Jak radzić sobie ze stresem?

Punset powiedział, że mózg potrzebuje wiarygodnej koncepcji świata, aby czuć się bezpiecznie, w przeciwnym razie stres by nas zabił. Co robisz ze stresem? Unikasz tego czy stawiasz czoła temu? Podpowiadamy, jak sobie z tym poradzić.

Zestresowana kobieta, która musi nauczyć się radzić sobie ze stresem

Dzisiejsze społeczeństwo jest coraz szybsze, wymagające i często przytłaczające. Ponieważ Twoje zasoby radzenia sobie są ograniczone, prawdopodobnie  w pewnym momencie doświadczysz objawów stresu. Będzie to na przykład zmęczenie, szybkie bicie serca, niektóre reakcje skórne (takie jak psychogenne zapalenie skóry) lub drażliwość. Z tego powodu dzisiaj chcemy odpowiedzieć na pytanie: jak radzić sobie ze stresem?. Podamy Ci pięć sposobów, które mogą być przydatne.

Jako istoty ludzkie wszyscy potrzebujemy pewnego poziomu stresu, aby żyć. Nazywa się to aktywacją; warto to zjawisko zidentyfikować i zrozumieć, że we właściwej mierze jest to korzystne. Działa jak silnik, który zapewnia funkcjonalność i połączenie ze środowiskiem. Innymi słowy, pozwala nam żyć. Zanim opowiemy, jak radzić sobie ze stresem, zdefiniujemy ten termin.

Stres

„Nie mogę już tego znieść”, „Jak długo to jeszcze potrwa?”, „Jestem wyczerpany tą sytuacją”. Czy te słowa coś Ci przypominają? Tak naprawdę na stres składają się dwa elementy: czynnik, który go wywołuje, oraz reakcja, która jest jego skutkiem. Można to zdefiniować jako szczególny stan, w którym się znajdujesz z powodu nadmiernego wysiłku. To prawda, stres implikuje nadmierny wysiłek, a subiektywne odczucie, jakie wywołuje, to napięcie lub presja.

Kiedy pojawia się zdarzenie, które zaburza Twoją równowagę, robisz wszystko, co w Twojej mocy, aby przetrwać burzę i powrócić do stanu balansu. Proces ten nazywa się allostazą. Polega na poszukiwaniu i utrzymywaniu stabilności lub wewnętrznej równowagi poprzez ciągłe zmiany i dostosowania w czasie.

Stres pojawia się, gdy w normalnym funkcjonowaniu organizmu dochodzi do pewnych zmian w wyniku działania czynnika zewnętrznego lub wewnętrznego. Organizm w takich okolicznościach reaguje w niezwykły sposób, starając się przeciwdziałać zaburzeniom równowagi”.

-Bonifacio Sandín-

zestresowana dziewczyna
Kiedy doświadczamy stresu, myślimy, że nie mamy wystarczających zasobów, aby poradzić sobie z tym, co się z nami dzieje.

Jak radzić sobie ze stresem?

Co to znaczy dobrze radzić sobie ze stresem? Dla profesora psychopatologii, Amparo Bellocha, radzenie sobie ze stresem oznacza wysiłek związany z zachowaniami, myślami i emocjami, które podejmujemy, aby walczyć ze stresującymi sytuacjami. W konsekwencji zmniejszamy stan dyskomfortu, jaki wywołuje stres.

1. Zidentyfikuj swoje słabe punkty

Unikasz stresu czy stawiasz mu czoła? Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, wiele osób stosuje unikanie, aby zdystansować się od problemu lub stresującej sytuacji. Stresor może przez to rosnąć i stać się jeszcze bardziej niepokojący. Wśród zachowań, które implikują unikanie, są:

  • Spanie przez większość czasu.
  • Spożywanie hiperkalorycznych pokarmów w dużych ilościach.
  • Nadmierne korzystanie z telewizji, gier wideo lub mediów społecznościowych.
  • Picie zbyt dużej ilości alkoholu lub używanie innych substancji, takich jak konopie indyjskie.
  • Czekanie, aż wydarzy się cud.

„Rzucenie się w pracę lub inne zajęcia; wychodzenie “na miasto”, aby zapomnieć o problemie; skoncentrowanie się na innych rzeczach to strategie unikania”.

-Bonifacio Sandín-

Czasami jednak konieczne jest uniknięcie stresu poprzez zatrzymanie się i ponowne połączenie z rzeczywistością. Kiedy czujesz się przytłoczony tym, co się z Tobą dzieje, pomocne może być unikanie kontaktu z daną sytuacją. Nie powinno się jednak tego robić zbyt często, ponieważ nadmierne unikanie nie jest idealnym rozwiązaniem.

Ogranicz unikanie. Niech to zachowanie ma swój początek i koniec. Pomocne jest zatrzymanie się i ponowne połączenie z życiem; zbyt częste rozłączenie grozi utratą połączenia.

2. Pamiętaj, życie to ruch

Jak już wspomnieliśmy, unikanie jest dobrym rozwiązaniem na krótką metę. Upewnij się, że w radzeniu sobie ze stresem uwzględnisz zachowanie, które wymaga ruchu. Wyjdź na dwór, spaceruj, biegaj, idź na siłownię, jedź na rowerze… Jeśli jest to możliwe, łatwe do zrobienia i wymaga ruchu, to na pewno Ci pomoże.

Życie to ruch. Stawianie czoła stresującym sytuacjom, które Ci się przytrafiają, za pomocą zachowań obejmujących ruch ciała, może być naprawdę pomocne w uwalnianiu napięcia.

3. Połącz się z innymi

Jako istoty ludzkie jesteśmy bytami biologicznymi zaprojektowanymi do interakcji. Tak więc, jeśli izolujesz się w stresującej sytuacji, może to być dla Ciebie szkodliwe. Warto zwrócić się do tych, których kochasz i którzy kochają Ciebie.

  • Poproś przyjaciela o radę lub pomoc.
  • Porozmawiaj z kimś, kto może Ci pomóc.
  • Powiedz członkowi rodziny, co się z Tobą dzieje.
  • Poproś o wskazówki, co robić.

Twoja sieć społecznościowa zapewni Ci energię, a także różne punkty widzenia, które Cię wzbogacą, czyniąc decyzje, które podejmujesz, bardziej trafnymi.

4. Przeanalizuj swoje nastawienie

Czy skupiasz się na problemie, emocjach, czy na obu tych rzeczach? Skupienie się na rozwiązaniu problemu wymaga wykonania szeregu konkretnych kroków. Polega na ustaleniu planu działania, zastanowieniu się, jakie kroki należy wykonać, a następnie ich wdrożeniu.

Skupienie się na emocjach oznacza, że jesteś świadomy sposobu, w jaki interpretujesz (zaprzeczanie, przewartościowanie) lub traktujesz (unikanie, konfrontacja) to, co się z Tobą dzieje, aby złagodzić stres.

  • Co oznacza dla Ciebie to, co się dzieje?
  • Czy potrafisz wydobyć coś pozytywnego z tej sytuacji?
  • Czy to naprawdę jest tak ważne, jak sobie wyobrażasz?

Chodzi o regulację reakcji na stres. Zmiana, na przykład, relacyjnego znaczenia tego, co się dzieje, jest bardzo skutecznym sposobem na zmniejszenie stresu i emocji”.

-Bonifacio Sandín-

człowiek myśli
Aby radzić sobie ze stresem, konieczne jest stawienie mu czoła za pomocą strategii rozwiązywania problemów lub strategii związanej ze skupieniem się na emocjach.

5. Rozwijaj swoje zasoby radzenia sobie

Ustal plan działania i trzymaj się go. Aby to zrobić, możesz skorzystać z techniki rozwiązywania problemów D’Zurilli i Goldfrieda. Weź długopis i kartkę papieru i odpowiedz na poniższe pytania. Twoje odpowiedzi mogą zaowocować dostosowanym zestawem radzenia sobie, który pomoże Ci podejmować decyzje i iść naprzód.

  • Jaka jest natura Twojego problemu? Co się stało? Jak to definiujesz?
  • Jakie masz rozwiązania? Przeprowadź burzę mózgów. Nie ma znaczenia, czy Twoje rozwiązania brzmią niewykonalnie. Na tym etapie ilość jest ważniejsza niż jakość.
  • Wybierz jedną z alternatyw.
  • Wprowadź ją w życie.
  • Oceń wyniki. Jeśli to zadziała, pogratuluj sobie. Jeśli nie, wybierz inną z alternatyw.

Na koniec musisz pamiętać, że problemy są całkowicie naturalną częścią życia. Próba „leczenia” wszystkich Twoich problemów jest niewykonalna, a także szkodliwa. Musisz nauczyć się z nimi żyć. Kiedy jednak utkniesz i poczujesz się zestresowany bardziej niż powinieneś, warto zbadać sytuację, aby upewnić się, że jej konsekwencje są minimalne.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Belloch, A. (2022a). Manual de psicopatología, vol I.
  • Cífuentes López, I. C., & Villegas Moreno, M. J. (2022). Estrés y afrontamiento en pacientes con cáncer de mama.
  • López, Y. C. V., Patrón, R. A. M., Valenzuela, S. E. C., Pedroza, R. I. H., Quintero, I. D. E., & Zavala, M. O. Q. (2022). Nivel de estrés y estrategias de afrontamiento utilizadas por estudiantes de la licenciatura en Enfermería. Enfermería Global, 21(1), 248-270.
Scroll to Top