Psychologia wnętrz – jak ją zastosować?

Psychologia wnętrz to dziedzina zajmująca się środowiskami wnętrz.

Przykład psychologii w aranżacji wnętrz.

To niesamowite, jak dane pomieszczenie w domu może generować różnego rodzaju emocje przez samo przebywanie w nim. Kto z nas nigdy nie poczuł się przytłoczony w zabałaganionym pokoju? Albo kto nie zaznał uczucia spokoju w minimalistycznej oprawie otoczonej neutralnymi tonami? Jesteśmy pewni, że w pewnym momencie swojego życia doświadczyłeś czegoś podobnego. Pamiętaj też, że Twoje uczucia są również napędzane Twoimi osobistymi preferencjami. Psychologia wnętrz to dziedzina, która ma na ten temat wiele do powiedzenia.

Niewątpliwie psychologia może odgrywać ważną rolę w różnych środowiskach wokół Ciebie i w dużej mierze kształtować Twój dom, miejsca wypoczynku i pracy. Chociaż związek między psychologią a projektowaniem wnętrz istniał od zawsze, od XIX wieku nabierał większej mocy. Jak psychologia wnętrz wpływa jednak na Ciebie?

Związek między projektowaniem wnętrz a psychologią

Psychologia wnętrz to dział psychologii środowiskowej, który zajmuje się badaniem relacji między różnymi typami środowisk oraz tego, jak wpływają one na zachowanie i nastrój ludzi, którzy je zamieszkują. Jej celem jest tworzenie pozytywnych efektów, a także maksymalne wykorzystanie tej relacji.

Każde miejsce, które odwiedzasz, sprawia, że zaczynasz czuś się w określony sposób. Oznacza to, że Twoje środowisko zewnętrzne wywiera na Ciebie wpływ. I to jest właśnie rola psychologii w aranżacji wnętrz. W szczególności pokazuje, jak kolor, układ mebli, a nawet wybór przedmiotów wpływa na nasz nastrój.

Osoba czytająca w wygodnym fotelu.

Sibel Seda Dazkir, doktor Uniwersytetu Stanowego Oregon w zakresie Design and Human Factors przeprowadziła interesujące badanie, które udowadnia, jak wystrój wpływa na nastroje ludzi. Wyniki badania potwierdziły, że przedmioty z krzywymi i krętymi liniami wywołują uczucie szczęścia i relaksu. Podobnie te z prostokątnymi liniami wywołują uczucie chłodu i wrogości.

Wpływ przestrzeni na aspekty psychologiczne

Jak widać, istnieje związek między określoną przestrzenią a Twoim nastrojem. Dlatego profesjonaliści stosujący psychologię w projektowaniu wnętrz biorą pod uwagę cechy osobiste swoich klientów i ich potrzeby, tworząc dla nich przestrzeń.

Jak jednak przestrzeń może wpływać na ludzi na poziomie psychologicznym? Jakie doznania mogą budzić w Tobie różne rodzaje przestrzeni i wystroju? Oto kilka ważnych aspektów, o których należy pamiętać.

  • Amplituda. Zwykle wiąże się to z poczuciem spokoju i ciszy.
  • Złożoność. Daje nam wyzwanie, które często jest atrakcyjne.
  • Konsekwencja. W miarę jak przestrzeń i przedmioty stają się bardziej jednorodne, poczujesz przyjemne uczucie komfortu.
  • Tekstura. Im bardziej miękka powierzchnia, tym większe uczucie przyjemności. Jednak jest tak nie tylko z dotykiem, ale także z każdym innym zmysłem.
  • Identyfikowalność. Kiedy coś jest łatwe do zidentyfikowania, przekazuje przyjemne doznania. W przeciwnym razie generuje napięcie i niepokój, dopóki nie zrozumiesz, co to jest.
  • Kolor. Każdy kolor wywołuje emocje. Na przykład czerń często wiąże się z pesymizmem i agresywnością, biały oznacza czystość, żółty nawiązuje do szczęścia, a zielony do uczucia harmonii, nadziei i pokoju.
  • Aspekt społeczny. Używasz swoich przestrzeni do dzielenia się z innymi. Istnieją pewne przestrzenie przeznaczone właśnie do tego celu. Z tego powodu czasami szukasz miejsc, które są optymalne do interakcji z innymi.
  • Temperatura. Z każdą przestrzenią wiąże się doznanie cieplne, a jego komfort zależy od tego, czy lubimy zimno, czy gorąco.

Każdy jest inny

Nie można jednak generalizować, ponieważ każda osoba jest inna. Jeśli chodzi o autentyczność, ważna jest indywidualna wartość człowieka, ponieważ każdy myśli, czuje i działa inaczej. Nie będziesz postrzegać i odczuwać tych samych przestrzeni w ten sam sposób, co inni. Dana przestrzeń może na przykład sprawić, że ktoś poczuje się swobodnie, podczas gdy w innej osobie wzbudzi napięcie lub stres.

Psychologwnętrz jest również ważna w sferze terapeutycznej. W 2013 roku przeprowadzono badanie, aby przeanalizować znaczenie przestrzeni dla pacjentów. Okazało się, że każdy bodziec zewnętrzny jest czynnikiem wpływającym. Ponadto konsultacja z profesjonalnym projektantem pomaga zwiększyć efektywność gabinetu terapeutycznego.

Dwie rozmawiające osoby.

Psychologia wnętrz i płynące z niej korzyści

Rozmieszczenie przestrzeni, układ elementów, które ją tworzą, a także wybrany kolor, mają wpływ na Twój nastrój. Istnieje szereg zaleceń z psychologii wnętrz, jeśli chodzi o dekorowanie domu:

  • Zamiast szarego i białego powinniśmy wybierać pastelowe kolory. Jest tak, ponieważ biel i szarość nadają miejscu bezosobowy charakter, a pastelowa gama zapewnia uczucie relaksu i intymności.
  • Przestronność daje poczucie wolności i spokoju, dlatego nie zaleca się przeładowania.
  • Spersonalizuj swoje pomieszczenia za pomocą zdjęć lub przedmiotów, które mają ważne osobiste znaczenie. Sprawi to, że poczujesz się bardziej komfortowo.

Na koniec pamiętaj, że każdy szczegół jest ważny, jeśli chodzi o przestrzeń. Jest tak, ponieważ zachęca to do zapamiętania danego miejsca. Wzbudza też emocje i promuje przyjemne doznania.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Thomberg, J.M. (1986). Psicología y Arquitectura: notas breves. Introducción a la psicología ambienta.
  • Catzman, C. (2013). Psicología y Diseño de Interiores. Estudio de la influencia del diseño en la práctica terapéutica. Proyecto de investigación pedagogía del diseño y las comunicaciones. Universidad de Palermo y Facultad de Diseño y Comunicación.
Scroll to Top