Różne wcielenia odwagi: troska, miłość, naprawianie swoich błędów

Dbanie o związek to nie tylko słowa, ale też czyny. Różne wcielenia odwagi to: troska, miłość i naprawianie swoich błędów.
Różne wcielenia odwagi: troska, miłość, naprawianie swoich błędów
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2021

Odpuszczanie, zamykanie za sobą drzwi, odchodzenie od pewnych osób i sytuacji wymaga dużej odwagi. Różne wcielenia odwagi to: troska, miłość, naprawianie swoich błędów i utrzymywanie ukochanych osób blisko siebie.

Nie jest to proste zadanie. Serce nie pozwala bowiem na improwizację, ale wymaga przemyślanych działań, byśmy dawali z siebie to, co najlepsze.

Stare przysłowie mówi, że potykamy się częściej językiem niż stopami. To prawda – w końcu dokładnie w ten sposób tracimy ukochane osoby. Przez niefortunny język i niewypowiedziane słowa, które utknęły w gardle z powodu dumy i niewybaczalnego zaniedbania.

Sztuka dbania o relacje to podstawa szczęścia. Nikt nie jest jednak mistrzem w tej dziedzinie –  często popełniamy smutne błędy, których żałujemy przez całe życie. Partner, przyjaciel, rodzina….

Miłość to troska i asysta przy nastawieniu, intencjach, emocjach i zachowaniu. To wszystko wymaga inteligencji emocjonalnej i empatii.

Dwie przyjaciółki

Troska, miłość, naprawianie swoich błędów – różne wcielenia odwagi

Ezop pisał w jednej ze swoich bajek, że każdy jest odważny z bezpiecznej odległości. To prawda – im dłużej pozostajemy w tym wymiarze, tym bardziej cierpią nasze relacje.

Przyjaźń powinna być dość odważna, by przekraczać bariery i nieść pomoc w kluczowym momencie, miłość powinna być w stanie pokonywać strach i niepewność oraz oddawać się drugiej osobie w całości.

Nie potrzebujemy jednak bohaterstwa. W sferze uczuć nie chodzi o czekanie na ratunek. Ale owszem, powinniśmy móc liczyć na decyzyjność i odwagę do troszczenia się, kochania, naprawiania swoich błędów…

Dobrze mieć przy sobie osoby, które rozumieją, że troska to codzienne zapewnianie schronienia, gdzie drugi człowiek czuje się kochany i doceniany.

Różne wcielenia odwagi i to najważniejsze ze wszystkich

Odwaga przyjmuje różne formy. Czasami to pokonywanie własnego strachu i opuszczanie strefy komfortu, by odnaleźć poczucie własnej wartości i swoje miejsce w świecie. Czasami to odejście od jakiejś toksycznej sytuacji na rzecz odzyskania kontroli nad własnym życiem i tożsamością.

Z drugiej strony, odwaga wymagana jest w wielu zawodach. Niektórzy ryzykują własne życie, by ratować innych. Chociaż odwaga może przyjmować wiele form, ma jedną naturę – jest realizowana poprzez miłość i docenienie, a nie egoizm związany z szukaniem sławy, uznania czy inny rodzaj nacisku.

Odważny jest człowiek, który nie widzi przeszkód, by pomagać innym, który działa zgodnie ze swoimi wartościami i nie boi się zmieniać rzeczywistość dla dobra innych oraz własnego. Miłość własna bowiem również polega na kochaniu, trosce i naprawianiu swoich błędów.

Dbanie o relację ze sobą samym, pielęgnowanie połączenia z własnym ja, to jedyny sposób na dawanie z siebie tego, co najlepsze.

Zakochana para

Sztuka bliskości w relacjach, które są dla nas ważne

Istnieje pewne potężne narzędzie wywierania wpływu na innych. Powinniśmy przede wszystkim mieć je na uwadze w relacjach – chodzi o bliskość.

Mało co ma takie znaczenie dla ludzi jak bliskość. Chodzi o poczucie, że czas się zatrzymuje, gdy jesteśmy razem i że nic nie liczy się tak, jak ten moment.

To, co dzieje się w tej dzielonej przestrzeni jest cenne i dlatego warto wysilać się, by odczuwać taką chwilę wszystkimi zmysłami. Być obecnym, otwierać swoje emocje, słowa i wolę – to leży u podstaw relacji międzyludzkich. Należy nadawać znaczenie takim momentom poprzez nastawienie, troskę i komunikację.

Umieć docenić to, co się kocha

Gdy doceniamy to, co mamy, panuje równowaga. Nie potrzebujemy niczego więcej, bo czujemy się zrealizowani, napełnieni wdzięcznością i uczuciem.

Wszystko zależy od chwili, w której uświadamiamy sobie, że nasze życie jest pełne, a szczęście przejawia się w codzienności.

Kochać, troszczyć się, naprawiać swoje błędy….To filary spełnienia w świecie relacji oraz wcielenia odwagi praktykowane przez tych, którzy poszukują satysfakcji w związkach.

Bliskość, troska, ostrożne posługiwanie się słowami, przemyślane decyzje i odważne naprawianie własnych błędów – ta droga prowadzi do szczęścia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.