Strach przed utratą pracy z powodu pandemii: co możesz zrobić?

W obecnych tygodniach niepewności jedną z częstych obaw jest strach przed utratą pracy. Jest to strach, z którym wielu z nas musi się zmierzyć, ale nie tracąc z oczu prawdziwego priorytetu w tej chwili: ochrony siebie, aby uniknąć i zmniejszyć infekcje COVID-19.

Zmartwiona kobieta. Strach przed utratą pracy

Wśród wielu lęków, które mogą Cię otaczać podczas obecnej pandemii, jest strach przed utratą pracy. W żadnym wypadku nie jest to irracjonalny lęk. Myślenie o tej kwestii nie oznacza zwykłego pesymizmu. Wszyscy mamy do czynienia z tą samą rzeczywistością. To tak, jakby pandemia była tsunami, które dotarło do niemal każdego zakątka świata. Co więc możesz zrobić w tej sytuacji?

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) ogłosiła zaledwie kilka dni temu, że obecny kryzys może doprowadzić do bezrobocia ponad 25 milionów ludzi na całym świecie.

W obliczu tej sytuacji kryzysowej istnieje reakcja, która może złagodzić szkody. Jest to skoordynowana, zdecydowana i natychmiastowa reakcja wszystkich krajów. Obecnie każdy kraj stosuje inne środki, aby zapewnić swoim obywatelom ochronę socjalną. Wydaje się jednak, że to nie wystarczy.

W artykule, który niedawno ukazał się w The New York Times, dziennikarze zwracają uwagę, że jeśli utrzymane zostaną dotychczasowe strategie, nasza gospodarka umrze od koronawirusa. Wzywa zatem do konsensualnych i szybkich działań w celu wdrożenia przede wszystkim powszechnego dochodu podstawowego. Może to być nawet zastosowane w rządzie Donalda Trumpa. Następnie należy opracować plan pobudzenia gospodarki i powstrzymania utraty miejsc pracy, która ma miejsce obecnie.

Jednak, jak wskazują eksperci, tacy jak Paul Romer (nagroda Nobla 2018 w dziedzinie nauk ekonomicznych) i Alan M. Garber, lekarz, ekonomista i dziekan Uniwersytetu Harvarda, pierwszym krokiem musi być powstrzymanie postępu koronawirusa.

W jaki sposób? Formuła jest prosta: ograniczyć propagację, wyposażyć pracowników służby zdrowia i zaprojektować szczepionkę, która jak najszybciej powstrzyma pandemię.

Zmartwiony mężczyzna

Strach przed utratą pracy z powodu pandemii – co możesz zrobić?

Wiele osób spędza swoje codzienne odosobnienie w domu w obawie przed utratą pracy z powodu pandemii. Spójrzmy prawdzie w oczy, strach nie jest zbyt przyjemnym towarzyszem. Lęki i zmartwienia mogą stawać się coraz większe i zaczynają stawać się epicentrum twojego życia i pochłaniać cię.

Jeśli dodamy do tego strach przed zarażeniem się chorobą, to psychologiczny wpływ jest oczywisty. Dlatego musimy mieć pod ręką pewne strategie, nad którymi możemy się zastanowić. Oto niektóre z nich:

Zapamiętaj priorytety tu i teraz

Jak wspomnieliśmy na początku, strach przed utratą pracy z powodu pandemii to prawdziwy strach. Będą tacy, którzy już zostali zwolnieni lub zostali umieszczeni na urlopie bezpłatnym, a także inni, którzy pracują z domu. Jednak zawsze istnieje niepewność, co się stanie, gdy to wszystko się skończy.

Są to zrozumiałe obawy, ale w takich przypadkach ważne jest, aby pamiętać, jakie są priorytety w chwili obecnej.

  • Wiemy, że w tej chwili priorytetem jest ochrona siebie i bliskich. Najważniejsze jest podejmowanie odpowiednich środków bezpieczeństwa i higieny za każdym razem, gdy wychodzisz.
  • Ciągle zmartwiony umysł traci czujność i może zagrozić Tobie i innym.
  • Musisz działać zgodnie z sytuacją i z tym, o co proszą władze. To prawda, że utrata pracy jest niepokojąca, ale nie wolno zaniedbywać swoich bliskich, zarówno młodych, jak i tych starszych.

Konstruktywna i negatywna troska

Masz prawo doświadczyć strachu przed utratą pracy z powodu pandemii. Nie jest niczym złym martwienie się i pozwalanie, aby ten strach przyćmił część twojego dnia. To całkiem zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że istnieją dwa rodzaje obaw i tylko jeden z nich może pomóc w takich okolicznościach.

Negatywistyczna obawa to ta, która w ogóle nie pomaga. To ta, która unieruchamia i podsyca ogień niepokoju. Nie karm jej. Pojawia się wyłącznie w Twojej głowie, być może z następującymi słowami:

  • „Ten kryzys pozostawi nas wszystkich na ulicy”.
  • „Kiedy wszystko się skończy, nic nie będzie takie samo i wszyscy stracimy pracę”.
  • „Nie wyjdziemy z tego. To będzie ogólnoświatowa katastrofa”.

Z drugiej strony, konstruktywna troska ma zdrowsze i bardziej strategiczne podejście. Zamiast negatywnych stwierdzeń typu „wszystko albo nic”, możesz zadać sobie następujące pytania:

  • Jakie są moje szanse na zwolnienie? Czy będzie to tymczasowe czy stałe?
  • Czy w sektorze, w którym pracuję, nadal będę potrzebny, gdy to się skończy?
  • Skoro mam duże doświadczenie, czy naprawdę powinienem się bać, że zostanę zwolniony lub że nikt mnie ponownie nie zatrudni? Czy to uzasadniony strach?
  • Co mi powiedziano w pracy? Jakie są realne szanse, że nie będę już potrzebny, gdy obecny kryzys się skończy?
  • Jeśli miałbym stracić pracę, co powinienem zrobić? Czy to może być okazja do szukania innych możliwości lub doskonalenia swoich umiejętności zawodowych?

Zestresowana kobieta z laptopem

Kontroluj wszystko, co karmi Twoje zmartwienia

Podstawowym sposobem zmniejszenia strachu przed utratą pracy z powodu pandemii jest kontrolowanie czynników, które powodują obawy. Na przykład Twoja służbowa grupa WhatsApp może powodować, że będziesz się bardziej martwić tą sytuacją. Rosną obawy i poziom dezinformacji. Inne informacje są nieproporcjonalne i słyszymy tylko alarmistyczne i negatywne strony tej historii.

Zidentyfikuj sytuacje, informacje i osoby, które zwiększają Twój niepokój. Niezbędne jest zachowanie realistycznego, ale nie fatalistycznego podejścia. Ważne jest, abyś wiedział, jak radzić sobie ze swoimi zmartwieniami i strachem w konstruktywny, a nie defetystyczny sposób.

W sytuacjach trudności i niepewności umysł powinien być zawsze Twoim najlepszym sprzymierzeńcem. Jeśli weźmiesz to wszystko pod uwagę, pomyślnie przejdziesz przez ten kryzys.

Scroll to Top