Autentyczność – dlaczego coraz bardziej zanika?

Czy zauważyłeś, że coraz trudniej jest znaleźć autentycznych ludzi? Rzeczywiście, jest wielu, którzy dbają tylko o pozory i nie mają odwagi być sobą w prawdziwym życiu. Dowiedzmy się dlaczego.

Kobieta nad jeziorem. Autentyczność

Rozczarowania, niezrozumiałe zachowanie, coraz bardziej kruche relacje. Wydaje się, że w ostatnich czasach liczba osób z podwójnym życiem wzrasta. Są to jednostki, które wydają się być inne, niż są w rzeczywistości. Wydaje się, że autentyczne cechy charakteru są zagrożone wyginięciem. Brak cechy, jaką jest autentyczność, pojawia się we wszystkich naszych relacjach.

Dlaczego autentyczność zanika? Po pierwsze, powinniśmy wspomnieć, że wokół wciąż są uczciwi i przejrzyści ludzie. W rzeczywistości, kiedy spotykamy osoby o takich cechach, kierujemy się ku nim i nie pozwalamy im uciec. Dzieje się tak, ponieważ oznacza to, że jesteśmy w stanie utrzymać więzy przyjaźni i towarzystwa i nadal utrzymywać relacje, które są wzbogacające, niezawodne, satysfakcjonujące i mniej niestabilne.

W naszym społeczeństwie edukacja, którą otrzymaliśmy wraz ze światem mediów społecznościowych, zamazuje naszą pewność siebie i przyćmiewa nasze prawdziwe ja. Rzeczywiście, istnieje wiele zmiennych, które ograniczają nasze prawo i obowiązek bycia autentycznym. Strach przed byciem sobą to choroba współczesnego świata. To wyjaśnia wiele z naszego dyskomfortu, a także frustrujące relacje.

Jeśli nie pokażemy naszej autentyczności, nigdy nie będziemy cieszyć się autentycznym sobą ani nie osiągnąć pełni życia.

Dziewczyna z chłopakiem. Brak zrozumienia
Brak autentyczności prawie zawsze prowadzi do problemów i rozczarowań.

Dlaczego wiele osób nie jest już autentycznych

Często wydaje się, że jedynymi autentycznymi istotami na świecie są dzieci. Fascynują nas ich błyskotliwe osobowości, ich przytłaczająca ciekawość oraz autentyczne i spontaniczne postacie, którym brakuje wszelkiego rodzaju filtrów. Jednak z biegiem lat czynniki takie jak edukacja, społeczeństwo i media będą ich zarażać i gasić ich uczciwość.

Nie możemy całkowicie winić naszego środowiska. Fakt, że wielu ludzi nie jest już autentycznych, często wynika z ich niezdolności do tego. Dzieje się tak, ponieważ ujawnienie naszego prawdziwego ja wymaga ogromnej odwagi, a także w wielu przypadkach zerwania z pokusą lub złymi nawykami.

W rzeczywistości nie jest to łatwe zadanie, ponieważ w świecie, który woli, abyśmy wszyscy byli równi, wypowiadanie się wymaga odwagi, którą tylko nieliczni mają odwagę się wykazać. Tutaj wyjaśnimy zmienne, które utrudniają zdolność do bycia autentycznym.

Nasze próby zadowolenia innych umniejszają naszą autentyczność.

Życie naprawdę wymaga ogromnej pracy psychologicznej

Badanie opublikowane w czasopiśmie Annals of the American Psychotherapy podkreśla znaczenie autentyczności dla osiągnięcia odpowiedniego samopoczucia i równowagi psychicznej. Jest ku temu powód. Jak wspomnieliśmy wcześniej, bycie autentycznym wymaga ciągłej pracy nad zachowaniem naszej istoty, naszych wartości i naszych prawdziwych charakterów.

Ludzie nie są już autentyczni, ponieważ nie rozwijają autentycznej samoświadomości. Dzieje się tak, ponieważ nie mamy kontaktu z naszymi emocjami, myślami i potrzebami i żyjemy zgodnie z nimi. Ci, którzy patrzą tylko na zewnątrz, aby dowiedzieć się, czego się od nich oczekuje, a zaniedbują to, co jest w ich wnętrzu, są uwięzieni w obowiązku odgrywania określonych ról. To takie role, które sprawiają, że się dopasowują. Jednak sprawiają, że zapominają o sobie.

Udając, że jesteśmy tym, czego nie powinniśmy akceptować

Pięcioletnie dzieci charakteryzują się niewinnością i uczciwością. Niemniej jednak, kiedy osiągają 12 lat, już takie nie są. W rzeczywistości, po osiągnięciu dojrzałości, uświadamiają sobie potrzebę dopasowania się i akceptacji przez swoich rówieśników. To dlatego, że ci, którzy nie są równi innym, są wskazywani, odrzucani, a nawet atakowani.

Dlatego od tego momentu zaczyna się powolne i postępujące oderwanie się od ich indywidualnej jaźni i zaczynają ubierać się w zbiorową jaźń. Szukają aprobaty innych i wydają się być tym, czego nie powinni integrować ze swoją grupą społeczną. To unicestwia ich istotę i autentyczność.

Media społecznościowe osłabiają autentyczne „ja”

Fakt, że ludzie nie są już autentyczni, w dużej mierze wynika z mediów społecznościowych. Jest to szczególnie widoczne wśród młodszej populacji. Dzisiaj nastolatkowie wykorzystują nowe technologie jako lustra do definiowania siebie i rozumienia świata. Cyfrowy wszechświat to scena, na której odbywa się niebezpieczna praktyka porównań społecznych.

Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Łotewski (Łotwa) wynika, że media cyfrowe to te mechanizmy, które obecnie odgrywają ważną rolę w rozwoju tożsamości nastolatków. Wyjaśnia to takie czynniki, jak kruche ja, opanowane przez niską samoocenę, odrzucenie własnego ciała i ich coraz bardziej niestabilne relacje.

Tyrania tego typu oznacza, że autentyczność nie jest wzmacniana ani nagradzana. Wynagradzane są obecne normy. Innymi słowy, to, co jest społecznie uważane za piękne, odpowiednie i akceptowalne.

Media społecznościowe zmuszają nas do używania masek, filtrów, zwracania nadmiernej uwagi na pozory i życia w scenariuszach pełnych kłamstw. To, co autentyczne, nie triumfuje, a podkreślane są tylko „normatywne” ciała i „normatywne” emocje, takie jak szczęście i sukces.

Kobieta patrząca na telefon
Telefon stał się lustrem, w którym widzimy życie innych ludzi, które są wszystkim, z wyjątkiem autentyczności i autentyczności.

Ludzie nie są już autentyczni, ponieważ nie uznajemy ludzkiej autentyczności

Czy wiedziałbyś, jak rozpoznać uczciwą osobę? Czy wiesz, kiedy ktoś zachowuje się autentycznie i nie nosi maski? Może tak, ale jest wielu, którzy tego nie robią. Zostało to ujawnione w badaniu przeprowadzonym przez Columbia University (USA). Twierdzono, że osiągnęliśmy punkt, w którym wielu nie jest w stanie odróżnić oszusta od tego, który kroczy przez życie z sercem na dłoni.

Pomyśl na przykład o tych ludziach, którzy pozwalają sobie na bezbronność i wyraźnie wyrażają swoje emocje. To niefortunny fakt, że kiedy ktoś okazuje swoje prawdziwe uczucia, często jest określany jako dramatyczny i fałszywy. To powoduje, że w końcu tłumimy to, co czujemy z obawy przed krytyką i pogardą.

Wreszcie, być może ludzie nie są już autentyczni, ponieważ nie wolno im być. Boją się, że ich autentyczność zostanie źle zrozumiana, a nawet usankcjonowana. Z tego powodu niestety przed nami długa droga.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Bailey ER, Levy A. Are You for Real? Perceptions of Authenticity Are Systematically Biased and Not Accurate. Psychol Sci. 2022 May;33(5):798-815. doi: 10.1177/09567976211056623. Epub 2022 Apr 28. PMID: 35482890.
  • Goldman, B. M., & Kernis, M. H. (2002). The role of authenticity in healthy psychological functioning and subjective well-being.  Annals of the American Psychotherapy Association5(6), 18-20.
  • Newman GE. The Psychology of Authenticity. Review of General Psychology. 2019;23(1):8-18. doi:10.1037/gpr0000158
  • Sebre, Sandra & Miltuze, Anika. (2021). Digital Media as a Medium for Adolescent Identity Development. Technology, Knowledge and Learning. 26. 1-15. 10.1007/s10758-021-09499-1.
Scroll to Top