Dojrzałość emocjonalna - jaka jest do niej droga?

Dojrzałość emocjonalna - jaka jest do niej droga?

Ostatnia aktualizacja: 21 kwietnia, 2020

Dojrzałość emocjonalna wbrew pozorom bardzo często nie przychodzi z wiekiem. Jest to cecha, której rozwinięcie się potrafi zająć lata. Osiągnąwszy dojrzałość emocjonalną jesteśmy w stanie spojrzeć na wiele spraw z zupełnie innej perspektywy i na świeżo. Bez niepotrzebnego ranienia siebie i innych wokół nas.

“Wybaczyłem niewybaczalne błędy. Próbowałem zastąpić tych, którzy byli nie do zastąpienia i usiłowałem zapomnieć o tych, o których zapomnieć się nie dało. Robiłem rzeczy pod wpływem impulsu. Zostałem zawiedziony przez tych, o których myślałem, że mnie nigdy nie zawiodą, ale zawodziłem też innych sam.

Śmiałem się, kiedy śmiech był niemal niemożliwy. Trzymałem kogoś w rękach, by go ochronić. Stworzyłem przyjaźnie na całe życie. Kochałem i byłem kochany, ale zostałem również odrzucony. Byłem kochany i nie wiedziałem jak to jest kochać.

Krzyczałem i skakałem z radości. Żyłem miłością i składałem przysięgi na całe życie, ale wiele z nich też złamałem.

Płakałem słuchając muzyki oraz patrząc na zdjęcia. Dzwoniłem do kogoś, tylko po to by usłyszeć jego głos. Zakochiwałem się od uśmiechu. Myślałem, że umrę z tak wielkiego smutku…

Bałem się też utraty kogoś szczególnego, lecz ich straciłem, a żyłem!

I żyję nadal!

Nie, nie przechodzę po prostu przez życie. I ty też nie powinieneś dać życiu przeminąć…

Żyj!

Co jest naprawdę dobre, to walka z determinacją, chwytanie życia i życie z namiętnością. Przegrywanie bitew z klasą oraz odwaga na zwycięstwo, ponieważ świat należy do tych, którzy odważą się żyć. Życie jest warte zbyt wiele, by nic nie znaczyć.”

Charles Chaplin

Dojrzałość

Nie zmieniłem się, lecz uczyłem. A nauka to nie zmiana, lecz rozwój. To może wydawać się trudne do zrozumienia, ale ja już wspinałem się i schodziłem ze swoich wzniesień. Rozwijałem się u boku swoich demonów i stawiałem czoła swoim zjawom.

Po prawdzie życie nie jest nam dane z instrukcją obsługi. Niemal do wszystkiego mamy przewodniki, ale nie do dojrzewania. Uczy się tego przechodząc przez życie pośrodku multum informacji o tym kim musisz, a kim nie powinieneś być oraz o tym co powinieneś osiągnąć.

To z czego nie zdajemy sobie sprawy, to fakt że dojrzałość emocjonalna to nie to samo co dojrzałość fizyczna. Ona nie jest nieodwracalna, wymaga pracy.

Niestety tylko niewielu z nas dochodzi do tego ważnego momentu w życiu, gdzie mówimy: “pokonałem tę trudną trasę pieszą sam”. Do tego momentu, w którym zrozumiesz że nie ma potężniejszej miłości, niż miłość do samego siebie. Z tego powodu, bardzo ważne jest by zrozumieć, że kiedy uczymy się, to nie zmieniamy się lecz rozwijamy.

Karuzela

Emocjonalna dojrzałość – czym się charakteryzuje?

1. Godzisz się z przeszłością…

Trzymanie się myśli, że miniony czas był lepszy zapewnia, że będziesz cierpieć emocjonalny ból w teraźniejszości. Powstrzymuje nas to przed byciem wolnym, daniem sobie spokoju i ukojenia. Zanurza nas w panice, w otchłań, co do której nasze oczy wydają się sugerować, że jest zbyt głęboka.

To patrzenie wstecz i nie godzenie się z tym co było wywołuje emocjonalny zawrót głowy. Ludzie których charakteryzuje emocjonalna dojrzałość nie patrzą w przeszłość i zamykają te rozdziały, leczą swoje rany i przestają uderzać się tam, gdzie boli ich najbardziej.

2. …ale nie bez wcześniejszego stawienia jej czoła

Emocjonalnie niedojrzali ludzie myślą, że patrzenie w przeszłość to strata czasu, że nie muszą rozwiązywać tego co mają w sobie. Ale to tylko oznacza, że brud ich emocjonalnej przeszłości będzie się stale gromadził tworząc stale rosnącą górę bólu.

Jeśli nie zbadasz tego co jest w tobie, nie będziesz mógł przed tym uciec, lecz raczej pozwolisz negatywnym elementom z twojej emocjonalnej przeszłości niszczyć twoje teraźniejsze życie. A to oczywiście odbiera miejsce dla pozytywów powodując ból. Wiele bólu.

Więc kiedy nauczyłeś się wystarczająco poprzez ból, spójrz w siebie i wylecz swoją emocjonalną przeszłość, by wejść o stopień wyżej.

Liść słońce

3. Nie narzekasz

Zmieniaj to lub akceptuj. Jeśli jesteś emocjonalnie dojrzałą osobą zdajesz sobie sprawę, że marudzenie powoduje wejście do ciemnego labiryntu. Jesteśmy tacy, za jakich się mamy i emocjonalnie dojrzali ludzie tego doświadczyli. Jeśli będziesz więcej działać, a mniej marudzić to znaczy że rozwijasz się emocjonalnie.

4. Pozwalasz sobie na luksus popełniania błędów

Jesteś dojrzały, kiedy zdasz sobie sprawę, że błędy to dobra metoda nauki. Nie jest to przestępstwo, ale kolejny sposób na zrozumienie drogi. Akceptuj swoje ograniczenia i pracuj by je polepszyć. Błędy to okazja do rozwoju.

5. Otwierasz się emocjonalnie

Dojrzewasz kiedy zdajesz sobie sprawę, że emocjonalne tarcze należą do przeszłości i czynią twoją drogę tylko trudniejszą. Przestań więc bać się poświęcenia i miłości, zaufaj sobie i innym całkowicie.

Emocjonalna dojrzałość pozwala ci chwycić wodze swojego życia, mieć własną wizję świata i wspaniałe ambicje na sukces. Po rozwinięciu emocjonalnej dojrzałości życie staje się przyjemnością, a nie pracą.

Emocjonalna dojrzałość nie zstępuje na nas w czasie snu. Wymaga pracy, praktyki i cierpliwości. Życie nie ma książki z zasadami, ani klucza odpowiedzi – twoje szczęście i zadowolenie są w twoich rękach i musisz sam je sobie przygotować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.