Interocepcja: coś, co wykracza poza pięć zmysłów

Interocepcja: coś, co wykracza poza pięć zmysłów

Ostatnia aktualizacja: 12 października, 2019

Interocepcja to zdolność rozpoznawania bodźców i odczuć, które wysyła nam nasze ciało. To sztuka doświadczania i rozumienia tej pięknej fizycznej kolekcji połączeń. Wewnątrz znajdują się receptory, komórki i delikatne tkanki, które wysyłają nam serię komunikatów. Są to jednak wiadomości, które nie zawsze słyszymy. Aby pomóc nam to zrobić, możemy spróbować praktyk takich jak uważność.

Niektórzy ludzie mówią, że powinniśmy być wdzięczni, że nie mamy tak dobrze rozwiniętego lub tak doskonale dostrojonego mechanizmu, jakim jest interocepcja. Tak jak to jest z naszymi innymi zmysłami. Wierzą, że nikt nie będzie się cieszył słysząc jak leukocyt stawia czoła czynnikowi zakaźnemu, ani nie chciałby wiedzieć, jak nasze soki żołądkowe są segregowane lub znać dźwięk, który neuron wydaje gdy umiera.

Interocepcji: zrozumienie tego poczucia

Jednak nie musimy sięgać do tych skrajności, aby docenić co poczucie interocepcji może nam naprawdę pokazać. Psychofizjolog Hirokata Fukushima przeprowadził w 2011 r. badanie, które wykazało, że ta funkcja jest ściśle związana z empatią.

Naga kobieta na obrazie

Kiedy łączymy się z kimś, aby zrozumieć jego emocje, potrzeby lub obawy, nasze ciało reaguje w bardzo szczególny i niemal fascynujący sposób. Stany afektywne innych ludzi są jak bodźce.

Zrozumienie tajemnic funkcji interocepcji pozwoliłoby nam odkryć więcej na temat relacji ciała i umysłu. Podobnie, pomogłoby nam lepiej dbać o nasze zdrowie. Zrozumielibyśmy, jak nasze ciała ostrzegają nas, że coś w środku nie jest w porządku.

Interocepcja w naszym codziennym życiu

Zwykle poświęcamy dużą część naszego czasu na opiekę nad samym sobą. Dbamy o naszą higienę, karmimy się w zrównoważony sposób i ćwiczymy. Dobry wizerunek jest dla nas również ważny. Dlatego wybieramy ładne ubrania, układamy włosy i nakładamy makijaż. Dbamy również o naszą skórę i staramy się dobrze przespać noc.

Może się to wydawać dziwne, ale jest coś, co przeoczamy w tej rutynie. Nie słuchamy naszego własnego ciała. Ignorujemy wiadomości, które nam wysyła. Próbuje wysłać nam wiadomość o bólu za pomocą napięcia nagromadzonego w szyi lub bólu głowy, którego po prostu nie możemy się pozbyć.

Kobieta biegnąca na plaży - interocepcja

Objawy te mogą oznaczać, że nasz umysł jest zestresowany, a całe nasze ciało reaguje na tę destabilizującą emocję. A jednak nie poświęcamy im uwagi, tak jak powinniśmy. Nie dostrzegamy co naprawdę się w nas dzieje.

Z drugiej strony, sportowcy mają dobrze rozwinięte poczucie intercepcji. Dobrzy sportowcy są w stanie rozpoznać, czy fizyczne odczucie jest normalne czy nie. Potrafią stwierdzić, czy ból mięśni jest spowodowany nadmiernym wysiłkiem, czy też może być oznaką uszkodzenia mięśni. Czasami są nawet w stanie przejść przez ten ból. Robią to, aby osiągnąć wyznaczony sobie cel lub dać z siebie wszystko w grze lub meczu.

Połączenie umysłu i ciała w tych przypadkach jest skutecznym sojuszem, który może pomóc nam poprawić naszą wydajność, kiedy jej najbardziej potrzebujemy.

Interocepcja i wyspa

Interocepcja była bardzo popularnym obszarem badań w dziedzinie psychofizyki i psychologii emocji, uczenia się i biofeedbacku. Istnieje wiele badań na ten temat, które pomagają nam zagłębić się nieco w ten szczególny i bardzo ważny zmysł.

Jedną z rzeczy, o których powinniśmy pamiętać są podstawowe procesy, którymi zajmuje się nasze poczucie intercepcji. Należą do nich pragnienie, głód i sen. Są to mechanizmy, które gwarantują nam przetrwanie. Z tego powodu musimy być ich bardzo świadomi. Z drugiej strony inne są bardziej subtelne i zazwyczaj pozostają niezauważone.

Dzięki badaniu opublikowanemu w 2012 r. w czasopiśmie Neuropsychology wiemy, która część naszego mózgu reguluje ten zmysł i wszystko co próbuje nam powiedzieć. To wyspa, bardzo głęboki obszar położony na bocznej powierzchni mózgu. Tutaj mózg reguluje procesy takie jak świadomość naszych emocji i wrażeń cielesnych. Wyspa jest centrum kontroli, które rzuca światło na fascynujące połączenie umysłu i ciała.

Uważność i interocepcja

Wspomnieliśmy na początku artykułu, że jednym ze sposobów uświadomienia sobie naszego poczucia interocepcji jest na przykład uważność. Ta praktyka pozwala nam na nawiązanie tego połączenia. Możemy połączyć nasze doznania fizyczne z naszym wewnętrznym bytem. W ten sposób pomaga nam zrozumieć nasz umysł, potrzeby i sposób w jaki środowisko i jego procesy wpływają na nasze ciało.

Możliwość słuchania i rozpoznawania każdego z sygnałów wysyłanych codziennie przez nasze ciało jest sposobem inwestowania w nasze zdrowie i jakość życia. Dzięki temu będziemy w stanie lepiej radzić sobie ze stresem. Będziemy nawet w stanie przewidzieć oznaki możliwych nadchodzących chorób.

Ponadto będziemy w stanie wyczuć nasze własne ograniczenia i dzięki temu stać się bardziej produktywnymi. To pomoże nam uświadomić sobie, że nie jesteśmy maszynami, ale cudowną, delikatną siecią komórek, tkanek i emocji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.