Kilka ciekawych faktów na temat Carla Junga

Carl Jung jest synonimem wyjątkowości i tajemniczości. Inteligentnie konfrontował się z pozytywistami swoich czasów i nie bał się odwoływać do mitu i elementów okultyzmu, aby formułować swoje teorie. Oto kilka ciekawych faktów na jego temat.

Carl Jung

Carl Jung pozostaje jedną z najciekawszych postaci w historii psychologii. Jednak jego śmiałe teorie miały większy wpływ na filozofię i sztukę niż na samą psychologię czy psychiatrię. Niemniej jednak niektóre z jego koncepcji pozostawiły również istotny ślad w naukach o umyśle. Dziś poznamy kilka ciekawych faktów na temat Carla Junga.

Zaczniemy od tego, że ciekawy był sam sposób, w jaki pisał. Robił to prawie tak, jakby pisał dla siebie, bez najmniejszej intencji bycia zrozumianym przez innych. Z tego powodu wielu uważa, że kilka jego prac nie miało na celu oferowania spójnego dyskursu, ale było owocem ciekawskiego umysłu, który chciał nieustannie zagłębiać się w jedną ideę za drugą.

Wielkie talenty to najpiękniejsze i często najbardziej niebezpieczne owoce na drzewie ludzkości. Wiszą na najsmuklejszych gałązkach, które można łatwo złamać”.
-Carl Jung-

Życie Carla Junga miało wiele wzlotów i upadków. Były w nim momenty ogromnej jasności i skrajnej ciemności. Wiele osób kojarzy go z powodu jego głośnego zerwania stosunków z Zygmuntem Freudem. Jest również znany z łączenia wielu mistycznych elementów we własnej praktyce analitycznej. Ten szwajcarski psychoanalityk był złożoną postacią.

Kilka ciekawych faktów na temat Carla Junga

Carl Jung miał starszego brata, który zmarł wkrótce po urodzeniu, przez co jego rodzice byli mu niezwykle poświęceni. Zarówno jego dziadek, jak i pradziadek byli prestiżowymi niemieckimi lekarzami. Jego ojciec był filologiem, ale porzucił zawód, by zostać duchownym. Pod koniec życia, krótko po tym, jak Jung zaczął studiować medycynę, zaczął prowadzić nauki w szpitalu psychiatrycznym.

Matka Carla Junga cierpiała na dysocjacyjną osobowość. Oznaczało to, że nie zawsze żyła w rzeczywistości. Ojciec Carla nauczył go łaciny, gdy chłopiec miał zaledwie sześć lat. Pozwoliło mu to zagłębić się w świat literatury antycznej, która stała się dla niego źródłem fascynacji.

Jung uczył się w szkole z internatem, ale padł ofiarą zazdrości kolegów z klasy. Jego słynne zaklęcia omdlenia pochodzą z tego czasu. Za każdym razem, gdy napotykał silną presję społeczną, mdlał. Był cichy i powściągliwy, praktycznie nie miał przyjaciół, ale nigdy się nie nudził. Jego intelektualna ciekawość była nienasycona.

Więcej ciekawych informacji

W domu Carla Junga często odbywały się ciekawe seanse. On sam był świadkiem wydarzenia, które naprawdę go zainteresowało. Drewniany stół pękł nagle na pół na oczach kilku świadków. Ten i inne fakty zmotywowały go do zbadania tak zwanych zjawisk okultystycznych i do końca życia stał jedną nogą w obozie parapsychologicznym.

Jung poślubił Emmę Rauschenbach i pozostał z nią do śmierci. Mieli pięcioro dzieci. Jedna z nich, Agata, została medium. Jednak Carl nie był wzorowym mężem i nawet jego zdolności analityczne były wątpliwe. Jego romans z jedną z jego pacjentek, Sabiną Spielrein-Scheftel, był przez kilka lat tematem rozmów w jego kręgu towarzyskim.

Jeden z najciekawszych faktów dotyczących życia Carla Junga dotyczy chwili jego śmierci. Jung zmarł, gdy miał 85 lat, podczas spokojnego popołudnia w szwajcarskim mieście Küsnacht. Gdy umarł, piorun przeciął na pół jego ulubione drzewo w ogrodzie, pod którym zazwyczaj odpoczywał. Co więcej, jego przyjaciel, Lawrence Van der Post, który wracał do Europy z Afryki i nie był świadomy śmierci Junga, śnił, że widział Junga na szczycie Matterhornu, machającego i wołającego „Do zobaczenia”.

Doświadczenie bliskiej śmierci

Carl Jung miał bliskie doświadczenie śmierci w 1944 roku. Stało się to po złamaniu kości strzałkowej podczas jazdy na łyżwach. Podczas operacji doznał zatrzymania akcji serca i, jak sam powiedział, „miał zamiar przekroczyć próg”.

W swojej autobiografii Jung twierdził, że widział siebie unoszącego się nad Cejlonem (Sri Lanka). Był w stanie obserwować wszystko z góry, a nawet dostrzegać kulisty kształt Ziemi. Jung zdefiniował to doświadczenie jako „ekstazę stanu pozaczasowego, w którym teraźniejszość, przeszłość i przyszłość są jednym”.

Miał wrażenie ponownego połączenia się z tym, co określił jako „podstawowy Jung” i był pewien, że wejdzie na wyższy poziom zrozumienia. Jednak, gdy miał przekroczyć próg, pojawiła się podobizna jego lekarza i powiedziała mu, że musi wrócić na Ziemię.

Jung był głęboko rozczarowany koniecznością powrotu i nie ma wątpliwości, że to doświadczenie wpłynęło na jego i tak już mistyczny i złożony świat.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Cruz-Campos, M. I. (2017). Experiencias Cercanas a la Muerte.
  • Grisales, D. E. A. (2020). El presente eterno de Jung. Revista Universidad de Antioquia, (341), 194-195.
  • Jung, C. G. (2013). The essential jung. In The Essential Jung. Princeton University Press.
  • Jung, C. G., & Wilhelm, R. (2020). El secreto de la flor de oro: un libro de la vida chino. AMA.
Scroll to Top