Ciekawe fakty na temat kolorów

Kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają kolor. Wynika to głównie z chromosomu X. Ponieważ kobiety mają dwa chromosomy, wydaje się, że są w stanie uchwycić pewne różnice w tonacji, które pozostają niezauważone przez mężczyzn. Przyjrzyjmy się ciekawszym faktom na temat koloru.
Ciekawe fakty na temat kolorów

Ostatnia aktualizacja: 19 sierpnia, 2022

Kolor jest zjawiskiem fizycznym, które może wywołać różne efekty psychologiczne. W ścisłym sensie jest to wytwór mózgu, ponieważ ludzkie oko widzi tylko trzy kolory: czerwony, niebieski i zielony. Wszystkie inne tony są wyrafinowaną mieszanką, która jest w jakiś sposób wytwarzana przez układ nerwowy. Dzisiaj omówimy ciekawe fakty na temat kolorów.

Newton i jego klasyczne studium rozkładu światła stanowiły kamień milowy w naszej wiedzy o kolorze. Jednak nasza fascynacja kolorem zaczęła się znacznie wcześniej. Gdy w przeszłości w różnych społeczeństwach brakowało barwników, szlachta płaciła astronomiczne sumy, aby uzyskać kolorowe szaty, ponieważ były one symbolem władzy. Stały się one tańsze wraz z odkryciem Ameryki.

W dzisiejszych czasach wiemy, że kolor ma ogromny wpływ na nasze stany emocjonalne. Do tego stopnia, że istnieje dziedzina wiedzy znana jako psychologia kolorów. Jest ona niezbędna w niektórych zawodach, na przykład przy dekoracji wnętrz.

Jednym z najbardziej uderzających aspektów związanych z kolorem jest trudność, jaką mamy w jego zdefiniowaniu. Na przykład, jak opisałbyś kolor fioletowy osobie niewidomej? Jak przekazać pojęcie koloru? To jedna z tych rzeczywistości, do których docieramy poprzez doświadczenie, a nie abstrakcyjną wiedzę. W tym artykule pokażemy Wam ciekawe fakty na temat kolorów.

Pewnego ranka jednemu z nas zabrakło czerni; to były narodziny impresjonizmu ”.

-Pierre-Auguste Renoir-

Ciekawe fakty na temat kolorów

Jak już wspomnieliśmy, ludzkie oko wychwytuje tylko trzy kolory. Pozostałe są konstrukcją naszego mózgu. Jeśli mózg wykryje, że widzi dużo czerwieni i zieleni, a mało niebieskiego, to zinterpretuje to jako kolor żółty i tak dalej. Niektórzy ludzie mają pewną mutację genetyczną, przez którą naturalnie wychwytują cztery kolory. Nazywa się to tetrachromacją, a ci, którzy cierpią na tę chorobę, widzą o 100 więcej kolorów niż inni ludzie.

Przez długi czas uważano, że najczystszym kolorem jest kolor biały. Dlatego wiele świętych elementów z różnych religii wykorzystywało tę barwę. Isaac Newton odkrył jednak, że biel jest w rzeczywistości najmniej czysta, ponieważ składa się z sumy wszystkich pozostałych kolorów. Nawiasem mówiąc, Newton jako pierwszy stworzył koło kolorów, czyli paletę zawierającą wszystkie kolory, które możemy zobaczyć.

Mówiąc o bieli, przez długi czas był to kolor kojarzony z najbogatszymi ludźmi. Tkaniny w tamtych czasach, w swoim pierwotnym kolorze, były nieco żółtawe, więc aby były białe, trzeba było je farbować. To sprawiło, że były droższe. Co więcej, ludzie pracujący fizycznie powstrzymywali się od noszenia tego koloru, ponieważ szybko byłby na nim widoczny pot lub brud. Dlatego też używali go tylko bogaci. W krajach anglojęzycznych nawet dzisiaj używa się skojarzenie koloru białego z „pracownikiem umysłowym”.

Ciekawostki na temat koloru czerwonego

Tak jak istnieją ciekawostni odnośnie koloru białego, pozostałe odcienie też mają swoje historie. Jednym z najwybitniejszych kolorów jest czerwony. Przede wszystkim to pierwszy ton, który człowiek potrafi dostrzec. Jest tak, ponieważ kolor czerwony ma dłuższą długość fali, co ułatwia przetwarzanie go przez mózg noworodka. Uważa się, że dzieci są w stanie rozpoznać kolor czerwony już w wieku dwóch tygodni.

Istnieje również związek między czerwienią a apetytem. Czerwony sprawia, że jesteś głodny, jak żółty. To powód, dla którego większość reklam żywności używa tych odcieni. Czerwony zwiększa również częstość oddechów i ciśnienie krwi. Nie przetrwałbyś długo w czerwonym pokoju bez uczucia zdenerwowania.

Czerwony kojarzy się również z brutalnością i erotyzmem. W pierwszym przypadku może to wynikać z bezpośredniego związku z kolorem krwi. W drugim połączenie jest pośrednie. Zwykle wiąże się z podwyższoną temperaturą i zaczerwienieniem po stosunku seksualnym.

Inne ciekawe fakty

Kolor ma moc aktywowania naszego pożądania i to nie tylko w sferze seksualnej. Dlatego przez wiele stuleci do tradycyjnych potraw dodawano barwniki, aby uczynić je bardziej apetycznymi. Nadal się tak robi, ale w przeszłości czynność ta była nadużywana. Stosowano nawet barwniki na bazie ołowiu i rtęci, aby nadać żywności atrakcyjny odcień.

Słynna niebieska krew nie istnieje, jak wszyscy wiemy. Niemniej jednak odnaleziono zieloną krew. Odkryto ją u obywatela Kanady, który przez całe życie przyjmował ogromne ilości narkotyków o wysokiej zawartości siarki. To spowodowało, że jego krew zmieniła kolor.

Kolor sprawia, że przedmioty i przestrzenie są bardziej atrakcyjne i kuszące. Niektóre kolory sprzyjają określonym nastrojom. To fantastyczne zjawisko, które nadaje szczególny akcent wszystkiemu, co widzimy. Sprawia, że nasza rzeczywistość staje się bardziej interesująca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Byrne, A., & Hilbert, D. R. (2003). Color realism and color science. Behavioral and brain sciences, 26(1), 3-21.
  • León MD. Software educativo: Morfofisiología del ojo humano. Rev. Ciencias Médicas. 2014;18(5):878-892.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.