Déjà rêvé: fascynujące zjawisko

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że doświadczyłeś czegoś, co wcześniej Ci się przyśniło? Jest to zjawisko neurologiczne, które nauka stara się wyjaśnić. W pewnym sensie przypomina to déjà vu.

Kobieta trzymająca chmurę rękami doświadcza déjà rêvé

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś déjà vu? To bardzo prawdopodobne. Ten rodzaj paramnezji, w którym masz wrażenie, że to, czego właśnie doświadczyłeś, zdarzyło się już wcześniej, jest dość powszechny. Wiele na ten temat napisano, nakręcono o tym filmy i jest to zjawisko dobrze znane w dziedzinie neuronauki. Czy wiesz jednak, czym jest déjà rêvé?

Déjà vu nie jest niczym nadprzyrodzonym. Wiąże się to po prostu z powtarzającymi się zaburzeniami pamięci w płacie skroniowym. A co, gdybyśmy zapytali Cię, czy kiedykolwiek doświadczyłeś déjà rêvé? Jest to wyjątkowe doświadczenie, w którym nagle jakakolwiek okoliczność lub sytuacja przywołuje coś, co wcześniej pojawiło się w Twoich snach.

Niektórzy ludzie czują, że spędzają całe życie na przeżywaniu swoich snów. To właśnie jest déjà rêvé. Podczas gdy przy déjà vu myślisz, że „już tego doświadczyłem”, przy déjà rêvé wierzysz, że „już o tym śniłem”.

Wyjaśnimy, dlaczego to zjawisko ma miejsce i kto zwykle go doświadcza.

Obecnie nie ma zbyt wielu badań na temat déjà rêvé. Wiemy jednak, że jest to rodzaj reminiscencji, której wszyscy doświadczyliśmy w pewnych momentach życia. Z drugiej strony jest to również bardzo powszechne doświadczenie wśród osób cierpiących na napady padaczkowe.

Przerażona kobieta
Poczucie, że coś, co właśnie nam się przydarzyło, pojawiło się wcześniej w naszych snach, może być naprawdę niepokojące.

Déjà rêvé

Mózg i ludzki umysł to skomplikowane byty, o których wciąż nie wiemy zbyt wiele. W związku z tym istnieje wiele zaburzeń neurologicznych i zaburzeń pamięci, które nie są obecnie w 100% zrozumiałe. Zarówno déjà vu, jak i déjà rêvé odpowiadają na zjawiska empiryczne, które nauka próbuje rozwikłać od dziesięcioleci. Powoli poznajemy jednak pewne informacje o tych procesach.

Déjà rêvé definiuje się jako doświadczenie, w którym jednostka czuje, że nieoczekiwanie przeżywa doświadczenie, o którym śniła wcześniej. Czasami nawet wierzy, że tak naprawdę wciąż śni. Jak podkreślają neurolodzy, to odczucie jest znacznie bardziej złożone niż déjà vu.

Oto niektóre z jego charakterystycznych cech:

Jak się objawia?

W 2010 roku Instytut CG Jung Küsnacht (Austria) przeprowadził badania nad zjawiskiem déjà rêvé. Przeprowadzili ankietę wśród 444 studentów i stwierdzili, że 95,2 procent z nich doświadczyło tego zjawiska. Jest to całkowicie zrozumiałe. Gdyby zapytano każdego z nas, większość z nas potwierdziłaby, że przeżyła coś takiego.

Jednak niektórzy ludzie doświadczają tego typu paramnezji dość często. Istnieją trzy typy:

  • Doznanie okazuje się identyczne z konkretnym snem, który jednostka wyraźnie pamięta. Ten typ jest znany jako epizodyczny.
  • Drugi typ odnosi się do nieco rozproszonego postrzegania, że to, co dzieje się tu i teraz, przypomina jednostce sen z przeszłości, którego nie może jasno zidentyfikować.
  • Trzeci rodzaj déjà rêvé jest najbardziej złożony i uderzający. Ci ludzie nagle wchodzą w stan snu. Ich rzeczywistość jest zniekształcona. Całkowicie tracą z nią kontakt i czują się jak w świecie snu. To krótkie, ale przytłaczające przeżycie.

Chociaż déjà rêvé przypomina déjà vu, są to dwa skrajnie różne zjawiska.

Mózg odbiera fale
Elektryczna stymulacja mózgu może sprawić, że osoba poczuje się tak, jakby coś, czego doświadcza, przypominało jej sen z przeszłości.

Dlaczego tak się dzieje?

Kiedy ktoś mówi Ci, że doświadczył sytuacji, o której wcześniej śnił, możesz poczuć zdziwienie, a nawet sceptycyzm. Możesz nawet zadać sobie pytanie, czy oznacza to, że osoba ta posiada pewne zdolności pozazmysłowe lub prekognitywne.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, istnieje wiele zjawisk, których nauka wciąż nie rozumie. Nie oznacza to jednak, że nie ma naukowego wyjaśnienia tego konkretnego procesu. Przyciąga ono coraz większą uwagę. W związku z tym stopniowo pojawia się więcej opracowań zawierających informacje na ten temat. Na początek neurolodzy twierdzili, że to doświadczenie, choć podobne, jest zupełnie inne niż déjà vu.

Kiedy prawdziwe życie przypomina nam sen

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest całkiem możliwe, że około 95 procent z nas doświadczyło tego zjawiska. Co więcej, jego wyzwalacz jest zrozumiały. Chociaż zapominasz o wielu swoich nocnych snach, pozostają one w Twoich najgłębszych warstwach mentalnych. Czasami jednak zdarzają się pewne wydarzenia lub sytuacje, które sprawiają, że przypominasz sobie, o czym śniłeś kilka dni temu.

To tak, jakbyś poszedł do kawiarni i zobaczył, jak ktoś upuszcza filiżankę kawy. Ta scena nagle przywołuje w Tobie coś, co kiedyś Ci się śniło. Masz (błędne) przekonanie, że to, co się dzieje, jest dokładnie takie samo, jak Twój sen.

W życiu codziennym bardzo często zdarza się, że nagle przypominasz sobie fragmenty snów, które miałeś jakiś czas temu, a nawet poprzedniej nocy.

Stymulacja mózgu i epilepsja

Co innego doświadczyć jednego lub dwóch epizodów déjà-rêvé w ciągu roku, a co innego mieć je prawie codziennie. W 2018 roku Szpital Uniwersytecki w Tuluzie, Centrum Badań nad Mózgiem i Poznaniem (CNRS) oraz Uniwersytet w Nancy przeprowadziły interesujące badanie.

Naukowcy odkryli, że elektryczna stymulacja mózgu (EBS) wywołuje wspomnienia przeszłych snów. To ważniejsze niż może się wydawać. Jest tak, ponieważ osoby cierpiące na epilepsję zazwyczaj twierdzą, że doświadczają tego uczucia. Często czują, że wiele codziennych sytuacji przeżyli już w swoich snach.

To badanie jest pierwszym, które wykazało istnienie déjà rêvé jako nawykowego zjawiska doświadczalnego u pacjentów z padaczką. Jest to osobliwość neurologiczna, która często występuje podczas napadów padaczkowych.

Niewinne zjawisko

W zdecydowanej większości przypadków doświadczanie déjà rêvé, podobnie jak déjà vu, reaguje na pewne dziwne, ale normalne czynniki. Niewątpliwie są one nieco niepokojące i pozostawiają po sobie specyficzne uczucie, że coś, co powinno być dla Ciebie nowością, jest Ci już znane. Albo z przeszłości, albo z Twoich snów.

Déjà rêvé tak naprawdę nie jest problemem, to bardziej zabawne doświadczenie. Z drugiej strony, jeśli masz wyraźne poczucie, że tracisz kontakt z rzeczywistością, a to, co widzisz i czujesz, często wydaje się zniekształcone, nie wahaj się szukać profesjonalnej pomocy.

Twój umysł może czasami płatać Ci figle i zawsze warto wiedzieć, dlaczego. Z reguły doświadczenie déjà rêvé jest w dużej mierze powszechnym i nieszkodliwym zjawiskiem.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Curot J, Valton L, Denuelle M, Vignal JP, Maillard L, Pariente J, Trébuchon A, Bartolomei F, Barbeau EJ. Déjà-rêvé: Prior dreams induced by direct electrical brain stimulation. Brain Stimul. 2018 Jul-Aug;11(4):875-885. doi: 10.1016/j.brs.2018.02.016. Epub 2018 Feb 24. PMID: 29530448; PMCID: PMC6028740.
  • Funkhouser, A. T., & Schredl, M. (2010). The frequency of déjà vu (déjà rêve) and the effects of age, dream recall frequency and personality factors. International Journal of Dream Research3(1), 60–64. https://doi.org/10.11588/ijodr.2010.1.473
Scroll to Top