Jako dorośli często żartujemy z uczuć nastolatków i ich intensywności. Nie powinniśmy jednak zapominać, że my również przeszliśmy przez te dramatyczne doświadczenia i często dalej pamiętamy, jak się wtedy czuliśmy. Nastoletnie romanse to istotny etap w życiu każdego z nas.
Łatwo jest spojrzeć wstecz i zobaczyć, jak przesadzone były nasze nastoletnie doświadczenia. Niemniej jednak powinniśmy wziąć pod uwagę specyfikę mózgu w tym wieku. Mózg nastolatka po raz pierwszy musi zmierzyć się z nieszczęściami dorosłego życia. Dlatego też powinniśmy spróbować pomóc wszystkim osobom w tym wieku, które znamy i które przeżywają ten trudny czas.
Na tym etapie życia miłość i związki romantyczne są wszechogarniające. Uczucia te są również bardzo złożone, ale nastolatkowie mogą uczyć się na swoich doświadczeniach, dzięki czemu zaczynają lepiej rozumieć ten proces.
Nastoletnie romanse i ich charakterystyka
Miłość, nawet ze swoją uniwersalną i pozytywną naturą, jest uczuciem, które wymaga zarządzania emocjami. Chociaż jest obecna w życiu prawie każdego z nas, zaczyna się w rodzinie i wśród rówieśników. W okresie dojrzewania manifestuje się, gdy romantyczne relacje stają się rzeczywistością i młodzi ludzie zaczynają odkrywać różne formy emocji i uczuć.
1. Intensywność regulowana hormonami
W okresie dojrzewania w naszym ciele zaczynają działać hormony, które zmieniają nasze zachowanie i subiektywne postrzeganie świata. Nie oznacza to jednak, że to, co czuje nastolatek, nie jest prawdziwe. Na tym etapie romanse nabierają intensywności, która raczej nie powtórzy się na żadnym innym etapie ich życia. Dlatego to normalne, że ich reakcje i decyzje są bardziej ekstremalne.
2. Rola interocepcji
Interocepcja to percepcja wewnętrznego stanu organizmu. Może to być na przykład uczucie szybszego bicia serca. W okresie dojrzewania pojawiają się nowe wrażenia interoceptywne, takie jak klasyczne motyle w żołądku, gdy nastolatek widzi obiekt swoich uczuć.
Nastolatki muszą nauczyć się radzić sobie z tymi nowymi doznaniami. Chociaż może się wydawać, że to mało istotne, rumienienie się po raz pierwszy jest dla nich niepokojące i wymaga introspekcji.
3. Mylenie miłości z zauroczeniem
Niewiele osób wciąż jest w związku ze swoim pierwszym nastoletnim partnerem, tworząc zdrową i pełną miłości relację. Ponieważ nigdy nie doświadczyli tego drugiego (i są stale bombardowani mitami o romantycznej miłości), łatwo jest im nazwać tak intensywne uczucie przyciągania miłością.
Niekoniecznie jest to coś złego. Posiadanie kilku związków w okresie dojrzewania jest dobrym przygotowaniem do późniejszych zdrowych relacji.
4. Ból zerwania
Żałoba po rozstaniu to najgorsza część nastoletniego romansu. Tak jak zakochanie zaciemnia ich zmysły, uczucie pustki może być równie intensywne. Nastolatek często czuje, że tonie, ponieważ osoba, która dostarczała mu tlen, zniknęła.
Stan ten może wywołać intensywny ból emocjonalny, który może nawet wpłynąć na zdrowie nastolatka. Nierzadko zdarza się, że młodzi ludzie tracą apetyt, wykazują objawy depresji i stają się drażliwe.
Jak pomóc nastolatkom zarządać uczuciami?
Być może chcesz pomóc nastolatkowi, który przechodzi przez ten trudny, ale niezbędny etap. Z jednej strony rozumiesz, że przeżywa burzliwy okres, ale wiesz też, że to wkrótce się skończy, a być może już zmierza ku lepszemu. Jak jednak przekazać to komuś, kto myśli, że ból rozstania będzie trwał wiecznie? Oto kilka pomysłów.
1. Zrozum jego emocje
To chyba najważniejszy punkt. To, co czują ci młodzi ludzie, jest prawdziwe i ważne, więc muszą nauczyć się tym zarządzać. Próba zminimalizowania lub zbagatelizowania ich bólu zbudowałaby barierę komunikacyjną między Wami i wywołałaby w nich poczucie odrzucenia i samotności.
To samo dotyczy pozytywnych emocji. Zauważysz, że nastolatek jest pochłonięty swoimi uczuciami i spędza godziny na rozmowach z przyjaciółmi i przeglądaniu mediów społecznościowych. Niemniej jednak zabranie mu tego, drażnienie lub skarcenie go doprowadzi tylko do jego sprzeciwu.
2. Pomóż im chronić poczucie własnej wartości
Samoocena nastolatka w czasie, gdy odkrywa własną tożsamość, jest krucha, złożona i trudna do utrzymania. Romans jest jednym z najbardziej destrukcyjnych aspektów w ich samoocenie. Muszą jednak zrozumieć, że zerwanie nie oznacza, że nie mają żadnej wartości jako osoba.
3. Przypomnij im o trwałości pewnych punktów odniesienia
Jak powiedzieliśmy wcześniej, nastoletni romans jest wciągający i wiele osób później żałuje pewnych decyzji, które podjęli na tym etapie swojego życia. Na przykład mogli porzucić studia i hobby lub stracić jakąś szansę.
Właśnie z tego powodu my, jako dorośli, mamy tendencję do hamowania emocji na tym rollercoasterze i poświęcania czasu na zastanowienie się nad naszymi decyzjami i ich przyszłymi konsekwencjami.
Bez wątpienia towarzyszenie nastolatkowi w tym trudnym czasie nie jest łatwe, zwłaszcza jeśli jesteś jego rodzicem i musisz to robić z asymetrycznej pozycji, w przeciwieństwie do jego przyjaciół. Ostatnią radą, jaką możemy dać, jest to, abyś nadal okazywał uczucie, uczciwość i bezwarunkowość w tym, co masz im do zaoferowania w tym trudnym czasie.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Nina Estrella, R. (2011). Significado del Amor en la Adolescencia Puertorriqueña Acta de Investigación Psicológica – Psychological Research Records, 1(3), 473-486
- Díaz-Loving, R., & Robles, M. S. (2009). Atracción, romance, sexo y protección en adolescentes. Enseñanza e investigación en psicología, 14(2), 215-228.
- Flores-Hernández, B. G., Guzmán-Pimentel, M., Martínez-Ruiz, L., Jiménez-Castro, M. P., Rojas-Solís, J. L., & Lloyd, P. N. P. (2021). Caracterización de las (nuevas) relaciones románticas de adolescentes. Avances en Psicología, 29(1), 47-58.