Jedną z najbardziej kultowych piosenek o zakończeniu związku jest „I Will Always Love You”. Wykoana przez Whitney Houston, stała się popularna przez film The Bodyguard. Piosenka odniosła ogromny sukces i utrzymała się na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100 przez 14 tygodni w 1992 roku. Co ciekawe, została napisana w 1973 roku przez Dolly Parton. Okazuje się, że inne piosenki o rozstaniu są również niezwykle popularne.
Dolly Parton, królowa amerykańskiego country, genialna w kwestii pisania utworów o relacjach, również trafiała na listy przebojów. Teraz jej chrześniaczka, piosenkarka i autorka tekstów Miley Cyrus, bije rekordy w streamingu swoim najnowszym singlem „Flowers”.
Wydaje się, że doszliśmy do epoki, w której rozstania, przynajmniej w sferze muzycznej, nie są już przeżywane z rozpaczą i melancholią. Dzisiaj koniec miłości ustępuje miejsca sile. Czasami romantyczna miłość jest nawet dekonstruowana i promowana jest idea, że nie potrzebujesz partnera do szczęścia.
Czasy się zmieniają, ale piosenki o rozstaniu wciąż wzbudzają wiele emocji. Jaki jest powód tego zjawiska, tak głęboko zakorzenionego w naszej zbiorowej nieświadomości?
„Kupuję sobie kwiaty.
Piszę swoje imię na piasku.
Rozmawiam ze sobą godzinami.
Mówię rzeczy, których nie rozumiesz.
Mogę zabrać się na tańce.
I mogę trzymać się za rękę.
Tak, mogę kochać siebie lepiej niż Ty.”-Miley Cyrus, “Flowers”, 2023
Piosenki o rozstaniu – dlaczego są tak atrakcyjne?
Piosenki o rozstaniu na długo zostają w Twojej głowie. Przyprawiają Ci gęsią skórkę i budzą w Tobie najintensywniejsze uczucia. Nie ma znaczenia, czy tekst sprawi, że uronisz kilka łez, czy zaprosi Cię do tańca po tym, jak trzasnąłeś drzwiami do swojej przeszłości. Poza historiami o rozstaniach, w piosenkach tych leżą emocje, z którymi tak bardzo się identyfikujesz.
Kilka tygodni temu połowa świata komentowała najnowszą piosenkę Shakiry i Bizarrapa, której dosadny tekst mocno ugodził ich byłych partnerów. Jednak zjawisko to nie jest niczym nowym. Mówienie o toksycznych związkach i przekształcanie utworu w katharsis to klasyczna sytuacja. Dziś jednak generuje to lajki i prowokuje niekończące się debaty w mediach społecznościowych, w które każdy chce się włączyć.
Ale poza sensacją, dlaczego piosenki o rozstaniach przyciągają nas w ten sposób?
Złamanych serc nie leczy się środkami antyseptycznymi. Ale piosenki o zerwaniu często okazują się raczej uzdrawiające.
1. Empatia: wszyscy doświadczyliśmy podobnych sytuacji
Czasami miłość zanika bez wyjaśnienia. W innych przypadkach dochodzi do okrutnych oszustw i zdrad. Każdy rodzaj rozstania znajdzie dla siebie piosenkę, a słuchanie tekstów, które przypominają Ci o Twoim własnym związku, rozpali Twoją empatię. Sprawi także, że poczujesz się mniej samotny. Świadomość, że inni ludzie przeszli przez podobne emocjonalne otchłanie, jest pocieszająca.
Nagle pojawia się ktoś, kto wyraża dokładnie to, co czujesz. To jest jednocześnie niesamowite i przyjemne.
2. Słuchanie piosenek o złamanym sercu jest uzdrawiające
„Someone Like You” Adele, „Lose You To Love Me” Seleny Gomez, „Back to Black” Amy Winehouse i „Alone Again (Naturally)” Gilberta O’Sullivana. Piosenki o rozstaniach są esencją smutku, ale dla ludzkiego umysłu są też pocieszające. Co więcej, nasze mózgi je lubią, do tego stopnia, że naprawdę lepiej się czujemy słuchając ich.
Badania przeprowadzone przez King’s College w Londynie (Wielka Brytania) podkreślają, że piosenki mogą pośredniczyć w pewnych procesach fizjologicznych, które poprawiają samopoczucie fizyczne i psychiczne. W efekcie pozwalają zastanowić się nad własną historią, dać upust emocjom i opanować się, słuchając godzinami ich smutnych tekstów.
3. Pozwalają uporać się z emocjonalnym zamętem
Pozostawienie za sobą tych, którzy byli dla Ciebie całym światem, nie tylko Cię rani i sprawia, że czujesz się zagubiony. Powoduje to również emocjonalne zamieszanie. Co więcej, trudno jest opłakiwać rozstanie, gdy Twoje wspomnienia są tak ciężkie. Ostatecznie jednak musisz wrócić do własnego życia.
Słuchanie piosenek o rozstaniach pozwala skupić się na uczuciach i lepiej je zrozumieć. Mogą one pomóc Ci zrozumieć przyczyny Twojego gniewu i pomóc Ci sobie z nim poradzić. Lub mogą sprawić, że łagodniej przejdziesz przez to doświadczenie. Pomagają również tolerować smutek, ponieważ zdajesz sobie sprawę, że inni przeszli przez to samo. Emocje są skondensowane w tekstach, które my również możemy śpiewać. W rezultacie możesz uwolnić własne uczucia i iść do przodu.
4. Uczą Cię, że mimo wszystko przetrwasz
Dziś piosenki o rozstaniach dodają sił. Uczą Cię, że pomimo bólu, który teraz odczuwasz, nie umrzesz z powodu złamanego serca, przeżyjesz. Co więcej, możesz uczyć się na swoich doświadczeniach i widzieć siebie w jaśniejszy, silniejszy i bardziej niezależny sposób.
Rzeczywiście, zerwania, dalekie od zniszczenia cię, mogą nawet służyć jako cenna inspiracja.
5. Poznajemy prawdziwe historie piosenek
Jako istoty ludzkie kierujemy się ciekawością. Chcemy wiedzieć, co kryje się za tym, czego nie możemy zobaczyć. Piosenka Shakiry i Bizarrapa wyjawiła, co Kolumbijka myśli o swoim zerwaniu z Gerardem Piqué. A jeśli wielu z nas szczegółowo przeanalizuje klip wideo „All Too Well” Taylor Swift, to zrobi to po to, aby rozszyfrować, jak wyglądał jej związek z Jake’em Gyllenhaalem.
Rzeczywiście, czytanie między wierszami, aby zrozumieć i dostrzec osobiste fakty dotyczące historii miłosnych piosenkarzy, jest jednym z naszych ulubionych hobby.
Listy i emocje
Niektórzy z Was mogą pamiętać album Biophilia islandzkiej piosenkarki Björk. Śpiewała o nauce, komórkach, wirusach i ciałach niebieskich. Utwór ten spotkał się z dużym uznaniem, ale mało kto pamięta choćby jedną z tych piosenek. Być może dlatego, że chociaż nauka jest piękna i fascynująca, nie ekscytuje nas tak bardzo, jak złożony wszechświat miłości.
Wreszcie, teksty, które mówią o smutnych historiach miłosnych lub potrzebie odbudowy po rozstaniu, zawsze Cię poruszą. W końcu jesteś istotą emocjonalną, która przede wszystkim pragnie być kochana.
Redakcja: Frederic Legrand — COMEO i agencja fotograficzna Featureflash / Shutterstock.com
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Mitchell, L. A., & MacDonald, R. A. (2006). An experimental investigation of the effects of preferred and relaxing music listening on pain perception. Journal of Music Therapy, 43(4), 295-316.
- Salimpoor, V. N., Benovoy, M., Larcher, K., Dagher, A., & Zatorre, R. J. (2011). Anatomically distinct dopamine release during anticipation and experience of peak emotion to music. Nature Neuroscience, 14, 257-262. doi:10.1038/nn.2726