Co myślą ludzie, którzy stosują ghosting?

Dlaczego ktoś decyduje się zakończyć związek bez słowa? Czy to z powodu narcyzmu? Czy ma to na celu uniknięcie konfrontacji? Czasami powody takiego zachowania są całkowicie zrozumiałe.

Poważna kobieta zastanawiająca się, co jest w głowach ludzi, którzy są duchami

Ghosting to zachowanie, w którym osoba, która nie jest już zainteresowana konkretnym związkiem, przestaje odpowiadać na wiadomości partnera. To udawanie, że ich partner nie istnieje. W konsekwencji druga strona stopniowo się poddaje i również przestaje się komunikować. Ludzie usuwają partnerów ze swoich kont w mediach społecznościowych i udają, że nigdy nie byli oni częścią ich życia. W efekcie znikają bez śladu i bez wyjaśnienia.

Ghosting definiuje cichy sposób na zakończenie relacji, niezależnie od tego, czy jest to przyjaźń, czy związek romantyczny. Chociaż ta praktyka istniała od zawsze, dziś dzięki cyfrowej technologii staje się łatwiejsza i bardziej powszechna.

Badania, takie jak te przeprowadzone przez LeFebvre i in., 2019 oraz Timmermans i in., 2020 sugerują, że od 60 do 70 procent dorosłych miało tego typu doświadczenia. Eksperci podkreślają, że takie zachowania z reguły pojawiają się w krótkotrwałych związkach, w których zaangażowanie nie zawsze jest jasne. Jednak to w żaden sposób nie usprawiedliwia tego aktu.

Biorąc pod uwagę, że ghosting jest dziś tak powszechny, chcemy dowiedzieć się, co jest w umysłach ludzi, którzy stosują to zachowanie.

Z reguły osoby z przywiązaniem unikającym, które nie lubią być blisko emocjonalne, częściej praktykują ghosting.

dziewczyna sprawdza telefon
Osoba będąca ofiarą ghostingu zadręcza się niekończącymi się pytaniami o to, dlaczego partner nie odpowiada na jej wiadomości i w zasadzie zniknął.

Co jest w umysłach osób, które stosują ghosting?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia Twój przyjaciel dzwoni do Ciebie na granicy rozpaczy. Niedawno poznał kogoś, kogo naprawdę polubił i z kim był szczęśliwy. Jednak ta osoba nagle przestała odbierać telefon i odpisywać na wiadomości. Poznali się na aplikacji randkowej i poszli na kilka randek, ale teraz ten ktoś całkowicie ignoruje wiadomości od Twojego przyjaciela.

To jednak nie wszystko. Twój przyjaciel zniknął także z profilu partnera w mediach społecznościowych, a gdy próbuje do niego zadzwonić, połączenie natychmiast trafia na pocztę głosową. Twój znajomy jest zmartwiony i zastanawia się, czy coś się stało. W końcu nie jest mu łatwo zaakceptować, że jest ofiarą ghostingu. Dopóki sobie tego nie uświadomi, będzie miał w głowie mnóstwo pytań bez odpowiedzi.

Zjawisko ghostingu jest jednak dwukierunkowe. Innymi słowy, wiele osób, które poczuły ból niewyjaśnionego porzucenia, również kiedyś zrobiło to samo. Każdy, kto stosuje tę strategię, wie, że jego zachowanie jest nieprawidłowe i generuje cierpienie. Niemniej jednak ludzie nadal to robią.

Zatem co myślą sobie osoby, które stosują ghosting?

Przywiązanie unikające

Nasze relacje z opiekunami z dzieciństwa często wpływają na rodzaje relacji, które budujemy jako dorośli. Jest więc bardzo prawdopodobne, że wiele z osób stosujących ghosting wykazuje przywiązanie unikające. Są to ludzie, którzy słabo radzą sobie z emocjonalną intymnością i rzadko udaje im się budować głębokie i trwałe relacje.

Ci, którzy wolą unikać zaangażowania i emocjonalnej bliskości, spędzą całe życie na budowaniu kruchych więzi.

Mroczna triada osobowości

Osoba, która praktykuje ghosting, może być osobowością z ciemnej triady. Jones i Paulhus przeprowadzili w 2014 roku badanie, w którym stwierdzono, że tego typu osoby wykazują cechy narcyzmu, makiawelizmu i psychopatii. To ludzie, którzy instrumentalizują innych.

Z reguły nawiązują przyjaźń lub romantyczny związek, aby uzyskać określone korzyści. Kiedy kończy się ich zainteresowanie lub partnerzy przestają być dla nich użyteczni, “sprawcy” znikają bez słowa. Osoby te wykazują również niski poziom empatii.

Niewłaściwe priorytety

W naszym społeczeństwie, które jest zdominowane przez bezpośredniość i płynne lub kruche więzi, często związki trwają tylko przez krótki czas. Nie każdy jest chętny do podjęcia wysiłku, aby zadbać o przyjaźń lub romantyczny związek. Poszukiwane jest natychmiastowe wzmocnienie, zainteresowania szybko się zmieniają, a to, co nam się nie podoba, jest odrzucane, po czym przechodzimy do innego, ciekawszego bodźca/osoby.

Wiele osób, które praktykują ghosting, woli nie komplikować sobie życia i interesuje się tylko własnymi interesami.

Ghosting pozwala im uniknąć konfliktu. Nie muszą się komunikować i konfrontować z drugą osobą. Co więcej, nie muszą rozwijać żadnej samoświadomości. Z tego powodu rzadko zastanawiają się nad wpływem swoich działań.

Słaba komunikacja i konieczność unikania bezpośredniej konfrontacji

Osoba stosująca ghosting wykazuje niedojrzałe zasoby psychologiczne. Brakuje jej inteligencji emocjonalnej i zwykle nie potrafi się komunikować. Nie wie, jak wyrażać się asertywnie i za wszelką cenę unika konfrontacji. Łatwiej jest jej zniknąć, niż powiedzieć komuś, że nie jest już zainteresowana.

To osobowość, której brakuje samoświadomości lub zdolności do refleksji nad własnymi działaniami. Dla niej zawsze lepiej będzie działać pod wpływem impulsu, niż zatrzymać się na chwilę i przemyśleć to, co robi.

mężczyzna sprawdza telefon
Ludzie, którzy stosują ghosting, przyjmują za pewnik, że druga osoba prędzej czy później zrozumie, że ich milczenie wynika z tego, że nie chcą już dłużej utrzymywać związku.

Ludzie, którzy stosują ghosting, zakładają, że to normalne

Rola nowych technologii w relacjach sprawiła, że praktyka ghostingu została znormalizowana. Nie jest to po prostu natychmiastowa strategia zakończenia związku. To ukryta forma komunikacji, praktyka, która choć istniała już wcześniej, jest teraz stosowana jako cichy, ale jasny komunikat. Jeśli Ci nie odpowiem, przyzwyczaj się do myśli, że wyeliminowałem Cię z mojego życia, bo nie jestem Tobą zainteresowany.

Czy zachowanie to jest kiedykolwiek dopuszczalne?

Często mówi się, że osobom, które uciekają się do ghostingu, brakuje odpowiednich umiejętności społecznych i emocjonalnych. Mamy tendencję do definiowania ich jako niedojrzałych ludzi, którym brakuje zasad etycznych, a nawet empatii. Czy istnieje jednak sytuacja, w której ghosting jest akceptowalny?

Odpowiedź brzmi: tak. Może tak być w relacjach, w których partnerzy domagają się zmian i nakładają na swoich partnerów surowe ograniczenia. Kiedy partner jest agresywny i nic nie wskazuje na to, że jego zachowanie się poprawi, zniknięcie jest akceptowalnym wyjściem. Dopóki wszystkie inne strategie, takie jak asertywna komunikacja i prośby, zostały wyczerpane, nie ma innego wyjścia, jak wycofać się, by zakończyć związek. Nie musisz w kółko słuchać tych samych wyjaśnień.

Nieodpowiadanie na wiadomości lub telefony jest aktem zachowania zdrowia psychicznego tych, którzy chcą uciec od szkodliwych związków. W takich przypadkach to ghosting stosowany w celu przetrwania. Nie ma w tym nic złego.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Jones, D. N., & Paulhus, D. L. (2014). Introducing the short dark triad (SD3) a brief measure of dark personality traits. Assessment, 21, 28-41.
  • LeFebvre, L. E., Allen, M., Rasner, R. D., Garstad, S., Wilms, A., & Parrish, C. (2019). Ghosting in emerging adults’ romantic relationships: The digital dissolution disappearance strategy. Imagination, Cognition and Personality, 39, 125-150.
  • Jonason, P. K., Kaźmierczak, I., Campos, A. C., & Davis, M. D. (2021). Leaving without a word: Ghosting and the Dark Triad traits. Acta Psychologica, Advanced online publication.
  • Freedman, G., Powell, D. N., Le, B., & Williams, K. D. (2019). Ghosting and destiny: Implicit theories of relationships predict beliefs about ghosting. Journal of Social and Personal Relationships, 36, 905-924.
  • Timmermans, E., Hermans, A. M., & Opree, S. J. (2020). Gone with the wind: Exploring mobile daters’ ghosting experiences. Journal of Social and Personal Relationships, Advanced online publication.
Scroll to Top