Techniki medytacyjne dla początkujących

Techniki medytacyjne dla początkujących

Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia, 2020

Czytając poniższy artykuł poznasz techniki medytacyjne dla osób, które dopiero co zdecydowały się rozpocząć swoją przygodę z medytacją. Medytacja wywiera pozytywny wpływ na nastrój oraz zdrowie fizyczne. Na co jeszcze czekasz?

W dzisiejszych czasach medytacja zyskała dość sporą popularność. Im więcej ludzie dowiadują się na temat korzyści codziennej medytacji, tym chętniej włączają ją do swojego życia. Dzisiaj przedstawimy techniki medytacyjne dla początkujących, które pomogą Ci postawić pierwsze kroki na ścieżce medytacji.

Medytacja ma wiele zalet. Może pomóc między innymi zmniejszyć stres i nauczyć jak nim zarządzać we właściwy sposób, poprawić koncentrację oraz zwiększyć samoświadomość.

Wiele osób stosuje medytację jako sposób na rozwijanie zdrowych nawyków, na przykład pozytywnego postrzegania życia lub samodyscypliny. Może również wspierać zdrowy harmonogram snu i zwiększać odporność na ból.

Jak sama widzisz, z codzienną medytacją wiążą się niesamowite korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Na jej temat krąży tak wiele informacji, że możesz mieć problem e znalezieniem wskazówek, które pomogą Ci zacząć ją uprawiać.

Właśnie dlatego zebraliśmy techniki medytacyjne dla początkujących, które ułatwią jej uprawianie i pomogą Ci znaleźć motywację, aby włączyć ją do codziennego harmonogramu dnia.

Techniki medytacyjne: absolutne podstawy

Wszystkie techniki medytacyjne starają się wyciszyć umysł w taki sposób, abyś przestała się koncentrować na codziennych wydarzeniach.

Techniki medytacyjne do wykonywania w domu

Każda z nich koncentruje się również na teraźniejszości. Podczas medytacji powinnaś czuć to, co dzieje się teraz, a zarazem nie przywiązywać się do tego. Pozwól każdej chwili przeminąć, abyś mogła doświadczyć kolejnej. Chodzi o to, aby nie zatrzymywać się w przeszłości ani przyszłości.

Wszystkie techniki medytacyjne, bez względu na to, czy są przeznaczone dla osób na poziomie początkującym czy zaawansowanym, zwiększają aktywność w obszarach mózgu związanych z pozytywnym myśleniem i emocjami. Badania sugerują, że regularna medytacja może wywierać długoterminowy, pozytywny wpływ na mózg.

Techniki medytacyjne dla początkujących

Ogólnie rzecz biorąc techniki medytacyjne dzielą się na dwie kategorie: te bazujące na koncentracji i inne. Techniki bazujące na koncentracji wymagają skupienia uwagi na określonym punkcie poza naszą osobą.

Druga kategoria koncentruje się na oddychaniu lub wewnętrznym stanie Twojego organizmu, aby pomóc Ci w medytacji. Mimo tych różnic niektóre z technik zazębiają się ze sobą.

Przyjrzyjmy się niektórym podstawowym technikom medytacyjnym, które możesz wykorzystywać każdego dnia,

Podstawowe techniki medytacyjne

Aby pozbyć się natrętnych myśli musisz zacząć postrzegać siebie jako zwykłego obserwatora rzeczy, które pojawiają się w Twojej głowie. Przyglądasz się im, gdy się pojawiają i pozwalasz im spokojnie zniknąć. Wyobraź sobie, że Twoje myśli są jak chmury, które przemieszczają się po niebie. Obserwuj je i postaraj się nie ingerować.

Usiądź i znajdź wygodną pozycję. Postaraj się wyciszyć umysł, nie zmuszając się do tego. Nie pozwól, aby Twoje myśli przejęły kontrolę. Kiedy już zaczniesz, zorientujesz się, że nie jest to proste. Jednak ćwicząc regularnie zdziwisz się, jak szybko zauważysz zmiany i poprawę.

Techniki skoncentrowane

Początkujący powinni zacząć od oddychania. Ta technika jest łatwiejsza dla wielu początkujących niż koncentrowanie się na niczym, chociaż założenie jest takie samo. Chodzi o to, aby zatrzymać się w teraźniejszości i nie dać się wciągnąć swoim myślom.

Gdy starasz się skoncentrować się na oddychaniu, możesz spróbować pomóc sobie skupiając się na jakimś obiekcie na zewnątrz. Spoglądanie na świecę lub posąg może pomóc Ci zakorzenić się w danym momencie. Pomoże Ci również coś, co przyciąga Twój słuch, na przykład słuchanie fal lub odgłos wydawany przez matronom.

Techniki mindfulness

Takie techniki są bardzo skuteczne, chociaż ich opanowanie może sprawiać trudności. Mindfulness, w wolnym tłumaczeniu uważność, to sposób na zatrzymanie się w teraźniejszości i oparcie się pokusie projekcji w przeszłość lub przyszłość. To założenie jest o wiele łatwiej wyjaśnić niż ćwiczyć.

Jeden ze sposobów na ćwiczenie tej techniki polega na skoncentrowaniu się na emocjach i części ciała, w której je czujesz. Nie chodzi o to, aby zrozumieć, dlaczego czujesz się w określony sposób. Zamiast tego powinnaś doświadczać emocji jako doznań w ciele, jakby Twoje uczucia były kropelkami wody spadającymi na Twoją skórę, gdy stoisz pod prysznicem.

Techniki bazujące na aktywności

Niektóre przykłady technik bazujących na aktywności to malowanie, ogrodnictwo, joga i każde inne działanie, które wymaga włożenia w nie koncentracji.

Pędzel na płótnie

Ten rodzaj uważności polega na wykorzystywaniu różnych aktywności w celu zwiększenia koncentracji. Taka medytacja jest związana z teorią przepływu lub “robieniem czegoś w pełnym skupieniu”. To doskonały sposób na uspokojenie umysłu.

Medytacja duchowa

Medytacja może również stanowić doświadczenie duchowe, nawet jeśli nie jest związana z określoną religią. Wiele osób wykorzystuje medytację jako sposób na doświadczenie wewnętrznej mądrości.

Kiedy już będziesz w stanie spowolnić swoje myśli, staną się one jaśniejsze i łatwiejsze do interpretacji. Właśnie wtedy możesz zacząć zadawać sobie pytania, które są naprawdę ważne i uzyskać na nie odpowiedzi, które Cię wzbogacą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Goyal M, Singh S, Sibinga EMS, et al. Meditation Programs for Psychological Stress and Well-Being [Internet]. Rockville (MD): Agency for Healthcare Research and Quality (US); 2014 Jan. (Comparative Effectiveness Reviews, No. 124.) Introduction. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK180092/
  • Sharma H. (2015). Meditation: Process and effects. Ayu, 36(3), 233–237. doi:10.4103/0974-8520.182756
  • Sun, Key (2011) A Simple Meditation Technique. For mental tranquility and clarity. Psychology Today
  • Scott, Elisabeth (2018) 5 Meditation Techniques to Get You Started. Benefits extend beyond a calmer state of mind. Verywell Mind.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.