089-2680.2.3.300
  • Fredrickson, B. L. (2013). “Positive emotions broaden and build,” in Advances in Experimental Social Psychology. Vol. 47. eds. P. Devine and A. Plant (Academic Press), 1–53.
  • Fredrickson, B. L., and Losada, M. F. (2005). Positive affect and the complex dynamics of human flourishing. Am. Psychol. 60, 678–686. doi: 10.1037/0003-066X.60.7.678

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.