Oszczędni ludzie - co konkretnie ich charakteryzuje?

Czy słyszałeś kiedyś określenie „oszczędne kraje”? Podobnych wartości przestrzegają również oszczędni ludzie. Dowiedz się więcej.
Oszczędni ludzie - co konkretnie ich charakteryzuje?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Czy słyszałeś ostatnio określenie „oszczędna czwórka”? Dotyczy to głównie niektórych krajów, takich jak Austria, Dania, Szwecja i Holandia. Kraje te mają zdrowe gospodarki i wydają się być liderami w wielu decyzjach dotyczących spraw gospodarczych. Istnieje również grupa znana jako oszczędni ludzie. Co oznaczają te terminy i dlaczego są tak popularne? Niektórzy błędnie odbierają ich jako skąpych, a nawet samolubnych. Jednak taki osąd zabiera możliwość rozważenia interesującego profilu behawioralnego.

Bycie oszczędnym jest modne. Jednak jakkolwiek ciekawy może być, jest to zestaw podejść, dynamiki, przekonań i wartości, które istniały od zawsze. To prawda, że ​​niektóre kraje je praktykują, ponieważ są częścią ich kultury i tradycji. Rzecz w tym, że oszczędność nie dotyczy wyłącznie najbardziej wysuniętych na północ regionów Europy. Mimo to wymiary te mogą być bardzo znane niejednemu z nas. Kim więc są oszczędni ludzie?

„Mam trzy cenne rzeczy, które trzymam mocno i cenię. Pierwsza to delikatność, druga to oszczędność, a trzecia to pokora, która nie pozwala mi stawiać siebie przed innymi. Bądź łagodny i możesz być odważny, bądź oszczędny i możesz być liberalny, unikaj stawiania siebie przed innymi, a możesz stać się liderem wśród mężczyzn”.

-Lao Tzu-

Podejrzliwa kobieta.

Oszczędni ludzie – charakterystyka

Jeśli wyszukasz w słowniku hasło „oszczędność”, dowiesz się, co to naprawdę jest. Słowo to określa cechy roztropności, bierności, gospodarności i dobrego optymalizowania wykorzystania czasu i pieniędzy. Kiedy widzisz to w ten sposób, szerokimi pociągnięciami, możesz znów wyobrazić sobie powściągliwą, a nawet skąpą osobę.

Najlepiej jednak unikać tego typu etykiet. Dzieje się tak dlatego, że nie są dokładne i ograniczają jedynie filozofię stojącą za ludźmi oszczędnymi. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o ich cechach.

Ich czas jest ważny i dobrze go wykorzystują

Czas to nie pieniądz, czas to życie. Osoby oszczędne wiedzą o tym i dlatego jednym z ich głównych celów jest maksymalne wykorzystanie każdego dnia. Co to znaczy? Cóż, oznacza to na przykład, że nie ma sensu spędzać całego dnia na pracy. Ideą zarabiania na życie jest inwestowanie tylko tego, co jest konieczne, aby otrzymać pensję, aby żyć dobrze, ale bez ekscesów.

Osoby oszczędne wykorzystują każdą chwilę, czy to poprzez wypoczynek, odpoczynek, czy też produktywność w pracy. Kluczem jest tutaj planowanie.

Są wydajni we wszystkim, co robią

Wydajność to umiejętność prawidłowego wykonywania pewnych funkcji. Nie dotyczy to wyłącznie miejsca pracy dla osób oszczędnych. Zamiast tego integrują go z każdym ważnym obszarem swojego życia, takim jak:

  • Wydają i konsumują tylko wtedy, gdy muszą, ponieważ są świadomi swoich ograniczeń finansowych i dlatego cały czas dostosowują się do swojego budżetu.
  • Ponadto nie kupują rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebują, takich jak ubrania, urządzenia i samochody. Innymi słowy, nie zastępują rzeczy tylko dla przyjemności, a nie dla samej potrzeby posiadania najnowszego modelu danego produktu.

Utrzymują swoje priorytety w porządku

Priorytety są jasne w szczęśliwym życiu osoby oszczędnej. Podejmują wysiłki, pracują na to, czego chcą i mobilizują całą swoją energię w kierunku tych konkretnych wymiarów. Ich oszczędna mentalność jest tym, co ich definiuje.

Zwróć uwagę, że nie ograniczają się do patrzenia tylko na teraźniejszość i bezpośrednią chwilę. W rzeczywistości skupiają się na celach długoterminowych. Dlatego uwzględnienie tego jest również priorytetem. Oznacza to, że oszczędzają tyle, ile mogą za każdym razem, gdy otrzymują wypłatę.

Ludzie oszczędni unikają długów

To może być największa zaleta krajów oszczędnych, które przeciętnie utrzymują dobry standard życia. Wynagrodzenia są dobre, a co za tym idzie, są zorientowane na oszczędzanie. W rzeczywistości ich skuteczność sprawia, że ​​nie mogą skończyć z dużym kredytem hipotecznym. Jak widać, unikanie długów jest najwyższym priorytetem tego typu osoby. Zawsze wolą kupować za oszczędności, niż zaciągać kredyt hipoteczny.

Poddają recyklingowi, dbają o środowisko i rzadko marnują zasoby

Po co używać samochodu, skoro można poruszać się na rowerze? Oszczędni ludzie nie tylko oszczędzają dzięki temu pieniądze, ale także dbają o środowisko. Nie oznacza to, że musisz całkowicie obejść się bez pojazdu. Głównie to, że możesz zachować tę samą przez wiele lat, ponieważ nadal działa. To samo dotyczy każdej innej dziedziny. Na przykład, po co mieć kilka umów telefonicznych i internetowych, skoro jedna firma może zaspokoić wszystkie potrzeby każdego członka rodziny?

Kobieta na rowerze. Oszczędni ludzie

Ludzie oszczędni skupiają się na potrzebach, a nie na pragnieniach

Ludzie oszczędni rzadko kierują się impulsami. To nie znaczy, że są to osoby zimne. Właściwie jest wręcz przeciwnie. Filozofia oszczędności dąży przede wszystkim do osiągnięcia autentycznej jakości życia. Oznacza to, że masz jasność co do własnych potrzeb i nie jesteś przywiązany do swoich pragnień. W końcu te ostatnie ciągle się zmieniają i są zmienne i mogą w każdej chwili sprowadzić cię na złą ścieżkę.

Wydawanie pieniędzy i nabywanie długów rzadko prowadzi do szczęścia. Może zaspokoić chwilowe pragnienie, ale najlepiej, gdybyś jasno określił swoje prawdziwe potrzeby i zainwestował czas i wysiłek w ich osiągnięcie.

Ludzie oszczędni i poszukiwanie inspiracji

Ciekawy czynnik określa ludzi oszczędnych: ciągłe poszukiwanie inspiracji, wiedzy i połączenia z otoczeniem. Ich cel jest jasny: kontynuować naukę, aby się doskonalić i robić postępy. Musimy szukać nowych mechanizmów, aby nadal być bardziej wydajnym i tworzyć bardziej wydajne zespoły robocze. Dlatego nadal inwestuj w jakość swojego życia, a także w postęp społeczny.

Krótko mówiąc, takie zachowanie jest nie tylko inspirujące, ale także realistyczne i warte naśladowania. To prawda, że ​​w krajach oszczędnych istnieje kontekst, który ułatwia takie podejście. Nie oznacza to jednak, że nie możesz podążać za żadnym z aksjomatów ich dynamiki, najlepiej jak potrafisz. Należy o tym pamiętać.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.