Zapamiętywanie informacji – przyswajaj to, co czytasz!

Jeśli jesteś czytelnikiem, wiesz, że pamięć jest delikatna. Możesz przeczytać książkę i po kilku miesiącach zupełnie zapomniałeś o jej treści. W tym artykule przedstawimy kilka strategii, które pomogą Ci zapamiętać to, co czytasz.

Zapamiętywanie informacji. Kobieta czyta i rozmyśla.

Zapamiętywanie informacji jest podstawą nauki. Czy musisz pamiętać, co przeczytałeś lub poprawić swoją zdolność retencji przed zbliżającym się egzaminem? Czy chciałbyś wytrenować swój mózg, aby móc przechowywać w pamięci więcej tego, co przeczytałeś? To dobra umiejętność do doskonalenia się. Tym bardziej teraz, kiedy cyfrowy świat, o wiele szybszy, bardziej płynny i zdominowany przez obrazy, ogranicza wiele naszych możliwości. Jak więc opanować zapamiętywanie informacji?

Na przykład neurobiolog Maryanne Wolf, autorka książek takich jak Reader, Come Home: The Reading Brain in a Digital World (2020) ostrzega, że urządzenia elektroniczne zmniejszają naszą zdolność koncentracji. Może to być szczególnie poważne dla dzieci, które wciąż rozwijają swoje umiejętności czytania i pisania. Jednak ci z nas, którzy czytają od dziesięcioleci, również mogą być dotknięci. W rzeczywistości dr Wolf mówi, że w swojej praktyce klinicznej zauważa, że wielu czytelników zapamiętuje coraz mniej informacji.

Wydaje się, że tak przyzwyczailiśmy się do informacji natychmiastowych, zmieniających się z sekundy na sekundę, że nasze mózgi mają poważne problemy z przechowywaniem w pamięci tego, co czyta. W rzeczywistości w cyfrowym świecie zdominowanym przez ekrany i informacje płynące z prędkością światła konieczne jest odzyskanie podstawowych nawyków związanych z czytaniem. Na pewno skorzysta na tym nasza pamięć i samopoczucie psychiczne.

Kobieta próbuje zapamiętać to, co czyta.
Dopiero gdy głęboko się skoncentrujemy, jesteśmy w stanie poprawić naszą pamięć tego, co czytamy.

Zapamiętywanie informacji podczas czytania

Około 5000 lat temu ludzki mózg dokonał przełomu. Staliśmy się zdolni do interpretowania symboli, nadawania im znaczeń i artykulacji dźwięków. Innymi słowy, narodziło się czytanie. Sumerowie pozostawili na swoich tabliczkach ślady pisma klinowego. Egipcjanie przekazali nam Księgę Umarłych i Historię Sinué, jako przykłady najwcześniejszych przykładów tej sztuki.

Dziś czytamy książki na urządzeniach elektronicznych, ponieważ nie ma już potrzeby, aby mieć je na papierze. Pomimo tych zmian, kiedy nasze mózgi czytają, nadal robią coś więcej niż tylko rozszyfrowywanie symboli. Rzeczywiście, uczymy się, wczuwamy się w innych ludzi i czujemy się swobodniejsi, mądrzejsi, a nawet szczęśliwsi.

Nic nie jest tak wzbogacające jak przebudzenie się do innych perspektyw, aktualizacja posiadanych informacji i nabycie bardziej krytycznego poczucia rzeczywistości. Chociaż oczywiście wszystkie te procesy będą możliwe tylko wtedy, gdy pamiętamy, co czytamy. Jeśli nie skonsolidujemy przeczytanych informacji, nie nauczymy się i nie kwestionujemy żadnego z naszych z góry przyjętych pomysłów. Jeśli chcesz ulepszyć zapamiętywanie informacji podczas czytania, potrzebujesz do tego odpowiednich warunków.

Aby zapamiętać to, co czytasz, unikaj rozpraszania uwagi bodźcami, takimi jak powiadomienia z telefonu komórkowego.

1. Lepiej na papierze niż w wersji cyfrowej

Być może przyzwyczaiłeś się do czytania na tablecie lub na stworzonych w tym celu urządzeniach. Jeśli jednak naprawdę chcesz zoptymalizować pamięć tego, co czytasz, lepiej postawić na klasykę: papier.

Potwierdzają to badania przeprowadzone przez profesora Ziminga Liu z Uniwersytetu Stanowego San Jose w Kalifornii. Twierdzi, że w fizycznym formacie mózg lepiej przetwarza informacje. Co więcej, jest to bardziej przydatne, jeśli chcesz podkreślać i dodawać adnotacje na marginesach.

2. Środowisko – pozbądź się zakłóceń

Możesz czytać w metrze, na plaży, a nawet czekając na wizytę lekarską. Jeśli jednak nie jesteś wyszkolonym czytelnikiem, który potrafi skoncentrować się gdziekolwiek, musisz zoptymalizować procesy uwagi i pamięci. Dlatego powinieneś starannie wybrać środowisko, w którym będziesz czytać.

Powinna to być dobrze oświetlona przestrzeń, w której można wygodnie usiąść i gdzie jest jak najmniej rozpraszaczy. Lepiej też, gdy jesteś sam, w uporządkowanym i niezbyt ozdobnym otoczeniu. Trzymaj telefon z dala lub wycisz powiadomienia.

3. Nie spiesz się, czytaj spokojnie

Prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do szybkiego i powierzchownego czytania. Robisz to, ponieważ, jak wspomnieliśmy wcześniej, świat cyfrowy i media społecznościowe sprawiły, że nie jesteś przyzwyczajony do prawidłowego czytania. Jeśli otrzymasz wiadomość, prawie zawsze zwracasz uwagę przede wszystkim na nagłówek. Twoje wiadomości nigdy nie są zbyt długie. Co ważniejsze, czytasz je szybko, dzięki czemu możesz odpowiadać w ten sam sposób.

Natychmiastowość dominuje w Twoim życiu i sprawia, że mózg przetwarza informacje z prędkością światła. Dlatego popełniasz błędy i twoja pamięć zawodzi. Dlatego powinieneś ćwiczyć powolne, głębokie i niespieszne czytanie. Jeśli uważasz to za trudne, oto kilka rad:

  • Zanim zaczniesz czytać, ćwicz głębokie oddychanie przez pięć minut. Musisz tylko głęboko oddychać przez przeponę, zatrzymać ją, a następnie zrobić wydech. Powtórz to kilka razy.
  • Następnie oczyść swój umysł. Wizualizuj pomieszczenie, z którego wynosisz wszystkie meble, aż się opróżni. Pozostań bez zmartwień i natrętnych myśli.
  • Kiedy twoje ciało i umysł są zrelaksowane, znajdź wygodną pozycję i zacznij czytać.

4. Notatki i zakreślanie ważnych punktów

Może podkreślasz, piszesz na marginesie, a nawet rysujesz. Cokolwiek czytasz, możesz robić notatki. Nie oznacza to jednak dosłownej transkrypcji tego, co już jest w książce. 

To, co musisz zrobić, kiedy już zrozumiesz pomysł, akapit lub rozdział, to spróbować ręcznie napisać streszczenie tego, co przeczytałeś, na swój własny sposób. Musisz to zrobić własnymi słowami. To dobry sposób na skonsolidowanie tego, co przeczytałeś. Możesz odnieść to do tego, co już wiesz, do tego, co myślisz, do swojego doświadczenia lub wcześniejszej nauki.

Ostatecznym celem czytania nigdy nie powinno być dokładne zapamiętywanie. Nie jesteś maszyną. To, co przeczytasz, powinno Cię inspirować, zachęcić Cię do refleksji lub rozwinięcia krytycznego spojrzenia na dany temat.

Osoba z książką
Czytanie w papierowej książce, zamiast w wersji cyfrowej, ułatwia zapamiętanie treści.

5. Zastanów się nad tym, co przeczytałeś i omów to z kimś innym

Jeśli to, co przeczytałeś, nie skłoniło Cię do wyrobienia sobie opinii, emocji lub refleksji, to było to bezużyteczne ćwiczenie. Głęboka pamięć jest aktywowana tylko przez nadanie znaczenia czytania. W tym celu musisz się zastanowić, spojrzeć na to, co przeczytałeś z perspektywy, docenić, a nawet skomentować.

Wszystkie te procesy wymagają czasu. Jednak dzisiaj brakuje czasu. Trzeba jednak pamiętać, że przyspieszony mózg prędzej czy później przestaje być efektywny. Czytanie wymaga cierpliwości, przyjemności, koncentracji, kontaktu z gazetą, a także więzi społecznych.

Niewiele rzeczy jest tak wzbogacających, jak rozmowa z kimś innym o artykule lub książce, która Ci się podobała. Ponadto, jeśli zbliża się egzamin, nauka z innymi może być pomocna. Komentowanie, wyrażanie opinii, zadawanie sobie pytań i odzwierciedlanie tego wszystkiego napędza twój umysł. Spróbuj wprowadzić je w życie.

Bibliografia

Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.

  • Wolf, Mararyane (2020) Lector, vuelve a casa: Cómo afecta a nuestro cerebro la lectura en pantallas. Planeta.
  • Ziming Liu. “Digital reading” Chinese Journal of Library and Information Science (English edition) (2012): 85-94.
Scroll to Top