Urodzinowy blues: dlaczego urodziny sprawiają, że jesteś smutna?

Twoje urodziny różnią się od każdego innego dnia w kalendarzu. Twoi bliscy mają tendencję do komplementów, zwracają większą uwagę i są bardziej wyczuleni na Twoje potrzeby. To jest zazwyczaj pozytywne. Jednak u niektórych osób urodziny wywołują serię efektów, które nie są tak przyjemne.
Urodzinowy blues: dlaczego urodziny sprawiają, że jesteś smutna?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Dla wielu osób urodziny to najbardziej wyjątkowy i magiczny dzień w roku. W tym dniu otrzymują uwagę, pochwały i prezenty od swoich bliskich. Jednak dla innych jest to smutny i zagmatwany dzień, którym jeśli mogą, wolą zignorować. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj opowiemy więcej o tym zjawisku, znanym jako urodzinowy blues.

Powinniśmy jeszcze wspomnieć, że nie musisz wybierać obozu miłośników urodzin albo ich przeciwników. Co więcej, Twoja reakcja na urodziny może się zmieniać z roku na rok. Niemniej jednak, jeśli jesteś jedną z tych osób, które czują niepokój lub przygnębienie, gdy zbliżają się ich urodziny, oto kilka możliwych powodów tej sytuacji.

Urodzinowy blues charakteryzuje się negatywnym nastrojem.

Urodzinowy blues

Depresja urodzinowa (lub urodzinowy blues) dotyka wielu ludzi. To negatywny stan umysłu i zespół objawów, które pojawiają się w dniach przed i po urodzinach. Dana osoba może czuć się apatyczna, smutna i przygnębiona, a także niespokojna i wystraszona.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłaś takiej sytuacji, być może czułaś się dziwnie i samotnie. Zastanawiałaś się, dlaczego jesteś tak nieszczęśliwa w dniu, który powinien być tak przyjemny. Prawda jest taka, że nie jesteś sama. Jest wiele osób, które podobnie jak Ty cierpią na następujące objawy, gdy zbliżają się ich urodziny:

  • Negatywny, przygnębiony lub niespokojny nastrój. Możesz także płakać bez wyraźnego powodu.
  • Zmęczenie i apatia, brak motywacji i brak chęci planowania lub świętowania „swojego dnia”.
  • Możesz czuć się bardziej introspekcyjna i refleksyjna, możesz też preferować samotność. Każdy kontakt towarzyski może Ci w ogóle nie odpowiadać.
  • Mogą wystąpić zaburzenia apetytu i snu. Niektóre objawy to na przykład bezsenność, budzenie się w nocy lub nadmierne spanie.
  • Prawdopodobnie Twój umysł nie przestanie pracować i będziesz mieć nieprzyjemne i natrętne myśli o sobie lub swoim życiu.
  • Możesz również odczuwać dolegliwości fizyczne, takie jak bóle mięśni lub bóle głowy.

Skąd bierze się depresja urodzinowa?

Może być naprawdę trudno zrozumieć, dlaczego tak się czujesz tuż przed urodzinami. Istnieje kilka możliwych przyczyn.

Nadmierna presja i oczekiwania

Presja związana z urodzinami nie jest dla nikogo tajemnicą. Są to wyjątkowe dni (tak jak Boże Narodzenie), kiedy możesz czuć się zobowiązana do bycia radosną i zadowoloną. Inni często oczekują, że będziesz podekscytowana swoimi urodzinami lub zorganizujesz przyjęcie. Ta presja zbiera swoje żniwo.

W konsekwencji to, co powinno być przyjemnym czasem, może stać się jednocześnie obowiązkiem, a także rozczarowaniem. Zdarzają się przyjaciele, którzy nie mogą/nie chcą uczestniczyć w Twoim przyjęciu, krewni, którzy zapominają, że to dziś, i codzienność, która często okazuje się chaotyczna i skomplikowana. Mimo to jesteś zmuszona się uśmiechać.

Strata i nieobecność bliskich

Twoje urodziny to czas, aby zwołać swoich bliskich, poczuć ich miłość i troskę i podziękować im za obecność w Twoim życiu. Co się jednak stanie, gdy część z nich zniknie? Co jeśli straciłaś kogoś bliskiego? Tego dnia (i parę dni wcześniej) odczuwasz ich nieobecność bardziej niż kiedykolwiek, co może napełnić Cię uczuciem nostalgii, smutku i beznadziei.

Refleksja nad Twoją tożsamością i rozwojem

Jednym z głównych powodów, dla których cierpisz na urodzinowy blues, jest to, że dzień Twoich urodzin zmusza Cię do refleksji nad sobą. Symbolicznie reprezentuje koniec pewnego cyklu i skłania do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i porażek.

Z drugiej strony, społecznie, istnieje silna presja związana z wiekiem. W pewnych momentach życia oczekuje się od Ciebie pewnych osiągnięć: ukończenia szkoły, zdobycia pracy, małżeństwa i rodzicielstwa. Ponadto pewnie masz swoje osobiste cele, które myślałaś, że zdołasz do tej pory osiągnąć.

Co się stanie, jeśli nie spełniłaś tych oczekiwań? Może Twoje życie nie jest takie, jak „powinno być” lub takie, jak chciałabyś, aby było? Co jeśli w pewnym momencie tak było, ale teraz czujesz, że coś się zmieniło? Kiedy Twoje wyniki nie są zgodne z Twoimi oczekiwaniami, ocena tego, kim jesteś, może nie być przyjemna.

Strach przed starzeniem się

Na koniec nie zapominaj, że urodziny są przypomnieniem, że się starzejesz. Tak więc strach przed starzeniem się i strach przed śmiercią może pojawić się raczej nagle. Jest to szczególnie powszechne u osób starszych, które mają trudności w radzeniu sobie z tą rzeczywistością, która staje się tak wyraźna w rocznicę ich urodzin.

Wielu ludzi urodziny skłaniają do myślenia o wszystkim, czego nie osiągnęli w swoim życiu.

Wygraj z urodzinowym bluesem

Jeśli urodzinowy blues wpływa na Ciebie w znaczący sposób, musisz być elastyczna i współczująca wobec siebie. Pamiętaj, że nie masz obowiązku czuć się szczęśliwą tylko dlatego, że są Twoje urodziny. Nie musisz świętować ani robić niczego, czego nie chcesz. To Twój dzień i jeśli chcesz spędzić go samej, w ciszy, to Twój przywilej.

Jeśli pojawią się w Tobie negatywne uczucia, nie obwiniaj siebie, nie odrzucaj ich ani nie ukrywaj. Pozwól im płynąć, poczuj je i wyrażaj. Może to być świetna okazja, aby lepiej siebie poznać, połączyć się ze sobą i zwrócić na siebie uwagę, której odmawiałaś sobie wcześniej.

Jeśli czujesz się zbyt nieswojo, pamiętaj, że możesz poprosić o profesjonalną pomoc. Być może nadszedł czas, aby zająć się tymi lękami, frustracją i bólem, które tak długo w sobie trzymałaś. Urodzinowy blues może mieć istotny wpływ na Twoje zdrowie, więc najlepiej oddać się w ręce ekspertów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alter, M. (2006). Birthday blues. Neurology67(2), E3-E4.
  • Barraclough, B. M., & Shepherd, D. M. (1976). Birthday blues: The association of birthday with self-inflicted death in the elderly. Acta Psychiatrica Scandinavica, 54(2), 146–149. https://doi.org/10.1111/j.1600-0447.1976.tb00106.x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.