Aromantyzm - charakterystyka szeroko rozpowszechnionego zjawiska

Osoby naznaczone przez aromantyzm nie odczuwają pociągu romantycznego ani nie są zainteresowane tworzeniem romantycznej relacji.
Aromantyzm - charakterystyka szeroko rozpowszechnionego zjawiska
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 02 lutego, 2023

W ostatnich latach poczyniliśmy wiele kroków naprzód, aby uwidocznić i potwierdzić ludzką różnorodność istniejącą pod względem więzi seksualno-emocjonalnych. Istnieją jednak pewne koncepcje, których wciąż nie do końca rozumiemy lub mamy trudności z ich zdefiniowaniem. Jednym z takich terminów jest zjawisko aromantyzmu. Identyfikuje ono tych, którzy nie czują romantycznego lub kochającego pociągu do innych. Czy więc ludzie cierpiący na aromantyzm zawierają związki?

Zanim odpowiemy, warto wspomnieć, że aromantyzm nie jest tak rzadki, jak mogłoby się wydawać. Dokładne statystyki nie są jeszcze dostępne. Jednak ankieta przeprowadzona w ramach międzynarodowej kampanii Ace Week wykazała, że około 16 procent osób aseksualnych uważa się również za osoby aromantyczne. Chociaż te dwa terminy nie muszą występować razem, dane te wskazują, że aromantyzm jest rzeczywistością wielu osób.

Aromantyzm

Aby zrozumieć ten termin, ważne jest, aby wziąć pod uwagę normatywne pojęcie romantyzmu, jakie mamy. Postrzegamy go jako zestaw miłosnych uczuć i wyrażeń, które są wyznawane w związku emocjonalnym. Zwykle mamy nadzieję, że każdy romantyczny związek jest naznaczony romansem, emocjonalnym pociągiem oraz silnym i intensywnym pragnieniem intymnego połączenia się ze sobą. Miłość romantyczną uważamy za uczucie właściwe człowiekowi i coś, co jest niezbędne w parze.

Aromantyzm obejmuje jednak szereg orientacji, które oddalają się od wspomnianej koncepcji. Tak więc osoba aromantyczna to taka, która nie odczuwa żadnego romantycznego pociągu, nie zakochuje się lub nie jest zainteresowana tworzeniem romantycznych relacji.

Wyrażanie miłości poprzez uściski i pocałunki, przeżywanie silnych romantycznych emocji w stosunku do partnera, czucie motyli w brzuchu lub patrzenie sobie w oczy z zachwytem to czynności, które ich po prostu nie interesują. Nie czerpią przyjemności z tego rodzaju więzi.

Tego rodzaju ogólna definicja może prowadzić do zamieszania i nieporozumień. Dlatego ważne jest, aby wyjaśnić pewne kwestie dotyczące tego, czym jest aromantyzm i jakich osób dotyczy.

Przyjaciele rozmawiający przy stole
Osoby aromantyczne nie odczuwają romantycznego pociągu do innych.

Czują miłość

Osoby aromantyczne współczują i kochają. Mogą odczuwać uczucia do swoich krewnych, przyjaciół i wszystkich bliskich im osób tak jak inne osoby. Wyrażają również miłość, którą czują i nie ma w tym żadnej dysfunkcji. Różnica polega na tym, że nie mają romantycznych uczuć.

Ich relacje mogą być solidne i trwałe

W przeciwieństwie do tego, co się często uważa, osoby przejawiające aromantyzm, mogą nawiązywać relacje w parach. Co więcej, więzi te mogą być one równie mocne, trwałe i satysfakcjonujące jak każde inne. Różnica polega na tym, że nie opierają się one na romantycznym pociągu, ale na innych kwestiach, takich jak wspólne poglądy i zainteresowania.

Aromantyk nie zawsze jest aseksualny

Ważne jest również rozróżnienie między aromantyzmem i aseksualnością. Mimo że niektóre osoby ze spektrum aromantycznego są również aseksualne, niekoniecznie musi tak być.

Mogą odczuwać pożądanie seksualne i pociąg do innych, a także cieszyć się z relacji. Angażują się w miłosną grę, taką jak pocałunki, uściski i pieszczoty, i uważają je za przyjemne. Po prostu nie wyrażają romantycznych emocji w swoich interakcjach.

Aromantyzm obejmuje różne rzeczywistości

Należy wziąć pod uwagę, że mówimy o spektrum, a nie o kategorii. Dlatego jest w nim miejsce na niuanse w zakresie uczuć i ekspresji emocjonalnej. Na przykład dla niektórych osób uściski i pocałunki są przyjemne, podczas gdy dla innych nie. Są też tacy, którzy mogą odczuwać romantyczny pociąg w pewnych określonych momentach, podczas gdy inni nie odczuwają go nigdy.

W związku z tym przydatne jest zrozumienie terminów uzupełniających, takich jak szary romantyzm lub demi romantyzm. Doświadczenia każdej osoby są indywidualne i nie ma punktów, które można lub należy spełnić we wszystkich przypadkach.

Aromantyzm. Kobieta myśli, patrząc w okno.
Osoby aromantyczne nie muszą być aseksualne.

Nie interesują ich romanse

Wreszcie, interesujące jest obalenie jednego z najczęstszych mitów dotyczących aromantyzmu. Otóż niektórzy myślą, że osoby aromantyczne nienawidzą romantyzmu i odczuwają do niego wstręt lub odrzucenie. W rzeczywistości tak nie jest. Tu nie chodzi o niechęć, ale raczej o brak zainteresowania.

Zamieszanie pojawia się, gdy uważamy romantyzm za nieodzowny element życia i relacji międzyludzkich. Jeśli jednak uznamy go za jeszcze jedno zainteresowanie (takie jak sport lub sztuka), lepiej zrozumiemy, że są tacy, którzy nie uważają romansu za atrakcyjny lub nie czerpią z niego przyjemności.

Aromantyzm jest więc terminem, który uwzględnia doświadczenia wielu osób, ale nie należy go uogólniać. Jeśli chcemy kogoś zrozumieć i poznać, w jaki sposób działają jego pragnienia, uczucia i potrzeby, należy rozwijać sztukę komunikowania się z nim w sposób jasny i pełen szacunku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Antonsen, A. N., Zdaniuk, B., Yule, M., & Brotto, L. A. (2020). Ace and aro: Understanding differences in romantic attractions among persons identifying as asexual. Archives of Sexual Behavior49(5), 1615-1630.
  • Miller, T. (2012). Analysis of the 2011 asexual awareness week community census. Age13(15), 5.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.