Wytrenować mózg w kierunku szczęścia – czy to możliwe?

Chociaż nikt nie może być szczęśliwy przez cały czas, jest coś ważniejszego: dobre samopoczucie. Aby je osiągnąć, musisz zrozumieć i pomóc swojemu mózgowi zbudować silniejszą samoocenę i nauczyć go elastycznego myślenia.

Szczęśliwa kobieta.

Czy można wytrenować mózg w kierunku szczęścia? W dzisiejszych czasach istnieją niezliczone cudowne lekarstwa na szczęście. Stosując kilka strategii, możesz sobie pomóc. Czy jest to jednak tak proste, jak się wydaje? Czy istnieje formuła, która pomoże Ci stać się szczęśliwszym i optymistycznym?

W skrócie odpowiedź brzmi: Nie! Wszystko, co wiąże się z psychologicznym zdrowiem i autentyczną pełnią, nie dzieje się szybko, ani nie jest łatwe do osiągnięcia.

Na początek musisz zrozumieć, że mózg nie dba o to, czy jesteś szczęśliwy, czy nie. Potrzebuje Cię tylko do przetrwania. Dlatego zawsze zwraca uwagę na najgorsze obawy i procesy, które utrzymują Cię w strefie komfortu.

To, że mózg jest odporny na zmiany, nie oznacza, że nie może się zmienić. Ludzie ewoluowali i nauczyli się dostosowywać do złożonych środowisk. Podobnie w praktyce klinicznej możliwe jest osiągnięcie równowagi i uzdrowienie. Wymagane jest jednak autentyczne i aktywne zaangażowanie.

Zestresowana kobieta obgryza paznokcie.

Czy możesz wytrenować swój mózg, aby być szczęśliwszym?

Trening mózgu sprzyjający szczęściu, to nie tylko zmiana diety. Nie chodzi tylko o prowadzenie bardziej aktywnego życia, uprawianie sportu czy podróżowanie raz lub dwa razy w roku. Te zmiany mogą pomóc ci zachować zdrowie i zapewnić satysfakcję na dzień lub dwa.

Jednak żadna z tych strategii nie pomoże ci lepiej radzić sobie ze stresem. Kiedy życie znów stanie się ciężkie, nie będziesz wiedział, jak sobie z tym poradzić i zaczniesz czuć się bezradny, przestraszony i niespokojny.

Jak ujawnia psycholog Mihály Csikszentmihályi, nie ma łatwej recepty na szczęśliwsze życie. To indywidualny proces, który wymaga kreatywności i oryginalności. Jednak za punkt wyjścia możesz przyjąć szereg podstawowych rzeczywistości.

Kobieta uśmiecha się do kamery.

Trenuj swoje myśli, aby zastanowić się nad rzeczami

Neuronauka pokazała światu, że myśli są tylko wytworem aktywności mózgu. Mózg tworzy myśli w wyniku połączeń elektrycznych. To prawda, ale twoje myśli mają też pewną władzę nad twoim mózgiem, ponieważ mogą generować nowe połączenia, a ostatecznie, nawet zmieniać jego kształt.

  • Negatywne, powtarzające się i obsesyjne myśli mogą spowolnić koordynację mózgu. Sprawiają, że twój mózg czuje się zmęczony i zmniejszają aktywność w obszarze przedczołowym. Utrudnia to znalezienie rozwiązań problemów.
  • Aby wytrenować mózg w kierunku szczęścia, konieczna jest większa kontrola nad tego rodzaju procesami umysłowymi. Pomocne jest uważne zastanowienie się nad tym.
  • Wszystko, co mówisz i myślisz, ma znaczenie. Dlatego spróbuj wykryć negatywne wzorce myślowe i powstrzymaj je.
  • Nie chodzi o to, by odwrócić sytuację i zacząć mieć płytkie i nadmiernie optymistyczne myśli. Chodzi o głębsze refleksje i bycie bardziej elastycznym w stosunku do swojej rzeczywistości. Powinieneś być w stanie wymyślić dziesięć rozwiązań problemu, poszerzyć swoje perspektywy i przestać być fatalistycznym.

Posiadanie celu może nadać sens życiu

Nie ma sensu żyć bez celu. Mówiąc naukowo, oznacza to życie bez dopaminy, serotoniny i nici, która łączy twoje fantazje z codziennymi celami. Jeśli twoja rzeczywistość nic dla ciebie nie znaczy, to również brakuje ci wartości.

Prowadzi to do przytłaczającej pustki i prowadzi do zaburzeń nastroju, takich jak lęk czy depresja. Jak powiedział kiedyś Viktor Frankl, cel nadaje sens twojemu życiu. Spróbuj zapamiętać, co jest dla Ciebie ważne i po co warto iść naprzód.

Dlatego jeśli chcesz wytrenować mózg w kierunku szczęścia, musisz zrozumieć, jaki jest Twój cel w życiu. Powinieneś też mieć cel na każdy dzień, cel możliwy do osiągnięcia. Może to być coś tak prostego jak zrobienie sobie przerwy, spotkanie z kimś, czytanie książki lub wyjście na spacer.

Uśmiechnięta kobieta. Wytrenować mózg w kierunku szczęścia.

Szczęście oznacza dobre samopoczucie

Nikt nie może być zawsze szczęśliwy. Nie da się utrzymać tego stanu bez przerwy. Co więcej, istnieje coś ważniejszego niż bycie szczęśliwym: dobre samopoczucie. W dzisiejszych czasach brak poczucia własnej wartości jest dużym problemem dla wielu osób.

Jest to niezbędna część dobrego samopoczucia i punkt zwrotny, aby poczuć satysfakcję z życia. John Rawls, jeden z najbardziej znanych filozofów XX wieku, mawiał, że jeśli społeczeństwo chce być szczęśliwe, jego obywatele muszą mieć szacunek do samych siebie.

Dla Rawlsa musisz wierzyć w siebie, aby być wolnym i zasługującym na postęp i dobre samopoczucie. Według Rawlsa przeciwieństwem szacunku do samego siebie jest bezradność.

A więc, czy możesz wytrenować swój mózg w kierunku szczęścia? Odpowiedź brzmi: tak. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Musisz nad tym pracować każdego dnia. To wymagające, złożone zadanie dla odważnych!

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Berridge, K. C., & Kringelbach, M. L. (2011). Building a neuroscience of pleasure and well-being. Psychology of Well-Being: Theory, Research and Practice1(1), 3. https://doi.org/10.1186/2211-1522-1-3
  • Kringelbach, M. L., & Berridge, K. C. (2010). The functional neuroanatomy of pleasure and happiness. Discovery Medicine9(49), 579–587.
Scroll to Top