Czy wiesz, że wiele lat temu nauka odkryła, że żółty kolor pobudza apetyt? To jest powód, dla którego przemysł spożywczy używa go do swoich reklam i logo. To rodzaj podprogowej wiadomości dla mózgu. W rzeczywistości za każdym razem, gdy te promienie świetlne uderzają w naszą siatkówkę, doświadczamy niekończących się procesów fizjologicznych i psychologicznych. Ciekawe wnioski pojawiają się też, jeśli chodzi o nasz ulubiony kolor.
Co więcej, nauka sugeruje, że preferowanie takiego czy innego koloru nie jest czysto dobrowolnym działaniem. Na kolory wszyscy reagujemy emocjonalnie i ewolucyjnie. Każda tonacja generuje wrażenie, wrażenie, fizjologiczną aktywację, a nawet serię specyficznych impulsów, jak w przypadku koloru żółtego.
Co więcej, nie możemy zignorować kulturowej impregnacji, jaką nadaliśmy niektórym tonom. Na przykład kolor czarny od dawna kojarzony jest z procesem żałoby i jest odcieniem ubrań noszonych przez tych, którzy stracili ukochaną osobę. Dziś czerń kojarzy się również z elegancją. Wszyscy mamy swój ulubiony kolor. Może masz słabość do delikatnej lawendy, żywego cynobru lub turkusu, albo bardziej stonowanej oliwkowej zieleni. Dlaczego nasze preferencje są różne?
Kolor niebieski jest ulubionym kolorem większości ludzi.
Twój ulubiony kolor – czy to niebieski?
Jakie są twoje trzy ulubione kolory? Jest bardzo prawdopodobne, że umieściłeś na swojej liście kolor niebieski. W rzeczywistości kolor niebieski od wieków był ulubionym kolorem większości ludzi. Wynika to częściowo z faktu, że ludzie ewoluowali, kojarząc ten kolor z przetrwaniem, spokojem i zdrowiem.
Życie w miejscach zbliżonych do środowisk wodnych ułatwiło nam posiadanie zasobów do wyżywienia się i przetrwania. Były to również piękne miejsca (rzeki, morza, jeziora) obdarzone światłem, które generowało poczucie dobrobytu u naszych przodków. Ten ślad przeszłości jest w nas wciąż obecny.
Badanie przeprowadzone przez University of Texas (USA) przeprowadziło uderzający eksperyment w Japonii. Odkryli, że instalowanie niebieskich diod LED na peronach metra i pociągów zapobiega samobójstwom. Chociaż ten test pilotażowy przeprowadzono tylko na jednej linii kolejowej, dane były odkrywcze. Samobójstwa zmniejszyły się o 84 procent. W jakiś sposób kolor niebieski ma wpływ na mózg. Zachęca do introspekcji i spokoju. To wyjaśnia, dlaczego tak nas przyciąga.
Jednak poza niebieskim, dlaczego masz ulubiony kolor? Dlaczego od młodości preferowałeś jeden kolor, a nie inny?
Za każdym kolorem kryje się opowieść (teoria walencji ekologicznej)
Teoria walencji została ukuta przez dr Karen Schloss w badaniu opublikowanym w czasopiśmie PNAS. Najwyraźniej w naszych rejestrach myślowych żaden kolor nie jest neutralny: wszystkim nadajemy konkretne znaczenia. Na przykład pięcioletnia dziewczynka prawdopodobnie preferuje różowy ze względu na kulturowe postrzeganie, w którym została wychowana.
Nasze osobiste historie i subiektywne doświadczenia warunkują nas, jeśli chodzi o odczuwanie preferencji dla tego czy innego koloru. Media i reklama również mają duży wpływ. W rzeczywistości często wystarczy mieć doświadczenie o dużej intensywności emocjonalnej, aby twój umysł wyczuł preferencję dla określonego koloru.
Na przykład, jeśli osoba, w której się zakochałeś, miała na sobie zieloną koszulę w dniu, w którym ją poznałeś, prawdopodobnie jest to teraz Twój ulubiony kolor. Wyjaśnia to również, dlaczego z biegiem czasu twoje upodobanie do jednego koloru może zmienić się na inny.
Kolory i osobowość człowieka
Wszyscy mamy ulubiony kolor i najprawdopodobniej nie jest on brązowy. W rzeczywistości kolor ten wzbudza w twoim mózgu szereg nieprzyjemnych wrażeń. Wiąże się to z brudem, gruzem i rozkładem. Poza tymi instynktownymi i kulturowymi reakcjami leży czynnik osobowości.
Na przykład kolor czerwony jest jednym z ulubionych kolorów dynamicznych, ekstrawertycznych i pełnych pasji ludzi. To najbardziej uderzający kolor dla ludzkiego oka. Nigdy nie pozostaje niezauważony. Z drugiej strony, najbardziej introwertyczne, cierpliwe i introspektywne osobowości preferują kolor zielony.
Ci, którzy są optymistyczni, dobrze się komunikują i mają duże poczucie humoru, mogą mieć wśród swoich faworytów pomarańczę. Nasza osobowość to kolejna zmienna, która może wyjaśnić tę skłonność do pewnych tonów, a nie do innych.
Dziewczęta w wieku od pięciu do sześciu lat mają tendencję do skupiania się na kolorze różowym ze względu na czynniki społeczne i kulturowe. Jednak przed osiągnięciem wieku dojrzewania ich preferencje ulegają zmianie.
Kolory powstają z opowieści
Twoje doświadczenia życiowe, kultura, osobowość, a nawet instynkty odgrywają decydującą rolę w Twojej fascynacji określonym kolorem lub kolorami. W rzeczywistości można powiedzieć, że łączy się zarówno kulturowe, jak i biologiczne pochodzenie. To czyni go jeszcze bardziej interesującym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego masz ulubiony kolor, zadaj sobie następujące pytania. Jak ten kolor sprawia, że się czuję? Co mi się kojarzy z tym kolorem? Jakie wspomnienia lub jakie obrazy przywodzi na myśl? Być może, zastanawiając się nad tymi pytaniami, znajdziesz odpowiedź.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Matsubayashi T, Sawada Y, Ueda M. (2012). Does the installation of blue lights on train platforms prevent suicide? A before-and-after observational study from Japan. Journal of Affective Disorders. 8. 50-51. Published online 11 September 2012. doi: 10.1016/j.jad.2012.08.018 , 2012 .
- Palmer SE, Schloss KB. An ecological valence theory of human color preference. Proc Natl Acad Sci U S A. 2010 May 11;107(19):8877-82. doi: 10.1073/pnas.0906172107. Epub 2010 Apr 26. PMID: 20421475; PMCID: PMC2889342.