Technika „zjedz tę żabę” to metodologia stworzona przez Briana Tracy. Jest on kanadyjskim biznesmenem i pisarzem, który poświęcił się badaniu zmiennych wpływających na wydajność pracy. Celem tej techniki jest pomoc w ustaleniu priorytetów, a tym samym w prosty sposób zwiększenie produktywności.
Tracy zainspirował się frazą Marka Twaina, która mówi: „Zjedz żywą żabę z samego rana, a przez resztę dnia nie spotka Cię nic gorszego”. Sugeruje to, że najpierw należy stawić czoła złożonym i niechcianym zadaniom, nawet jeśli nie są one pilne. Pomaga to w organizacji reszty pracy.
Często nie jest jednak łatwo zidentyfikować najtrudniejsze zadania. Możesz popełnić błędy podczas ich planowania i określania poziomu trudności każdego z nich. Czasami trzeba przeprowadzić małą eksplorację, aby odkryć, które działania należy wyeliminować, zanim przejdzie się do reszty. Na tym właśnie polega technika „zjedz tę żabę”.
„Skoncentruj się na byciu produktywnym, zamiast być zajętym”.
-Tim Ferriss-
Technika “zjedz tę żabę”
Technika „zjedz tę żabę” to metodologia ustalania priorytetów i produktywności. Opiera się na założeniu, że najbardziej złożone zadania należy wykonywać z samego rana, na początku tygodnia lub miesiąca. Innymi słowy, muszą być priorytetem. Wykonując je, zyskujesz sporą ilość pozytywnego rozpędu, który sprawia, że wszystko płynie szybciej.
Główny wkład techniki „zjedz tę żabę” jest następujący:
- Zwiększa wewnętrzną motywację. Fakt wykonania trudnego zadania i jego zakończenia zwiększa Twoją chęć do wykonywania innych, łatwiejszych czynności.
- Wykorzystuje najbardziej produktywne chwile. Początek dnia i tygodnia to momenty maksymalnej wydajności, gdy Twój mózg jest wypoczęty.
- Wspomaga koncentrację. Ma na celu poświęcenie wszystkich pięciu zmysłów najbardziej złożonej czynności. W ten sposób jesteś bardziej wydajny i osiągasz lepsze wyniki, ponieważ używasz głębokiej koncentracji.
Identyfikacja złożonych zadań
Technika „zjedz tę żabę” opiera się na identyfikacji najbardziej złożonych zadań. Jak jednak można je zidentyfikować? Metodologia sugeruje, że złożone zadania mają następujące czynniki identyfikujące:
- Mają bezpośredni wpływ na innych członków zespołu.
- Trwają od jednej do czterech godzin. Jeśli wymagają więcej czasu, należy podzielić je na bloki, które nie przekraczają tego okresu.
- Wywołują opór. Z reguły budzą w Tobie chęć odłożenia ich na później. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że są szczególnie wymagające.
- Mają długoterminowe skutki. Są to działania, które zwykle nie mają początku i końca, ale zamiast tego generują efekty na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy.
Jak zastosować technikę „zjedz żabę” w praktyce
Pierwszym krokiem jest wypisanie oczekujących zadań. Jeśli są one naprawdę duże, należy podzielić je na podzadania, a następnie określić, które z nich są najbardziej złożone. Technika „zjedz żabę” zaleca, aby nie wykonywać więcej niż jednego zadania o wysokim poziomie złożoności w ciągu jednego dnia.
Najważniejszą rzeczą jest wykonanie zadania z samego rana. Ponadto wskazane jest zarezerwowanie kilku minut na przygotowanie się. Jednak upewnij się, że w tym czasie nie masz żadnych zakłóceń.
Eksperci od techniki „zjedz tę żabę” odradzają planowanie tak skomplikowanych zadań ze zbyt dużym wyprzedzeniem. Sugerują, że lepiej zaplanować je pod koniec poprzedniego dnia. W związku z tym pomysł przeprowadzenia działania jest wciąż świeży w Twoim umyśle. Ponadto zapobiega to, aby dane zadanie było zbyt inwazyjne lub zaburzało procesy poznawcze.
Technika staje się bardziej efektywna, jeśli stosujesz ją każdego dnia. Potem w końcu staje się to nawykiem. Jeśli chodzi o produktywność, wyniki zobaczysz dość szybko, głównie dlatego, że powstrzymuje Cię to od zwlekania. To naprawdę prosta technika. Spróbuj.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Díaz, M. A. J. (2009). Predicción del rendimiento laboral a partir de indicadores de motivación, personalidad y percepción de factores psicosociales (Doctoral dissertation, Universidad complutense de madrid).
- Tracy, B. (2014). Time Management (The Brian Tracy Success Library). Amacom.