Praca, którą kochasz, nadal jest pracą

Fakt posiadania pracy, którą kochasz, ma również swoje minusy. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego i co możesz zrobić, aby nie odczuwać zbyt wielu negatywnych skutków.

Kobieta zdobi tort

Niektórzy ludzie naprawdę nienawidzą swojej pracy. Z drugiej strony życie zawodowe niektórych szczęśliwych ludzi jest ożywcze i stymulujące. Co więcej, dostają za to wynagrodzenie. Jeśli masz szczęście być jedną z tych osób i masz pracę, którą kochasz, musisz pamiętać, że nadal jest to praca. Oczywiście, jeśli poświęcisz się czemuś, co naprawdę lubisz, poczujesz się bardziej zadowolony i szczęśliwy. Jednak możesz również napotkać szereg wyzwań, które mogą być trudne do zrozumienia przez innych.

Na przykład na poziomie społecznym możesz czuć, że „odmówiono Ci” prawa do narzekania i do tego, żeby czuć się unieważnionym. Inni mogą reklamować, że skoro poświęcasz się temu, co kochasz, więc czego jeszcze chcesz od życia? Co jednak ciekawe, posiadanie pracy, którą kochasz, wcale nie oznacza, że nie ma w niej elementów, które ci się nie podobają.

Uśmiechnięta kobieta. Praca, którą kochasz
Robienie tego, co Cię pasjonuje, nie oznacza, że nie doświadczysz chwil niezadowolenia, stresu i wyczerpania.

Praca, którą kochasz – dkryj swoje ikigai

Mówi się, że ci, którzy poświęcają się temu, co kochają, znaleźli swoje ikigai. Ten japoński termin oznacza życiową misję, pasję, motywację, która nadaje sens egzystencji, oznacza, że właśnie „po to się urodziliśmy”. Ikigai to połączenie tego, w czym jesteśmy dobrzy, co nas fascynuje i coś, co dodaje światu wartość. Jeśli udało ci się połączyć te trzy aspekty, znalazłeś swoje ikigai. Co więcej, jeśli uczynisz z tego swój zawód, będziesz miał większe poczucie celu i poprawisz swoje samopoczucie.

Zwykle, myśląc o tym pojęciu, odnosimy go do dyscyplin artystycznych, takich jak rysunek czy taniec, ale daleko mu do tego, by był unikalny dla tych dziedzin. Może w równym stopniu dotyczyć osób ze specjalnymi zdolnościami komunikacyjnymi, naukowymi lub budowlanymi. Rzeczywiście, pasje każdego są skrajnie różne. Podobnie praca, którą lubimy, może być równie różnorodna.

Praca, którą kochasz, nadal jest pracą

To, że kochasz swoją pracę, nie czyni z niej hobby. Czy kiedykolwiek słyszałeś zdanie „Wybierz karierę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować ani dnia w swoim życiu”? W rzeczywistości jest to prawda, ale tylko po części i trzeba to wziąć pod uwagę z kilku powodów.

To, co robisz zasługuje na wynagrodzenie

Jeśli twoja praca wiąże się z czynnością, którą kochasz tak bardzo, że wykonałbyś ją, nawet jeśli nie otrzymałeś za nią zapłaty, może to naprawdę utrudnić docenienie swoich usług. Nieważne, czy to malowanie obrazów, opieka nad zwierzętami, pieczenie czy nauczanie matematyki. Jeśli tak bardzo lubisz to zadanie, możesz czuć się naprawdę winny, że przypisujesz mu koszt.

To nie jest tylko kwestia indywidualna. Wszyscy, nie zdając sobie z tego sprawy, umniejszamy pracę innych. Na przykład możesz poprosić przyjaciela dietetyka, aby ułożył dla ciebie bezpłatną dietę lub przyjaciela fizjoterapeutę, aby wykonał masaż w domu. Możesz nawet poprosić znajomego fotografa, aby zrobił ci „przysługę” w dniu ślubu.

Jednak w rzeczywistości czas, wiedza i umiejętności ludzi są cenne i zasługują na zapłatę. Jest to szczególnie ważne, aby pamiętać, jeśli zdecydujesz się założyć lub już prowadzić własną firmę. Bez względu na to, jak bardzo kochasz to, co robisz, dodajesz światu wartość i to zasługuje na wynagrodzenie.

Może powodować stres

W pracy, którą się pasjonujesz, są też wymagania i cele do spełnienia. Są terminy, cele do zaplanowania, zadania do zorganizowania, klienci do zareagowania i nieprzewidziane zdarzenia do rozwiązania. Z hobby możesz je wziąć lub zostawić, jak chcesz. Możesz spędzić na nim tyle czasu, ile chcesz i robić to, kiedy masz na to ochotę. W końcu to coś, co robisz tylko dla siebie i dla własnej przyjemności. Z drugiej strony praca jest wymagająca i wiąże się z pewnymi obowiązkami. Może to doprowadzić do stresu.

Jednak w przypadku swojej pracy musisz poświęcić na nią określoną liczbę godzin, nie możesz zdecydować się tak po prostu z niej zrezygnować. Czasami te godziny mogą być długie, ponieważ ekonomiczny zwrot, jaki uzyskasz za swoją pracę, może nie wystarczyć. Tak więc, bez względu na to, jak bardzo lubisz konkretną czynność, gdy stoi za nią pewien poziom popytu, może to stać się naprawdę stresujące.

Może pojawić się wypalenie

Syndrom wypalenia pojawia się, gdy pracownik „wypala się” lub wyczerpuje się fizycznie i emocjonalnie z powodu wykonywanej pracy. Jest konsekwencją przewlekłego stresu i powoduje apatię, drażliwość i niską wydajność pracy.

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że praca, którą się pasjonujesz, nie może cię doprowadzić do tego stanu, ale prawda jest taka, że może… Zajmowanie się klientami, zbyt długie dni pracy, niskie zarobki lub słabe relacje ze współpracownikami to tylko niektóre z negatywnych czynników, które są całkowicie niezależne od tego, jak bardzo lubisz swoją pracę.

Zawody medyczne (lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, terapeuci itp.) są wybitnie zawodowe, ale są jednym z sektorów najbardziej dotkniętych tym zespołem.

Masz prawo chcieć zmienić swoje warunki pracy

Wreszcie, o ile kochasz swoją pracę, masz prawo pragnąć lepszych warunków, a nawet chcieć zmienić zawód. Chociaż prawdą jest, że są ludzie na stanowiskach, których nie lubią i którzy są w gorszej sytuacji w porównaniu, nie oznacza to, że powinieneś się dostosować lub poddać.

Z drugiej strony, kiedy stres, wymagania i presje nakładają się na to, co było twoim największym hobby, może to skończyć się czymś, co już nie będzie ci się podobało. Jeśli tak się stanie, może się okazać, że tęsknisz za przeszłością, kiedy ta aktywność była twoją bezpieczną przystanią i żałujesz, że nie możesz teraz odzyskać tego uczucia.

Jeśli tak, masz pełne prawo do zmiany kursu i zawodu. Nawet jeśli znalazłeś swoje ikigai, nie masz obowiązku tego robić ani robić z tego swojego zawodu. Twoje potrzeby zmieniają się z biegiem czasu i być może ta zmiana jest najlepszym sposobem działania dla Ciebie w tej chwili.

zmęczona pielęgniarka
To, że lubisz to, co robisz, nie oznacza, że powinieneś zgodzić się na kontynuowanie tego za wszelką cenę.

Ciesz się swoją pracą, ale nie idealizuj jej

Krótko mówiąc, możliwość poświęcenia swojego życia temu, co kochasz, w czym jesteś dobry i co cię wzbogaca, jest prawdziwym przywilejem, ale niekoniecznie jest to sytuacja idealna. Nie kupuj więc pomysłu, że powinieneś czuć się wdzięczny i pokornie ofiarować swoje talenty.

Możesz czuć się zestresowany lub nieszczęśliwy, możesz pobierać opłaty za to, co oferujesz, i jeśli nie chcesz już tego robić. Ciesz się swoimi talentami, ale pozwól sobie na doświadczanie zarówno pozytywów, jak i negatywów swojej sytuacji.

 

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Melero, M. M. (2021). Síndrome de burnout en profesiones sanitarias. Enfermería y medicina como población diana. Revista Sanitaria de Investigación2(12), 181.
  • Schippers, M. (2017) Ikigai: Reflection on life goals optimizes performance and happiness. Journal
    of Economic Literature (Rotterdam: Erasmus Research Institute of Management)
Scroll to Top