Inflacja rośnie. Ceny idą w górę, ale pensje pozostały takie same, a wiązanie końca z końcem dla dużej części społeczeństwa jest prawdziwym wyzwaniem, wraz z towarzyszącym mu poczuciem udręki. Chociaż nasze potrzeby pozostały takie same, środki, które mamy na ich pokrycie, stopniowo się zmniejszają. Powoduje to poczucie zagrożenia i niepokoju. Jak więc dalej cieszyć się życiem w obecnej sytuacj?
Żywność, paliwo, odzież i usługi. Obecny scenariusz to nie tylko ciągły wzrost cen, ale także recesja gospodarcza. Wciąż wychodzimy z tunelu niestabilności, w który wprowadziła nas pandemia, a teraz patrzymy na nowy, równie niepewny horyzont. Gdzie pośród tej złożoności leży nasze zdrowie psychiczne?
Obecnie niezwykle trudno jest zachować spokój i zmniejszyć hałas naszych negatywnych myśli. Nasze umysły zawsze oczekują najgorszego, podsycając ogień niepokoju. Czy naprawdę możemy być szczęśliwi i cieszyć się życiem w takich okolicznościach? Oczywiście każdy z nas musi radzić sobie ze swoją indywidualną sytuacją, czasami lepszą, a czasami gorszą, ale obawa i niepokój mają charakter globalny.
Przyjrzyjmy się kilku podstawowym strategiom, które pomogą Ci cieszyć się życiem w obecnym kryzysie gospodarczym.
„Bogactwo polega nie na posiadaniu wielkich posiadłości, ale na posiadaniu niewielu potrzeb”.
-Epiktet-
Jak dalej cieszyć się życiem w kryzysie gospodarczym?
Byłoby wspaniale, gdyby pieniądze nie były tak ważne w naszym życiu, ale prawda jest taka, że potrzebujemy ich do zaspokojenia naszych najbardziej podstawowych potrzeb. Abraham Maslow umieścił je w pierwszych dwóch stopniach swojej słynnej piramidy. Dla wielu ekonomia określa również ich status, a także ich integrację z grupą społeczną, prowadząc ten sam styl życia i zdobywając te same narzędzia, co pozostali członkowie.
Weźmy na przykład osobę, która pomimo średniej lub niskiej pensji inwestuje znaczną część swoich oszczędności w zakup telefonu komórkowego z najwyższej półki. Pieniądze pozwalają nam nie tylko pokryć istotne i niezbędne aspekty, takie jak żywność czy mieszkanie, ale także ułatwiają nam budowanie pewnej tożsamości społecznej. Teraz, gdy nasza wolność finansowa jest ograniczona, wiele z naszych celów zostaje przeformułowanych.
Ograniczenie naszych wydatków na wypoczynek, zasoby materialne, a nawet niektóre produkty spożywcze wpływa również na nasze zdrowie psychiczne. Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pizie (Włochy) wskazują, że w obliczu ograniczeń i kryzysu ekonomicznego wśród mężczyzn w średnim wieku pojawia się depresja.
Mając to na uwadze, poniższe pytanie może wydawać się sprzecznością, a nawet ironią, ale jak w takim razie dalej cieszyć się życiem w obecnym kryzysie gospodarczym, kiedy wszystko jest droższe? Jakie podejście mentalne powinieneś zastosować, aby lepiej radzić sobie z tego rodzaju sytuacją? Powinieneś wypracować trzy rodzaje podejść mentalnych.
Mimo inflacji i ograniczeń ekonomicznych nie możemy rezygnować z przyjemności. Musimy po prostu przeformułować nasze źródła dobrobytu. Jeśli skupimy się na najbardziej podstawowych i prostych rzeczach w życiu, poczujemy się lepiej.
1. Oszczędny sposób myślenia: kiedy mniej znaczy więcej
Oszczędny sposób myślenia określa ludzi, którzy oprócz oszczędzania pieniędzy wiedzą, jak inwestować swój czas i dbać o swoje nawyki związane ze stylem życia. Wielu łączy to zachowanie ze skąpstwem. Jednak nie mają racji. Ludzie oszczędni są świetnymi optymalizatorami własnych zasobów i czasu. Cechuje ich prostota.
Spójrzmy na filary, na których stoi oszczędność:
- Ludzie oszczędni jasno określają swoje priorytety. Aby cieszyć się życiem, gdy wszystko jest droższe, musisz przeanalizować, co jest najważniejsze w Twoim codziennym życiu. Zawsze są jakieś zbędne wydatki, bez których możesz się obejść. Oszczędzanie oznacza stawianie na pierwszym miejscu tego, co jest najbardziej decydujące dla Twojego dobrego samopoczucia.
- Twój czas jest cenny. W czasach kryzysu możesz być zmuszony do wydłużenia dnia pracy. Jednak często lepiej jest żyć za mniej pieniędzy, ale cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi.
- Oszczędzaj i unikaj zadłużania się. Jest to prawdopodobnie najbardziej odpowiednia strategia i pierwsza, o której powinieneś pomyśleć, gdy nadejdą trudne czasy.
- Wypróbuj recykling, aby uniknąć bezużytecznej konsumpcji. Recykling, od odzieży po technologię, pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także pomaga ocalić planetę.
Czasami zamiast obsesyjnie myśleć o tym, co przyniesie Ci przyszłość, warto zrobić krok w tył i pozostać w teraźniejszości, tu i teraz. Docenienie tego, co Cię otacza i tego, co już masz, może przynieść Ci szczęście.
2. Mentalność akceptacji: dostosowanie się do rzeczywistości
Inflacja zmieniła naszą rzeczywistość. Jeśli jednak tego nie zaakceptujesz, będziesz jedynie uderzać głową w ścianę frustracji. Wielu ludzi miało pewne cele i zadania do wykonania, gdy pandemia ustąpiła miejsca normalności. Jednak wraz z nadejściem kryzysu wiele z nich osłabło lub zostało wstrzymanych.
Nastawienie na akceptację pozwala lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu i niepewnością. Zaakceptowanie tego, czego nie można zmienić, oznacza, że nie używasz już magicznego myślenia („Jeśli wystarczająco mocno tego chcę, dostanę to”), co często może prowadzić do negatywnych stanów emocjonalnych. badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Warszawski (Polska) podkreśla, że akceptacja działa jak dobry regulator emocji. Sprawia, że czujemy się lepiej.
3. Nastawienie wdzięczności: docenianie prostoty tego, co Cię otacza
Jeśli chcesz wiedzieć, jak cieszyć się życiem w trudnych finansowo czasach, musisz ćwiczyć oczy i serce. Zacznij zwracać uwagę na najprostsze, ale najważniejsze i najpiękniejsze rzeczywistości, które Cię otaczają. Odzyskaj swoją zdolność do zachwytu i entuzjazmu dla wszystkiego, co dzieje się i pojawia w Twoim codziennym życiu, bez względu na to, jak małe są te zjawiska.
Istnieje kilka naprawdę podstawowych czynności, które nic nie kosztują, a dodatkowo Cię uszczęśliwiają. Czasami, gdy Twoja sytuacja zmienia się z powodu problemów ekonomicznych, Twoje oczekiwania stają się prostsze i bardziej realistyczne. To dobra zmiana. Oznacza to obniżenie punktu widzenia i docenienie tego, co masz wokół siebie.
Przyjęcie mentalności wdzięczności pozwoli Ci cieszyć się chwilami z ukochanymi osobami, chodzeniem na spacer po plaży czy czytaniem książki.
Pamiętaj, że ciężkie czasy nie trwają wiecznie
W całej naszej historii jako cywilizacji kryzysy były powszechne. Życie jest cykliczne i są chwile ciemności, chwile jasności oraz chwile równowagi i spokoju. Te trudne czasy, choć często mogą wydawać się dystopijne, zdominowane przez wysokie ceny, pandemie, echa wojen i wielkiej niepewności kiedyś się skończą.
Oczywiście nie wiemy, kiedy do tego dojdzie, ale w międzyczasie powinniśmy unikać przetwarzania naszych dni filtrami negatywności i katastrofizmu. Spróbuj przeżyć jeden dzień na raz. Doceń chwilę obecną i postaraj się dostosować do otaczających Cię okoliczności. Pamiętaj o swoich podstawowych wartościach i nie trać nadziei. Nie wahaj się jednak poprosić o specjalistyczną pomoc, jeśli jej potrzebujesz.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
-
Frasquilho, D., Matos, M., Salonna, F. et al. Mental health outcomes in times of economic recession: a systematic literature review. BMC Public Health 16, 115 (2015). https://doi.org/10.1186/s12889-016-2720-y
-
Marazziti D, Avella MT, Mucci N, Della Vecchia A, Ivaldi T, Palermo S, Mucci F. Impact of economic crisis on mental health: a 10-year challenge. CNS Spectr. 2021 Feb;26(1):7-13. doi: 10.1017/S1092852920000140. Epub 2020 Apr 7. PMID: 32252843.
- Wojnarowska A, Kobylinska D, Lewczuk K. Acceptance as an Emotion Regulation Strategy in Experimental Psychological Research: What We Know and How We Can Improve That Knowledge. Front Psychol. 2020 Feb 27;11:242. doi: 10.3389/fpsyg.2020.00242. PMID: 32180748; PMCID: PMC7057396.