Jaki byłby świat bez mediów społecznościowych?

Świat bez mediów społecznościowych bardzo różniłby się od tego, jaki jest teraz. Na początek byłbyś zmuszony częściej wychodzić, spotykać się z ludźmi lub znaleźć partnera.
Jaki byłby świat bez mediów społecznościowych?
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 14 września, 2023

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jaki byłby świat bez mediów społecznościowych? Być może już to wiesz, ponieważ prawdopodobnie tego doświadczyłeś. Jak bez wątpienia zdajesz sobie sprawę, ostatnio było kilka okazji, gdy duże firmy technologiczne, takie jak Instagram, Facebook i WhatsApp, były przez kilka godzin niedostępne. To doświadczenie nie było pozytywne dla dużej części populacji.

Wyobrażanie sobie świata bez tych zasobów niektórym wyda się apokaliptyczną wizją, a innym rajem. Nie można jednak zaprzeczyć, że nie wyobrażamy sobie już życia bez tych narzędzi, które na dobre i złe zmieniły nasze życie. Trudno byłoby nam wrócić do spokojnych lat 80-tych i 90-tych, kiedy nie istnieli influencerzy, a żeby być na bieżąco z wydarzeniami na świecie, kupowaliśmy gazety, słuchaliśmy radia i oglądaliśmy telewizję.

Jednak przez chwilę wyobraź sobie, jak wyglądałby świat bez mediów społecznościowych. Pomyśl o swoim życiu bez Twittera, Instagrama, TikToka, Facebooka, LinkedIn czy Pinteresta.

Gdyby nie było sieci społecznościowych, prawdopodobnie byłbyś znacznie mniej rozproszony i bardziej produktywny.

jaki byłby świat bez sieci społecznościowych

Możliwe scenariusze

W świecie bez mediów społecznościowych pierwszą rzeczą, którą prawdopodobnie mógłbyś poczuć, byłyby dziwne odczucia pustki i ciszy. Trudno powiedzieć, czy byłoby to „dobre” czy „złe”, ale na pewno byłoby „inne”. Społeczeństwo powróciłoby do braku łączności. Ogólne informacje nie płynęłyby tak szybko i nie byłoby kanałów, w których mógłbyś tak łatwo wyrazić siebie.

W takim wszechświecie bylibyśmy raczej inni, niż jesteśmy teraz. Tylko ci, którzy już doświadczyli świata bez sieci i Internetu, szybko by się przystosowali. Z drugiej strony młodzi ludzie musieliby zmierzyć się z traumą egzystencjalną i tożsamościową. Ostatecznie przyzwyczailiby się. W ostatecznym rozrachunku jest jedna rzecz, która definiuje człowieka – adaptacja.

Tylko przez chwilę wyobraź sobie, jak wyglądałaby Twoja rzeczywistość, gdybyś używał telefonu komórkowego do tego, do czego został pierwotnie zaprojektowany: wykonywania i odbierania połączeń telefonicznych.

1. Musiałbyś wychodzić z domu, żeby poznać ludzi

Media społecznościowe pozwalają poznać niezliczoną ilość osób bez konieczności wychodzenia z domu. Zapewniają szybki i wygodny sposób nawiązywania kontaktów z innymi osobami o tych samych hobby i zainteresowaniach co Ty. Gdybyś nie miał tych zasobów, nie miałbyś innego wyjścia, jak częściej wychodzić z domu.

Trudniej byłoby też znaleźć partnerów. Według badań Uniwersytetu Harvarda, media społecznościowe wywarły ogromny wpływ na romantyczne relacje w ostatnich dziesięcioleciach. Niewątpliwie bez tego zasobu sprawy byłyby trudniejsze.

W świecie bez sieci społecznościowych musisz być bardziej bezpośredni z ludźmi, których chcesz poznać. Nie będziesz już mógł „polubić” ich postów online, aby przełamać lody.

2. Dowiadywanie się o rzeczach zajęłoby więcej czasu (lub w ogóle byłoby niemożliwe)

Obecnie możesz dowiedzieć się, co dzieje się w dowolnym miejscu na świecie, patrząc na swoje urządzenia mobilne. Wiadomości są aktualizowane co sekundę. Nie trzeba więc czekać na wiadomości o 21:00 czy poranną gazetę. Media społecznościowe są lustrem natychmiastowości i odbiciem hiperpołączonej planety.

Bez tego zasobu społeczeństwo byłoby mniej poinformowane i mniej wrażliwe na rzeczywistość poza naszym bliskim otoczeniem.

3. Listy, pocztówki i czasopisma znów stałyby się modne

Czy wyobrażasz sobie dzień bez cyfrowych obrazów? Bez mediów społecznościowych nie byłoby więcej oglądania codziennych zdjęć czy selfie od przyjaciół i rodziny. Nie oglądałbyś już swoich ulubionych Instagramerów pokazujących swoje śniadania, sesje na siłowni lub podróże życia.

Nie miałbyś innego wyjścia, jak tylko wrócić do czasopism, aby się rozerwać i poczytać na tematy, które Cię pasjonują. Musiałbyś również polegać na listach i pocztówkach, aby usłyszeć od przyjaciół i rodziny, którzy mieszkają daleko.

4. Nigdy więcej „polubień”

Osoby uzależnione od klikania lub otrzymywania powiadomienia „lubię to” byłyby zmuszone radzić sobie z objawami odstawienia. W świecie bez mediów społecznościowych nie byłoby już społecznych wzmocnień. Jednak nie byłoby też osądów, pozytywnych lub negatywnych.

5. Nie miałbyś już „obserwatorów”

Obserwatorzy nawet by nie istnieli, z wyjątkiem przypadków wyznawców kultów. Nie miałbyś też setek przyjaciół, których nigdy nie spotkałeś lub rzadko widujesz, ale z którymi kontaktujesz się regularnie.

6. Nie będzie można plotkować o życiu innych

Każdy z nas kiedyś plotkował. Spotykasz kogoś, kogo lubisz, a potem natychmiast analizujesz jego media społecznościowe. W nieco ponad dwadzieścia minut możesz dowiedzieć się, jakie są ich hobby, kim są ich przyjaciele, kim byli ich poprzedni partnerzy, jaka jest ich ideologia, imiona zwierząt domowych… Lista jest długa.

Jednak bez mediów społecznościowych jedynym sposobem na poznanie innych ludzi byłaby fizyczna interakcja z nimi. Nie byłoby więcej plotkowania o życiu innych ani monitorowania tego, co inni publikują, aby wywnioskować, jakimi są osobami.

Świat bez mediów społecznościowych oznaczałby relacje owiane najbardziej hermetyczną tajemnicą. Byłbyś narażony na odkrywanie ludzi bez odwoływania się do ich profili online.

7. Szukałbyś innych kanałów ekspresji, aby dać się poznać

W świecie bez mediów społecznościowych nie byłoby Twittera do wyrażania swoich opinii lub niezgadzania się z innymi. Nie miałbyś też Instagrama, aby publikować swoje hobby lub zainteresowania. Co więcej, nie można by było rozpocząć zbiórek pieniędzy, dyskutować o problemach społecznych ani uwidocznić konkretnych realiów.

Bez tych środków głosy milionów byłyby stłumione. Ludzie musieliby znaleźć inne, bardziej złożone sposoby wyrażania się.

kobieta w świecie bez sieci społecznościowych

8. Miałbyś więcej czasu na inne rzeczy

Być może jesteś jedną z tych osób, które nie mogą żyć bez Wi-Fi i bez sprawdzania powiadomień co pięć sekund. Lub jedną z tych, którzy co noc spędzają godziny na Instagramie lub TikToku. W świecie bez mediów społecznościowych nagle miałbyś więcej czasu.

Przeczytałbyś więcej książek. Byłbyś bardziej związany z prawdziwym życiem, a nie z życiem online. Może nawet poprawiłoby się Twoje zdrowie psychiczne.

Wreszcie, świat bez mediów społecznościowych wyglądałby zupełnie inaczej dla większości, ale tak samo dla tych, którzy z nich nie korzystają. Byłbyś zmuszony pamiętać o urodzinach swoich przyjaciół i rodziny. Co więcej, być może telefony komórkowe nie miałyby już nawet aparatów.

Zmiany byłyby nieskończone, ale przetrwałbyś tę sytuację. Jako gatunek, udało nam się żyć bez tych zasobów przez tysiące lat.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bao, Te & Liang, Bin & Riyanto, Yohanes. (2019). Social Media and Life Satisfaction: Evidence from Chinese Time-Use Survey. SSRN Electronic Journal. 10.2139/ssrn.3534633.
  • Pulido, Cristina & Redondo-Sama, Gisela & Sordé Martí, Teresa & Flecha, Ramon. (2018). Social impact in social media: A new method to evaluate the social impact of research. PLOS ONE. 13. e0203117. 10.1371/journal.pone.0203117.
  • Ulanova, Elizabeth. (2020). The Influence of Social Media on Modern Romantic Relationships : A Literary Analysis of New Media Studies. 10.13140/RG.2.2.10704.74247.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.