Wahania nastroju – jak powstają i jak je kontrolować

Wahania nastroju mogą być denerwujące, tajemnicze i wpływać na twoje relacje. Ponadto ważne jest, aby określić, czy są one normalne, czy też są oznaką choroby podstawowej.

Kobieta cierpiąca na wahania nastroju.

Wiele osób cierpi na częste wahania nastroju. Mogą one być nagłe, powstawać bez wyraźnego powodu lub być generowane przez sytuacje zewnętrzne. Bez względu na przyczynę, są tajemnicze i niewygodne, a czasami wpływają na nasze codzienne życie i relacje z bliskimi nam osobami. Poza tym, że są irytujące, nie zawsze są „normalne” i mogą być objawem ukrytego zaburzenia.

W tym artykule wyjaśnimy, czym są wahania nastroju. Pomoże Ci to zdecydować, czy potrzebujesz wizyty u profesjonalisty.

Wahania nastroju

Wahania nastroju to gwałtowne i wyraźne zmiany w nastroju. Na przykład możesz przejść ze stanu emocjonalnego, w którym dominuje radość, do stanu, w którym rządzi gniew, smutek lub strach. Oprócz rozpoznania konsekwencji, osoby wokół Ciebie, w Twoim środowisku zawodowym, społecznym lub rodzinnym również je zauważą.

Każdy, bez względu na wiek czy płeć, może doświadczyć tego rodzaju wahań nastroju. To powiedziawszy, okres dojrzewania wydaje się w tym kontekście szczególnie krytycznym etapem.

Kobiety są również bardziej podatne na te zmiany z powodu wahań poziomu estrogenów. Nie oznacza to, że mężczyźni są z tego zwolnieni, ponieważ testosteron również może odgrywać pewną rolę i powodować nagłe zmiany w emocjach. Jednak u mężczyzn wahania nastroju objawiają się głównie poczuciem izolacji i apatii, spowodowanymi codziennymi lub prostymi sytuacjami.

Nastolatka zła na matkę

Dlaczego występują wahania nastroju?

Wahania nastroju mogą mieć różne pochodzenie. Mogą być spowodowane zarówno przyczynami biologicznymi, jak i psychologicznymi.

Wśród nich są zmiany hormonalne, cykl menstruacyjny, menopauza, ciąża, niektóre choroby (niedoczynność tarczycy, cukrzyca, anemia), zabiegi medyczne (chemioterapia), zażywanie leków lub substancji psychoaktywnych, stosowanie niektórych leków, niedobór niektórych witamin, stres, niektóre zaburzenia psychiczne oraz problemy osobiste lub rodzinne.

Niektóre wyjaśnienia psychologiczne sugerują, że różnice w temperamencie i cechach osobowości mogą wpływać na niektóre osoby i wykazują większe różnice w ich nastrojach niż inne. To wyjaśniałoby, dlaczego niektórzy z nas są spokojni i stabilni, podczas gdy inni są bardziej zmienni, drażliwi, wybuchowi, bojaźliwi lub smutni.

Nic dziwnego, że osoby o negatywnym temperamencie lub cechach osobowości zwykle doświadczają największych wahań nastroju.

Chociaż wahania nastroju mogą być tymczasowe, gdy trwają długo lub są częste lub intensywne, mogą być oznaką choroby psychicznej. Na przykład między innymi depresja, lęk, cyklotymia, choroba afektywna dwubiegunowa i zaburzenie osobowości typu borderline. W takich przypadkach choroba psychiczna byłaby przyczyną wahań nastroju.

Z drugiej strony istnieją dodatkowe aspekty, związane z pewnymi nawykami, które mogą powodować zmiany emocjonalne. Należą do nich zła dieta, zbyt dużo lub brak ćwiczeń i problemy ze snem, zwłaszcza bezsenność.

Strategie zarządzania wahaniami nastroju

Jeśli doświadczasz huśtawek nastroju, musisz najpierw zidentyfikować wyzwalacz lub przyczynę. Spróbuj dowiedzieć się, czy twój stan umysłu zmienił się z powodu jakichkolwiek wewnętrznych lub zewnętrznych przyczyn. Czy jest to nadmierna emocja, wyrwana z kontekstu lub związana z problemem, który ma rozwiązanie?

Jednym z ćwiczeń, które możesz wykonać, jest wypełnienie rejestru zmian nastroju, aby określić, co może na Ciebie wpływać.

Innym ważnym aspektem jest próba bycia świadomym swoich emocji. Jedną z opcji jest praktykowanie bycia w teraźniejszości (uważność). Oznacza to, że obserwujesz zmiany w swoich emocjach, ale nie próbujesz stawić im czoła.

Nie oznacza to, że powinieneś skupiać się wyłącznie na swoich emocjach. W rzeczywistości powinieneś je obserwować, kontynuując normalne czynności, ponownie skupiając swoją uwagę na tym, co jest naprawdę ważne w danym momencie.

Strategie regulacji emocji, takie jak oddychanie przeponowe i ćwiczenia medytacyjne, mogą być naprawdę pomocne. Musisz także upewnić się, że wyrażasz swoje emocje. Znajdź więc sieć wsparcia lub kogoś, z kim możesz otwarcie wyrazić siebie.

Wskazane jest również, aby zmniejszyć poziom stresu i angażować się w przyjemne zajęcia, zdrowo się odżywiać, dużo ćwiczyć i dobrze spać.

Mężczyzna na terapii psychologicznej

Szukaj pomocy

Z drugiej strony, jeśli twoje wahania nastroju nie są głównie ulotnymi doświadczeniami i nie rozumiesz, dlaczego się zdarzają, powinieneś zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry. Ułatwi ci to zidentyfikowanie ich wzorców i przyczyn oraz nauczy się kilku strategii rozwiązywania problemu.

Na koniec musimy podkreślić, że nie da się być zawsze w dobrym nastroju. W końcu zarówno pozytywne, jak i negatywne nastroje są częścią życia emocjonalnego. To naturalne, że niektóre sytuacje będą miały na Ciebie wpływ i że od czasu do czasu będziesz czuć się nieszczęśliwy, smutny lub zły. Staje się to problemem dopiero wtedy, gdy zmienne nastroje zaczynają poważnie wpływać na jakość życia.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Greenberger, D., Padesky, C.A.  (2016). El control de tu estado de ánimo. Cambia lo que sientes, cambiando cómo piensas. Segunda Edición. Paidós.
  • Pérez, J. F. (2010). Ansiedad y respiración diafragmática. Enfermería integral: Revista científica del Colegio Oficial de Enfermería de Valencia, (89), 16-18.
Scroll to Top