Starzenie się jest łatwe, dorastanie jest skomplikowane

Dorastanie to uczenie się, pokonywanie wyzwań i zdobywanie doświadczenia. To wyjaśnia, dlaczego wiele osób, pomimo swojego wieku, nadal zachowuje się i reaguje jak dzieci.

Starsza kobieta z tortem urodzinowym przedstawiającym dorastanie

Starzenie się jest łatwe – tak łatwe, że wystarczy pozwolić, aby czas po prostu mijał. Jednak dorastanie bywa bolesne. Stawia Cię w sytuacjach, których nigdy byś sobie nie wyobrażał i na które musisz zareagować. Niektórzy z nas radzą sobie z tym lepiej, a inni gorzej. Jednak prosty upływ czasu i każda kolejna zdmuchnięta świeczka na urodzinowym torcie nie czyni nas automatycznie mądrzejszymi.

Byłoby wspaniale, gdyby ludzki umysł działał jak komputer czy telefon komórkowy. Innymi słowy, co kilka tygodni wychodziłaby nowa aktualizacja i urządzenie teoretycznie zaczynałoby działać znacznie lepiej. Jednak dojrzałość ludzi nie jest liniowa, a sam fakt bycia starszym nie daje nam bardziej wyrafinowanych strategii rozwiązywania problemów lub podejmowania lepszych decyzji.

Dorastanie to skomplikowane zadanie. Wiele osób nigdy nawet nie osiąga tego przywileju. Dorastanie obejmuje rozwój osobisty, unikanie impulsywności i frustracji oraz spokojne działanie w obliczu wszystkiego, co stanie na Twojej drodze. Bo wbrew temu, co myślał Piotruś Pan, dorastanie to nie koniec – to dopiero początek.

Dorastanie oznacza przeformułowanie wielu rzeczy, które uważaliśmy za oczywiste.

kobieta w podróży
Każdego dnia starzejemy się, ale nie pozwalamy sobie codziennie rosnąć.

Starzenie się jest łatwe, ale dorastanie jest skomplikowane

Kiedy byłeś dzieckiem, chciałeś dorosnąć i móc robić wszystko, co uniemożliwiał Ci Twój wiek. Chciałeś bawić się przez całą noc. Marzyłeś o prowadzeniu samochodu, dalekich podróżach z przyjaciółmi, kupowaniu tego, co tylko sobie zamarzysz… Przede wszystkim pragnąłeś robić to, co chciałeś.

Jednak wraz z wiekiem uświadomiłeś sobie smutną rzeczywistość. Nie zawsze możesz robić, co chcesz. Co więcej, bycie dorosłym jest skomplikowane, a nawet nudne. Czasami może się nawet okazać, że pragniesz znów być dzieckiem. Oto jak sprzeczni jesteśmy jako ludzie. Co więcej, kiedy narzekasz, że każdego dnia trochę się starzejesz, zapominasz o najważniejszym: dorastaniu.

Więc co tak naprawdę oznacza dorastanie? W przeciwieństwie do starzenia się, dorastanie oznacza, że przestajesz po prostu reagować na to, co się z Tobą dzieje i działasz zgodnie z tym, co się z Tobą dzieje. Polega to na uczeniu się z każdego doświadczenia, dużego czy małego, pozytywnego czy negatywnego. Oznacza to również rozwijanie spokojniejszego skupienia i zrozumienie, że możesz nie mieć kontroli nad wieloma rzeczami, ale masz kontrolę nad sobą.

Starzenie się jest nieuniknione. To naturalny proces, przez który wszyscy przechodzimy. Jednak dorastanie wymaga silnej woli rozwijania bardziej elastycznego podejścia mentalnego, otwartości na to, co nas otacza i gotowości do zdobycia odpowiedniej mądrości.

Świat jest pełen dzieci przebranych za dorosłych

Zgadza się, nasze społeczeństwo jest pełne dorosłych, którzy zachowują się jak dzieci. To mężczyźni i kobiety, którzy mimo dojrzałości fizycznej, tak naprawdę nie dorośli, ponieważ nie dojrzeli emocjonalnie. To ludzie, którzy potykają się w obliczu wszelkich przeciwności, czy to dużych, czy małych. Chcą, aby świat odpowiadał na ich potrzeby i żeby wszystko potoczyło się tak, jak oni chcą.

Tego typu osoby szybko się frustrują. Przechodzą od gniewu do wściekłości, pragnąc, aby inni dostosowali się do ich oczekiwań i życzeń. Nie ma znaczenia, że noszą kostiumy dorosłych – wewnątrz są zagubionymi istotami, które nie wyciągnęły wniosków ze swoich doświadczeń, ponieważ nie mogą tolerować faktu, że życie nie potoczyło się tak, jak chcieli.

Dorastanie określają cenne doświadczenia, a nie liczba przeżytych lat.

Starzenie się jest proste, ale nie tak łatwe do zaakceptowania

Prawdopodobnie nie podoba Ci się idea zmarszczek, a upływ czasu Cię przeraża. Starzenie się jest łatwe, ale jest to naturalny proces, któremu wszyscy zwykle zaprzeczamy. Uderzające jest to, że prosty fakt opierania się tej rzeczywistości również spowalnia Twoją szansę na rozwój i zdobycie niezbędnej wiedzy.

Badania przeprowadzone przez University of Lleida (Hiszpania) sugerują, że aby przystosować się do procesu starzenia, musimy cieszyć się odpowiednim samopoczuciem fizycznym i psychospołecznym. Akceptacja jest istotną częścią osobistego rozwoju.

Starzenie się oznacza wzięcie na siebie wielu obowiązków. Nie pozwól, aby Cię to pochłonęło. Daj sobie nieco przestrzeni, słuchaj siebie i nie rezygnuj z tego, co sprawia, że jesteś szczęśliwy. Tylko wtedy z każdym dniem poczujesz się trochę bardziej spełniony.

mężczyzna myśli
Czas mija bardzo szybko. Jeśli chcesz się rozwijać, zacznij pracować nad swoimi marzeniami z determinacją i odwagą.

Jak dorastać wraz z wiekiem

Co możesz zrobić, aby promować odpowiedni rozwój osobisty, emocjonalny, a nawet egzystencjalny? Filarem wspierającym tego typu zachowanie jest dojrzałość. Dojrzałość jest definiowana przez sposób, w jaki postrzegasz doświadczenia, aby się z nich uczyć.

Zamiast reagować na wszystko, co Ci się przytrafia, musisz zintegrować autorefleksję z każdym ze swoich doświadczeń. Niezbędne jest przyglądanie się każdemu wydarzeniu od chwili zaakceptowania i zrozumienia tego, co się z Tobą dzieje, oraz zastosowania odpowiednich strategii w celu rozwiązania Twoich problemów. Dorastanie oznacza bardziej pokorne i ciekawe podejście, a także bycie mądrzejszym i pełnym nadziei.

Wszyscy bez wyjątku mamy moc rozwijania tej wartości. To dar, który bez wątpienia pozwoli nam żyć szczęśliwszym i bardziej spełnionym życiem. Spróbuj i zacznij wprowadzać to w życie już dziś.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Dause TJ, Kirby ED. Aging gracefully: social engagement joins exercise and enrichment as a key lifestyle factor in resistance to age-related cognitive decline. Neural Regen Res. 2019 Jan;14(1):39-42. doi: 10.4103/1673-5374.243698. PMID: 30531067; PMCID: PMC6262997.
  • Jain, Chaya & Apple, Daniel. (2015). What is Self-Growth?. International Journal of Process Education. 7. 41-52.
  • Woerkom, Marianne & Meyers, Maria Christina. (2018). Strengthening personal growth: The effects of a strengths intervention on personal growth initiative. Journal of Occupational and Organizational Psychology. 92. 10.1111/joop.12240.
Scroll to Top