Niektóre pytania ranią i wolisz ich unikać i nie odpowiadać na nie, ponieważ kwestionują one część tego, kim jesteś. Wszyscy mamy pewne wrażliwe obszary, których nie chcemy, aby ktokolwiek dotykał, nie mówiąc już o odkrywaniu. To tak, jakby zdjęto z Ciebie zbroję, która pozwala Ci być silnym w obliczu innych. Za tą tarczą kryje się Twoje kruche i wrażliwe ja. Czasami jednak musimy sobie zadać bolesne pytania, których tak bardzo chcemy uniknąć.
Zdrowo jest wydobyć na światło dzienne przestrzenie, które pozostawiłeś w psychologicznej odchłani. Dobrym pomysłem jest uświadomienie sobie swoich lęków, niepewności, problemów emocjonalnych i uprzedzeń myślowych.
Choć może się to wydawać ciekawe, ten rodzaj ćwiczeń został po raz pierwszy zaproponowany przez Wilhelma Wundta, uważanego za ojca psychologii naukowej. Twierdził, że zadawane sobie bolesne pytania i praktykowanie introspekcji ułatwia nam zagłębianie się w wymiary takie jak myśli, emocje i obrazy mentalne, które kształtują nasze narracje.
Dlaczego więc nie zacząć już dziś? Poniższa lista 13 prostych pytań może okazać się naprawdę przydatna.
Ćwiczenie mówienia do siebie i zadawanie sobie od czasu do czasu trudnych pytań pozwala Ci stać się bardziej świadomym w tym coraz szybszym świecie.
Bolesne pytania, które warto sobie zadać
Refleksje na temat samego siebie i swojego otoczenia są bardzo zdrowe. Musisz jednak dobrze się za nie zabrać.
Timothy D. Wilson, psycholog społeczny z University of Virginia (USA) i ekspert w dziedzinie nieświadomego umysłu, samowiedzy i podejmowania decyzji, w swojej książce z 2004 roku „Strangers to Ourselves” przedstawia interesujący punkt widzenia.
Twierdzi, że poznanie siebie wymaga nie tylko zadawania sobie bolesnych pytań. To dlatego, że jesteś nie tylko tym, co myślisz, ale także tym, co robisz. Dlatego ważne jest, aby zapytać znajomych, rodzinę i partnera, jak Cię widzą. Jest całkiem możliwe, że mogą ujawnić pewne aspekty Twojej osoby, których nie jesteś świadomy.
Sugerujemy, abyś rozpoczął tę podróż samopoznania i objawienia od zadania sobie serii pytań. Nie musisz na nie odpowiadać od razu. To nie jest test na inteligencję, tylko ćwiczenie na refleksję.
1. Czego nie robisz ze strachu?
Lęki są jak drut kolczasty dla Twojego dobrego samopoczucia i osobistego spełnienia. Chociaż prawdą jest, że często służą jako niezbędny mechanizm przetrwania, są chwile, kiedy wyraźnie irracjonalne lęki przejmują stery.
Jedynym sposobem, aby je dezaktywować i czuć się swobodnie, aby się rozwijać i osiągać swoje cele, jest bycie ich świadomym.
2. Co jest dla Ciebie ważniejsze… to, czy inni Cię kochają i podziwiają, czy to, czy Ty kochasz siebie?
Możesz odpowiedzieć „I to, i to” na to pytanie. Oczywiście prawdą jest, że szczęście i satysfakcja tkwią w równych częściach w otrzymywaniu uczucia od innych i dobrym poziomie miłości własnej. Problem polega jednak na tym, że czasami skupiasz się bardziej na jednym obszarze niż na drugim.
Nie jest zdrowe poleganie na podziwie i sympatii innych, aby czuć się dobrze. Nie powinieneś też nadmiernie kochać siebie i zaniedbywać innych.
3. Jaka jest różnica między Twoim „publicznym ja” a Twoim „prywatnym ja”?
To jedno z tych bolesnych pytań, które wszyscy powinniśmy sobie zadać. Czy zachowujesz się tak samo w miejscu publicznym, jak w zaciszu swojego domu? Czy jesteś społecznym kameleonem, który zawsze stara się wtopić w innych, aby poczuć się zintegrowanym?
Pamiętaj, że dążenie do bycia kimś, kim nie jesteś, tylko by zadowalać innych i czuć się akceptowanym przynosi wyłącznie cierpienie.
4. Czy starasz się sprostać oczekiwaniom innych ludzi?
Nigdy nie zaszkodzi zastanowić się nad swoimi wysiłkami i celami oraz rodzajami działań, którym poświęcasz tak dużo czasu. Niemniej jednak powinieneś zadać sobie pytanie, czy te cele, które masz nadzieję osiągnąć, są dla Ciebie naprawdę satysfakcjonujące i ekscytujące. A może są to oczekiwania innych, do spełnienia których tak naprawdę się zmuszasz?
5. Czy idealizujesz kogoś?
Idealizujesz innych, kiedy jesteś w nich zakochany. Przypisywanie komuś pozytywnych cech tylko dlatego, że dana osoba Ci się podoba lub Cię pociąga, jest niezwykle powszechne.
W takich przypadkach nie ma nic ważniejszego niż świadomość swojej idealizacji i zastosowanie bardziej obiektywnego wyglądu z mniejszą liczbą filtrów.
6. Czy uważasz, że angażujesz się w jakieś negatywne dla Ciebie zachowania?
To kolejne bolesne pytanie, które należy sobie zadać. Możesz być wciągnięty w wiele samodestrukcyjnych zachowań, których nie chcesz widzieć. Jednym z przykładów jest uporczywe myślenie, że cokolwiek zrobisz, Twoja sytuacja się nie poprawi (nie znajdę pracy, nie będę w stanie wyjść z tego niezdrowego związku).
Nie należy też przeoczyć zachowań, takich jak zaburzenia odżywiania (ED), nadużywanie alkoholu czy nadmierne uzależnienie od telefonu komórkowego. Musisz zaakceptować fakt, że prawdopodobnie jesteś zaangażowany w niezdrowe zachowania.
7. Czy jest ktoś, kto Cię nie ceni, ale kogo nie jesteś w stanie zostawić?
Przyjaciele, krewni, a nawet partnerzy… W Twoim życiu może być jedna lub kilka osób, które nie doceniają Cię tak, jak na to zasługujesz. Może nadszedł czas, abyś podjął decyzję?
8. Czy uważasz, że w Twojej przeszłości jest coś, czego jeszcze nie rozwiązałeś?
Dziedzina zdrowia psychicznego kładzie duży nacisk na aspekt traumy. Jesteśmy społeczeństwem, które niesie ze sobą wiele bolesnych wydarzeń z przeszłości, które nie zostały rozwiązane. Przykładem jest dzieciństwo pełne znęcania się lub takie, w którym brakowało uczuć. Równie istotne są nękanie w szkole i w miejscu pracy.
9. Czy kochasz i szanujesz siebie tak, jak naprawdę na to zasługujesz?
Jaki jest poziom Twojej samooceny w tej chwili? A co z Twoją miłością do siebie? Musisz pamiętać, że te wymiary nie są stabilne w czasie. Często słabną lub ulegają wahaniom w wyniku skomplikowanych doświadczeń. Zastanów się, jak się czujesz i jak siebie postrzegasz.
10. Czy naprawdę wiesz, jak zadbać o związek?
To podstawowe pytanie, które należy sobie zadać. Możesz nosić dysfunkcyjne wzorce, które widziałeś we własnej rodzinie. A może wierzysz w mity, takie jak romantyczna miłość, która przynosi Ci tylko cierpienie i nieporozumienia?
Relacje wymagają codziennej uwagi, szacunku, dobrej komunikacji i najważniejszego składnika: zaufania.
11. Czy obwiniasz innych za rzeczy, za które jesteś odpowiedzialny?
Nie każdy zada sobie to pytanie. Jest ono trudne, niewygodne i nie zawsze jest właściwie rozumiane. Jednak często obwiniasz swoją rodzinę i społeczeństwo za to, co Ci się przydarza.
Możliwe, że Twoja niska samoocena i traumy wywodzą się z dysfunkcyjnej rodziny. Być może jesteś obecnie bezrobotny. Niezależnie od tego, co Ci się przydarzyło, Twoim obowiązkiem (i tylko Twoim) jest stawić temu czoła.
12. Pracujesz nad swoimi marzeniami i celami, czy liczysz na szczęśliwy traf?
Może masz nadzieję, że los sprowadzi do Twoich drzwi wszystko, czego pragniesz. Jednocześnie zapominasz, że osiąganie celów wymaga codziennych wysiłków, motywacji, wytrwałości i planowania.
13. Czy zarządzasz swoimi emocjami, czy dajesz się im ponieść?
Nasza lista bolesnych pytań, które należy sobie zadać, nie byłaby kompletna bez jednego dotyczącego emocji. To kolejny zaniedbany obszar, w którym nie zawsze wzmacniasz siebie tak, jak powinieneś. Czas się z tym zmierzyć. Jak radzisz sobie z negatywnymi emocjami? Dajesz się ponieść złości lub wściekłości, czy wiesz, jak je regulować? Pamiętaj, że skuteczne zarządzanie emocjami ma bezpośredni wpływ na Twoje samopoczucie.
Wreszcie, rozmowa z samym sobą i zagłębianie się w te kwestie nigdy nie zaszkodzi. Możesz zdawać sobie sprawę, że istnieją pewne obszary, które wymagają Twojej uwagi.
Bibliografia
Wszystkie cytowane źródła zostały dokładnie sprawdzone przez nasz zespół, aby zapewnić ich jakość, wiarygodność, trafność i ważność. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i posiadającą dokładność naukową lub akademicką.
- Galperin, A. y Haselton, MG (2010). Predictores de la frecuencia y el momento en que las personas se enamoran. Psicología Evolutiva, 8 .