Wednesday: studium ekscentryczności

Wednesday: studium ekscentryczności

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2023

Prawdopodobnie znasz przynajmniej jeden film o rodzinie Addamsów i lubiłeś oglądać perypetie postaci takich jak Gomez, Morticia i wujek Fester. W dzisiejszym artykule porozmawiamy o Wednesday, córce Gomeza i Morticii.

W oryginalnych filmach Wednesday miała około pięciu lat i często uśmiechała się w makabryczny i złowrogi sposób. Zawsze towarzyszyła jej lalka bez głowy, Maria Antonina. Wednesday wykazywała szereg zachowań, które można uznać za agresywne, sadystyczne i ekscentryczne. Pamiętasz, jak bardzo lubiła torturować swojego młodszego brata Pugsleya? Poniżej omówimy jej zachowanie.

W nowym serialu Netflixa Wednesday jest kimś w rodzaju wyrzutka i nie ma szczęścia w kontaktach z innymi osobami w swoim otoczeniu. W mediach społecznościowych mówi się, że może być autystyczna.

Osobowość A: dziwna i ekscentryczna

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA) twierdzi, że osobowości zgrupowane pod parasolem klastra A mają następujące cechy:

 • Dziwne lub ekstrawaganckie zachowania.
 • Trudności interpersonalne, jeśli chodzi o relacje z innymi.
 • Bycie zamkniętym w sobie, emocjonalnie zimnym i nietowarzyskim.
 • Niepewny lub unikający styl przywiązania.

Te cechy idealnie pasują do postaci Wednesday, której zachowanie jest dość dziwne. Wystarczy spojrzeć na scenę poniżej. Widać, że dziewczyna ma problemy w kontaktach z innymi.

Osobowości takie jak Wednesday są powiązane z kreatywnością.

Wednesday: ekscentryczna osobowość

Intymność osobista jest dla Wednesday problematyczna i często czuje się ona nieswojo w towarzystwie innych. Jednak, choć okazuje niezadowolenie z braku relacji w swoim życiu, czasami zachowuje się tak, jakby w ogóle nie miała ochoty na intymny kontakt z kimkolwiek.

Język Wednesday jest ekstrawagancki, ale spójny i poprawnie używa ona słów. Jednak ze względu na trudności w kontaktach z innymi może doświadczać emocji, takich jak samotność i niepokój społeczny, a także specyficznych sposobów myślenia i mówienia. Więc, jaki dokładnie rodzaj osobowości widzimy u Wednesday?

Wednesday
Osobowości takie jak Wednesday można nazwać dziwnymi lub ekscentrycznymi, a nawet wyśmiewać.

Schizotypowe zaburzenie osobowości

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne twierdzi, że na schizotypowe zaburzenie osobowości składa się dominujący wzorzec zarówno społecznych, jak i interpersonalnych deficytów przejawiających się w bliskich relacjach.

Chorzy mogą wykazywać ekscentryczne zachowania i doświadczać zniekształceń poznawczych i percepcyjnych. Według DSM-5 wśród cech tego zaburzenia są:

 • Pomysły odniesienia. Na przykład wiara, że różne wydarzenia mają specjalne znaczenie.
 • Dziwne przekonania lub myślenie magiczne, takie jak wiara w jasnowidzenie lub telepatię.
 • Niezwykłe wrażenia percepcyjne. Na przykład słyszenie głosów.
 • Dziwne myśli i mowa.
 • Podejrzenia lub myśli paranoiczne.
 • Niepasujące lub ograniczone emocje.
 • Dziwne ekscentryczne lub osobliwe zachowanie i/lub wygląd.
 • Brak bliskich przyjaciół lub powierników, z wyjątkiem krewnych pierwszego stopnia.
 • Nadmierny niepokój społeczny. Taki, który nie zmniejsza się wraz z czasem trwania znajomości i jest związany głównie z lękami paranoicznymi.

Osobowość schizotypowa została powiązana z dziwnością i wyjątkowością w myśleniu, postrzeganiu świata i zachowaniu. Ponadto osoby ze schizotypowym zaburzeniem osobowości, takie jak Wednesday, mają problemy z empatią. Wykazują trudności, jeśli chodzi o rozpoznanie wpływu swojego zachowania na innych. W rezultacie często błędnie interpretują motywacje innych.

Schizotypowe zaburzenie osobowości przejawia się w wielu kontekstach. Zwykle zaczyna się we wczesnej dorosłości. Chorzy czują się zdystansowani od reszty i często doświadczają emocji nieufności. Niestety, jeśli chodzi o leczenie, obecnie nie ma wystarczających badań dotyczących skutecznych terapii dla rodzajów stanów, które wystąpiły u Wednesday.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • American Psychiatric Association’s (2013) Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (5th ed.; DSM-5).
 • Olivencia, J. J., & Cangas, A. J. (2005). Tratamiento psicológico del trastorno esquizotípico de la personalidad. Un estudio de caso. Psicothema, 412-417.
 • Elejalde, J. G., Arroyo, M. B., & Bennasar, M. R. I. (2002). Trastorno esquizotípico de personalidad: Perspectivas actuales. Archivos de Psiquiatría.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.